Rekolekcje ceremoniarzy w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym
08 kwietnia 2025 | 19:23 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej było w miniony weekend miejscem rekolekcji dla ceremoniarzy. To osoby, które na co dzień troszczą się w parafiach o piękno liturgii.
Mężczyźni uczestniczyli w konferencji, modlitwie, celebracjach, a przede wszystkim we Mszy św. i Liturgii Godzin, a z racji Wielkiego Postu, także w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
Jeden z wieczorów został poświęcony projekcji filmu „21:37”, w którym poprzez świadectwa osób żyjących za czasów pontyfikatu św. Jana Pawła II, rekolektanci mogli przybliżyć sobie na nowo postać rodaka.
Ceremoniarze mieli także okazję spotkać się i porozmawiać z o. Łukaszem Miśko OP, dominikaninem z Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie. – Mężczyźni, którzy zakończyli już swoją formację przygotowującą do pełnienia tej funkcji w zgromadzeniu liturgicznym, chętnie odpowiadają na możliwość dalszej, tzw. formacji stałej. To już nie tylko zdobywanie dalszej wiedzy liturgicznej, ale kształtowanie duchowości, wypływającej z umiłowania liturgii Kościoła. Ceremoniarze są oddani swoim duszpasterzom, wspomagając ich na co dzień w pracy duszpasterskiej, stąd też taka chwila jak przeżyte rekolekcje w gronie ludzi z liturgiczną pasją, umacnia ich w podjętych zobowiązaniach i buduje więzi między nimi – powiedział dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej, ks. Karol Rawicz-Kostro.
W diecezji bydgoskiej formacja ceremoniarzy parafialnych trwa od 2011 r., dzięki czemu w parafiach można nierzadko spotkać w asyście liturgicznej mężczyznę, który dba o poprawny przebieg liturgii i nią kieruje. Dotąd zostało pobłogosławionych ponad dwustu ceremoniarzy parafialnych, a w formacji Katedralnej Szkoły Ceremoniarze uczestniczy aktualnie siedemnastu kandydatów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.