Bp Zieliński: Przerażające, że walczących z komunizmem, teraz dzieli niemal wszystko
13 grudnia 2022 | 23:06 | xwp | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Bp Zbigniew Zieliński, koadiutor diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przewodniczył Mszy św. w koszalińskiej katedrze w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. – Przerażające w naszej rzeczywistości jest i to, że tych, których kiedyś łączyła walka z komunizmem, teraz dzieli niemal wszystko – powiedział biskup.
W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele „Solidarności”, a także władze miasta w osobie prezydenta Piotra Jedlińskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Jana Kuriaty.
W homilii bp Zieliński odwołując się do wydarzeń sprzed 40 lat, nakreślił ich znaczenie dla Polski współczesnej.
– Kiedy dzisiaj przywołujemy tamte wydarzenia, aż trudno sobie wyobrazić, że coś takiego mogło się zdarzyć. W rozdyskutowanym i upodmiotowionym współczesnym polskim społeczeństwie wydawałoby się, że to nie było możliwe – mówił biskup, dodając: – Takie wydarzenie jak stan wojenny, to nie jest kwestia jednego, chwilowego tąpnięcia, ale jest to proces, stan dokonującej się redukcji człowieka, jego spolegliwości wobec zła.
– Odwoływanie się do tamtych wydarzeń pokazuje nam, jak wielowątkowe są dramaty historyczne. Widzimy potrzebę ogromnej troski nie tylko w modlitwie o nawrócenie rządzących, władców, którzy powodują tak dramatyczne wydarzenia, jak wspominane wprowadzenie stanu wojennego. Uzmysławiamy sobie, co bardzo istotne w obyczajowym i moralnym kontekście naszej ojczyzny, że odpowiedzialność leży także po drugiej stronie – mówił biskup.
Przywołując bohaterstwo ludzi tamtych dni, biskup zachęcił do uświadomienia sobie ich niezwykłej roli także w odniesieniu do nas, żyjących współcześnie: – Im bardziej rozpieszczeni jesteśmy przez naszą rzeczywistość, do złości i irytacji doprowadza nas awaria w dostawie prądu, czy choćby chwilowy problem z dostępem do internetu. Oni ryzykowali utratą wszystkiego.
– Przerażające w naszej rzeczywistości jest i to, że tych, których kiedyś łączyła walka z komunizmem, teraz dzieli niemal wszystko. Pokazuje to, jak palące na powrót staje się wezwanie zawarte we wskazaniu św. Jana Pawła II wypowiedzianym w 1987 roku na spotkaniu ze światem pracy. Wtedy mówił o nas i za nas: „Nie jedni przeciw drugim, ale jedni z drugimi”.
Biskup zwrócił uwagę na konieczność wyrażania wdzięczności wobec tych, którzy wtedy ofiarowali siebie.
– Przywołując bohaterów tamtych dni, kierujemy w ich stronę nasze dziękczynienie, z myślą o tych, co życie swoje oddali, młodość ofiarowali – ojczyźnie i każdemu z nas. Ale chcemy też za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim wobec wielu różnego rodzaju dramatycznych postaw obyczajowych, moralnych, antyreligijnych, powiedzieć: „Non possumus”.
Po Eucharystii jej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.