„Brakowało tylko Lutra” – ekumeniczna pielgrzymka z Niemiec u papieża
25 października 2021 | 17:15 | tom (KAI/vaticannews.va) | Watykan Ⓒ Ⓟ
W 1511 r. augustiański mnich Marcin Luter udał się do Rzymu, aby spotkać się z papieżem, na wiele lat przed rozpoczęciem reformacji. Dzisiaj około 500 chrześcijan, głównie z centralnych Niemiec, poszło za jego przykładem i pod hasłem „Z Lutrem do papieża” spotkali się z Franciszkiem w Watykanie.
Dla protestanckich i katolickich chrześcijan audiencja była najważniejszym punktem sześciodniowej pielgrzymki pod hasłem „Od Lutra do papieża”, zorganizowanej przez Kościół Ewangelicki w Niemczech Środkowych, Ewangelicki Kościół Regionalny Anhalt i katolicką diecezję Magdeburga. Jej biskup Gerhard Feige jest przewodniczącym komisji ekumenicznej w niemieckim episkopacie.
Pierwsza edycja „Z Lutrem do papieża” odbyła się w 2016 r., kiedy Franciszek przestrzegał przed „ekumenizmem idącym przeciwko sobie” i powiedział po niemiecku: „Lepiej wszyscy razem”. Tymi słowami kierowali się pielgrzymi tegorocznej pielgrzymki.
„Drodzy przyjaciele, z radością pozdrawiam was wszystkich, którzy pielgrzymowaliście do Rzymu pod hasłem «Lepiej wszyscy razem»” – powiedział Franciszek w krótkim przemówieniu i przypomniał: „Niektórzy z was byli już z nami pięć lat temu w ekumenicznej pielgrzymce «Z Lutrem do papieża», ale dziś dołączyły do nas całe rzesze nowych twarzy i są to głównie młode twarze”. Pielgrzymkę zorganizowały biura duszpasterstwa młodzieży obu Kościołów.
„Drodzy przyjaciele, wsłuchajcie się w melodię Boga w waszym życiu; w to, co Pan skomponował w waszym życiu. Nie tylko otwórzcie swoje uszy, otwórzcie swoje serca. Jeśli śpiewasz z otwartym sercem, już dotykasz, być może nie zdając sobie z tego sprawy, tajemnicy Boga. Tą tajemnicą jest miłość – miłość, która w Jezusie Chrystusie rozwija swoje cudowne, pełne i niepowtarzalne brzmienie” – powiedział Franciszek.
Zachęcił młodych, aby zawsze pozostawali „wsłuchani w Bożą melodię” w swoim życiu. „Wtedy wiele głosów staje się jedną pieśnią. Na tym polega ekumenizm, w Niemczech i w wielu innych częściach świata” – powiedział papież. Na koniec wszyscy wspólnie odmówili modlitwę „Ojcze nasz”.
Wcześniej protestancki biskup Friedrich Kramer w krótkim przemówieniu pozdrowił Franciszka jako „drogiego brata w Chrystusie”. „Jesteśmy chrześcijanami protestanckimi i katolickimi, ale także ludźmi bez przynależności wyznaniowej. Pochodzimy z regionu, który jest ziemią Marcina Lutra, a Kościół jest «semper reformanda» [stale się reformujący]”. „Życzymy powodzenia i Bożego błogosławieństwa dla procesu synodalnego” – powiedział biskup podkreślając, że pielgrzymka wzmacnia ekumenizm.
Dwa tygodnie temu papież Franciszek rozpoczął proces synodalny w Kościele katolickim, który chce m.in. skorzystać z doświadczeń synodalności w innych Kościołach chrześcijańskich, zwłaszcza w prawosławiu.
Inicjatywa „Z Lutrem do papieża” otrzymała w minioną niedzielę w Rzymie nagrodę za ekumenizm przyznawaną przez Stowarzyszenie Kościołów Chrześcijańskich (ACK) w Niemczech. W uzasadnieniu napisano, że inicjatywa „prowadzi na co dzień rozmowy o wierze także z osobami bezwyznaniowymi i nieochrzczonymi”, co tym bardziej wzmacnia oba Kościoły w ich sytuacji w środkowych Niemczech.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.