Bp Zieliński: nie można budować pokoju szukając tego, co ludzi dzieli
01 września 2024 | 18:35 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Nie można budować pokoju szukając tego, co ludzi dzieli. Przypomniał o tym w Koszalinie bp Zbigniew Zieliński podczas obchodów 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W niedzielne przedpołudnie 1 września przy pomniku Martyrologii Narodu Polskiego na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie odbyły się uroczystości z okazji 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obecni byli przedstawiciele władz, Kościoła, służb mundurowych i kombatantów, oświaty, poczty sztandarowe.
Obchody rozpoczęły się odegraniem Hymnu Państwowego. Zanim odczytano apel pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem, biskup diecezjalny Zbigniew Zieliński poprowadził modlitwę, a wcześniej przypomniał, że uczestnictwo w obchodach 85. rocznicy wybuchu wojny to spłata długu wobec tych, którzy wysłużyli Polakom pokój swoim życiem, ofiarą, poświęceniem oraz miłością do ojczyzny inspirowaną często wiarą w Boga i wolność.
– Nie może też zabraknąć refleksji nad tym, na ile ten zadzierzgnięty wobec obrońców Rzeczpospolitej dług przekłada się na pielęgnowanie wysłużonej nam wolności. Zgromadzeni tu w większości jesteśmy pokoleniem, które wojny nie doświadczyło, dlatego z tym większym szacunkiem kłaniamy się kombatantom, świadkom i autorom obrony naszej ojczyzny w tamtych dramatycznych chwilach – mówił biskup. – Spoglądając na ich siwe włosy, doświadczone skronie, spracowane dłonie, zadajemy sobie pytanie, na ile dzisiaj towarzyszy nam głęboka świadomość w zrozumieniu tego, że wolność i pokój nie zostały nam dane raz na zawsze. One wymagają ciągłej pracy. To dar i zadanie. Dlatego niech łączy nas szczera wierność tym ideom, które zostały nam w duchu odzyskanej wolność ofiarowane, ale też troska o pokój i wolność naszej ojczyzny.
Biskup zauważył, że współcześnie frontem walk jest przestrzeń cyfrowa, ekrany telewizorów, szpalty gazet, rozwijane internetowe strony. – Tam toczy się walka o to, by świat mógł stać pokojem. Nie można budować pokoju szukając tego, co ludzi dzieli. Nie można budować pokoju opierając go na nietrwałych fundamentach, zwodniczych nadziejach – podsumował biskup zachęcając obecnych na uroczystości do wspólnej modlitwy w duchu poszanowania spuścizny przodków i bycia godnymi spadkobiercami tego, co oni nam wywalczyli i ofiarowali.
1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny dokonały inwazji na Polskę. Pierwsze bomby spadły nad ranem na Tczew i Wieluń, zaatakowano Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. W historii ten dzień uznawany jest za początek II wojny światowej w wyniku której życie straciło ok. 60 milionów osób, w tym ponad 6 milionów obywateli Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.