Bp Zieliński o śp. bp. Czesławie Dominie: wizjoner i praktyk miłosierdzia
16 marca 2024 | 12:50 | awi | Koszalin Ⓒ Ⓟ
15 marca przypadła 28. rocznica śmierci drugiego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Czesława Domina. Mszy św. w koszalińskiej katedrze w intencji zmarłego przewodniczył bp Zbigniew Zieliński.
– Był w naszej diecezji jednym z najkrócej posługujących pasterzy, bo tylko cztery lata – mówił do zgromadzonych w katedrze bp Zieliński. – Jeżeli odjąć od tego długi czas choroby nowotworowej, która odebrała mu siły fizyczne i możliwość aktywnego posługiwania, to będzie jeszcze tego czasu mniej. Ale jednocześnie jest jednym z najbardziej zapamiętanych biskupów – o którym można usłyszeć w różnych zakątkach naszych diecezji.
Nawiązując do treści najnowszej książki autorstwa ks. prof. Adama Rybickiego poświęconej bp. Czesławowi Dominowi, bp Zieliński wskazał, że łączył on w sobie rzeczy, które z pozoru połączyć się nie dało.
– Jedni mówią, że był człowiekiem, który był osadzony bardzo głęboko na chrześcijańskiej nadziei – było to widać po tym, co robił oraz słychać po tym, co mówił. Inni uważają, że nosił w sobie niezwykłe promienie chrześcijańskiej radości czerpiącej z miłości. Jeszcze inni wspominając go mówią, że był biskupem, który szedł i błogosławił. Nie złorzeczył, ale błogosławił także trudnym sprawom, zagubionym ludziom. I właśnie dlatego jest też w naszej diecezji często utożsamiany z Bożym miłosierdziem, kultywował je, propagował – zaznaczył.
Bp Zieliński podkreślił, że wiele dzieł związanych z jego aktywnością duszpasterską to właśnie inicjatywy, które przekładały się w sposób praktyczny na miłosierdzie.
– Praktyczne wymiary jego fascynacji Bożym miłosierdziem funkcjonują do dziś. W diecezji działa Ośrodek Charytatywny dla Dzieci i Młodzieży pw. Aniołów Stróżów w Kołobrzegu czy Bursa Katolicka im. św. Stanisława Kostki w Szczecinku. To bp Domin stworzył osławiony i często przywoływany program „Koza Żywicielka” albo program „Carol”, czyli gospodarstwo rolne Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, które miało wesprzeć najbardziej potrzebujących – wymieniał hierarcha.
Kard. Parolin: pierwszym warunkiem negocjacji rosyjsko-ukraińskich jest zaprzestanie agresji
Bp Zieliński stwierdził, że postać biskupa Domina może inspirować w naszym świecie – zwariowanym, pędzącym i szybkim. Zwłaszcza, gdy brakuje nam cierpliwości i obawiamy się stale, że coś nas ominie.
– Na jednych zdjęciach widzimy go, jak pisze i muzykuje, a innego razu spotyka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Czasem odwiedza najbiedniejsze rodziny, dogląda budowy ośrodków charytatywnych, a innego razu odwiedza bogatych, by poprosić ich o wsparcie dla tych pierwszych. Skoro teraz mamy takie tempo i chcemy zrobić wszystko szybko i naraz, można temu szybko upływającemu czasowi nadać – tak jak zrobił to bp Domin – taki styl, taką klasę i taki wymiar, że chociaż mamy niewiele czasu, to może być on jednak bardzo owocny.
Po zakończonej Mszy św. koszalinianie przeszli drogę krzyżową ulicami miasta. W tym roku przy poszczególnych stacjach były czytane rozważania bp. Czesława Domina o miłosierdziu. W nabożeństwie uczestniczyło kilkaset osób. Miejska droga krzyżowa w Koszalinie rozpoczęła się przy pomniku Jana Pawła II obok katedry, a następnie przeszła ulicami Młyńską i Niepodległości do kościoła oo. franciszkanów.
Czesław Domin urodził się 6 lipca 1929 roku w Michałkowicach na Śląsku. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1953 roku. Pracował jako kapłan archidiecezji katowickiej. Ks. Czesław Domin został biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej 15 sierpnia 1970 roku.
W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił różne funkcje. M.in.: należał do Komisji ds. Realizacji Uchwał Soboru Watykańskiego II, Komisji ds. Apostolstwa Świeckich i Komisji ds. Powołań.
W roku 1980 został z kolei przewodniczącym Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski. To właśnie ta działalność stała się głównym rysem jego posługi biskupiej. W roku 1990 został przewodniczącym odtworzonej po czasach komunizmu Caritas Polska. Przyczynił się do reaktywowania jej struktur.
1 lutego 1992 roku biskup Domin został przez papieża Jana Pawła II ustanowiony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim. 27 lutego odbył się jego ingres do koszalińskiej katedry, a 1 marca do kołobrzeskiej konkatedry.
Z inicjatywy bp. Domina powstało wiele dzieł funkcjonujących w diecezji do dzisiaj – m.in. Ośrodek Aniołów Stróżów w Kołobrzegu, Bursę dla Młodzieży w Szczecinku, Centrum Caritas w Koszalinie, Rodzinę Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.