Brazylia: przedstawiciele religii Ukrainy mówią o realiach rosyjskiej agresji
25 maja 2024 | 11:01 | st | Brasilia Ⓒ Ⓟ
O okrucieństwie rosyjskich agresorów mówili podczas spotkania z przedstawicielami władz Brazylii a także instytucji wyznaniowych tego kraju członkowie delegacji Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). 23 i 24 maja przebywali ono w stolicy Brazylii, Brasilii.
Regionalne Towarzystwo Biblijne Brazylii (BTS) zorganizowało wydarzenie pod nazwą „Kościoły modlą się o sprawiedliwy pokój”, w którym wzięli udział liczni przedstawiciele różnych Kościołów, aby wysłuchać świadectw członków delegacji i modlić się o sprawiedliwy pokój na Ukrainie. Bardzo poruszające były świadectwa sekretarza generalnego Towarzystwa Biblijnego Ukrainy, biskupa Ołeksandra Babijczuka z Chersonia, którego syn był przetrzymywany w rosyjskiej niewoli przez sześć miesięcy, oraz pastora Ołeksandra Pawenko, który mówił o tym, jak zabito jego trzech synów. Dwóch z nich było torturowanych i zabitych przez rosyjskich żołnierzy, a ich ciała zostały spalone.
W tym samym czasie, gdy odbywało się spotkanie w biurze stowarzyszenia, w Charkowie na Ukrainie płonęło wydawnictwo Towarzystwa Biblijnego Ukrainy. Zginęli ludzie i spłonęło wiele egzemplarzy Biblii.
Po spotkaniu w Towarzystwie Biblijnym delegacja WRKiOR spotkała się z Flavio Goldmanem, dyrektorem generalnym ds. Europy w brazylijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Ukraińscy przywódcy religijni mówili o okropnościach wojny na Ukrainie i przekazali mu raport „Wpływ rosyjskiej inwazji na wspólnoty religijne na Ukrainie” oraz zwrócili uwagę na znaczenie udziału Brazylii na wysokim szczeblu w Światowym Szczycie Pokoju, który odbędzie się w Szwajcarii.
23 maja w katedrze Matki Bożej z Aparecidy Mszę św. celebrował arcybiskup Edgar Peña Parra, substytut w watykańskim sekretariacie stanu. Uczestniczył w niej również biskup Aleksander Jazłowiecki. Podczas liturgii modlono się za liczne ofiary powodzi, które wciąż niszczą Brazylię, ale ze względu na obecność ukraińskiego biskupa abp Edgar Peña wezwał do modlitwy także za „męczeńską Ukrainę”. W spotkaniu wzięło udział wielu dyplomatów.
Po południu tego dnia ukraińska delegacja spotkała się z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa Narodowego Izby Deputowanych, kongresmenem generałem Girau. Przedstawiciele WRKiOR zaprosili go do odwiedzenia Ukrainy i wezwali do podjęcia wysiłków w celu zapewnienia udziału Brazylii w Globalnym Szczycie Pokoju.
Był to czwarty i ostatni dzień pobytu ukraińskiej delegacji w Brazylii. Ze stolicy delegacja poleciała do São Paulo, gdzie zakończy swoją misję i powróci na Ukrainę.
Natomiast 24 maja rano ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Ukrainy Andrij Melnyk i biskup pomocniczy kijowsko-żytomierski Aleksander Jazłowiecki spotkali się z kardynałem Paulo Cesarem Costą w kurii metropolitalnej Kościoła rzymskokatolickiego w Brasilii w Brazylii.
Po spotkaniu odbyła się dwugodzinna konferencja prasowa na temat sytuacji na Ukrainie, zainicjowana przez kardynała. Na spotkanie zostali zaproszeni dziennikarze katolickiej telewizji i radia oraz kilku innych lokalnych kanałów telewizyjnych.
Amb. Melnyk powiedział dziennikarzom, jak ważny dla Ukrainy jest udział delegacji z Brazylii w szczycie pokojowym, który odbędzie się w Szwajcarii w dniach 15-16 czerwca. Obecnie rządy Brazylii i Chin stoją na stanowisku, że nie są gotowe do udziału w szczycie bez delegacji z Rosji. Ambasador wyjaśnił, że Rosja będzie zaangażowana w negocjacje na kolejnych etapach, ponieważ niemożliwe jest zatrzymanie wojny bez ich woli, ale to konkretne spotkanie powinno odbyć się bez delegacji rosyjskiej, aby społeczność międzynarodowa miała możliwość stworzenia wspólnej wizji zakończenia wojny i osiągnięcia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie.
Z kolei biskup Jazłowiecki opowiedział dziennikarzom o niezwykłym okrucieństwie armii rosyjskiej na Ukrainie. Przedstawił najnowsze statystyki pokazujące liczbę ofiar śmiertelnych i rannych wśród ludności cywilnej. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja ukraińskich dzieci, wśród których również jest wiele zabitych, rannych lub deportowanych do Rosji. Biskup mówił o niezwykle ważnej roli Kościołów w niesieniu pomocy potrzebującym od początku wojny do dnia dzisiejszego. Zgromadzeni usłyszeli kilka historii o cierpieniu ludzi, którzy stracili swoich bliskich, ale nie stracili wiary w Boga.
Dziennikarze zadawali wiele pytań na temat ukraińskich uchodźców w Brazylii, obecnej sytuacji na Ukrainie, pomocy humanitarnej, sytuacji uchodźców wewnętrznych i wolności religijnej na terytoriach okupowanych.
Na zakończenie kardynał Paulo otrzymał w prezencie dziecięcy rysunek dziewczynki wśród ruin zniszczonego miasta oraz czasopismo organizacji praw człowieka Institute for Religious Freedom o pogwałceniu wolności religijnej na terytoriach okupowanych, statystyki zniszczeń budynków sakralnych i osobiste świadectwa przywódców religijnych o okropnościach wojny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.