Bydgoszcz: jubileusz 20-lecia „Katolika”
21 maja 2011 | 12:23 | jm Ⓒ Ⓟ
O szkole, która powinna podjąć głębszą refleksję filozoficzną nad myśleniem i człowiekiem, aby dzięki temu Europa nie zatraciła chrześcijańskich korzeni, mówił dzisiaj podczas obchodów jubileuszu 20-lecia bydgoskiego „Katolika” bp Jan Tyrawa. I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego zgromadziło w swoich murach absolwentów i wychowawców, którzy wspominali swoją naukę w placówce.
Biskup Jan Tyrawa w rozmowie podkreślił, że w państwie demokratycznym, które stwarza m.in. przestrzenie światopoglądowe, ideowe, należy je odpowiednio zagospodarowywać. – Powstają różne stowarzyszenia, zrzeszenia, poprzez które wyraża się podmiotowość społeczeństwa. Takim miejscem są również szkoły katolickie. Ich rankingi, potrzeba istnienia świadczą o pewnej dbałości o naukę. Dzisiaj powinniśmy dziękować za tę placówkę, którą mamy w Bydgoszczy – powiedział.
W 1990 roku z inicjatywą utworzenia liceum katolickiego wystąpiła grupa świeckich nauczycieli działających przy kościele jezuitów w Bydgoszczy. Dążąc do zapewnienia młodzieży rzetelnej wiedzy ogólnej i religijnej, bp Jan Nowak zaakceptował inicjatywę i doprowadził do utworzenia placówki. W czerwcu tego samego roku ministerstwo wydało zezwolenie dla archidiecezji gnieźnieńskiej na erygowanie i prowadzenie liceum z uprawnieniami szkoły publicznej. Było to zarazem pierwsze w Polsce liceum kościelne z zezwoleniem MEN.
Sobotnie uroczystości rozpoczęto od Mszy św. w szkolnej kaplicy. Przy ołtarzu oprócz biskupa stanęli m.in. dyrektorzy oraz prefekt placówki. – Czterystu naszych absolwentów to osoby, które swoim życiem i pracą zawodową na pewno oddają to, czego nauczyli się, co pozyskali w szkole. To są lekarze, prawnicy, nauczycie, którzy kształtują kolejne pokolenia – powiedział dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Bydgoszczy, ks. dr Waldemar Różycki.
Doktor Piotr Rambowicz jest osobą, która w 1998 roku zdała egzamin maturalny w bydgoskim „Katoliku”. Dzisiaj w tej samej placówce jest nauczycielem języka polskiego oraz filozofii. – Jesteśmy dzisiaj szczęśliwi i wzruszeni, przeżywając z wielką wdzięcznością tę rocznicę. To szkoła, z której wyszły i wychodzą osoby z kręgosłupem moralnym. Nie byłoby tej placówki, gdyby nie słowa, zachęta oraz modlitwa bł. Jana Pawła II. To prawdziwy pomnik, jego duchowy testament, który tworzymy my wszyscy – powiedział.
Pierwsza inauguracja roku szkolnego to lata 1990/91. Wówczas dyrektorem placówki została Barbara Baryłka-Wiśniewska, a prefektem ks. dr Roman Kneblewski. Następnie kapłana powołano na drugiego dyrektorem „Katolika”, który pełnił jednocześnie funkcję prefekta szkoły.
Dzisiaj Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Bydgoszczy tworzą: Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha, I Katolickie Gimnazjum im. króla Jana III Sobieskiego oraz I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.