Bydgoszcz: rekolekcje dla środowisk inteligenckich i twórczych
10 marca 2012 | 22:24 | jm Ⓒ Ⓟ
Środowiska inteligenckie i twórcze Bydgoszczy wezmą udział w specjalnych rekolekcjach, które będzie głosił od niedzieli ks. dr Wojciech Grygiel. To znany filozof i chemik, a także uczeń słynnego ks. prof. Michała Hellera.
Sam kapłan przyznaje, że tego typu rekolekcje głosi po raz pierwszy. Podczas rozważań chce postawić pytanie, co znaczy być inteligencją oraz o to, jak inteligent wierzy. – Samo pojęcie inteligencji jest spłycane. Osobę inteligentną uważałbym za taką, która ma wyższy zasób wiedzy ogólnej o świecie. Pragnę wyeksponować, co takiego szczególnego jest w postawie inteligenta, że może go czynić innym w percepcji samej wiary – podkreślił.
Kapłan będzie chciał przypomnieć, że wiara musi ostatecznie oprzeć się na rozumie. Duchowny odwoła się do wielu średniowiecznych myślicieli, którzy udowadniali, że wiara poszukuje rozumu. – Środowiska inteligenckie, z lepszą bazą wykształcenia, mogą niejako w sposób głębszy i bardziej odpowiedzialny dojść do poznania Boga. Mają szansę, ale i właśnie odpowiedzialność. Pan Bóg stworzył im takie możliwości w życiu, dzięki którym mają intelektualne narzędzia, aby lepiej Go poznać – stwierdził.
Według autora publikacji naukowych w dziedzinie teologii oraz filozofii przyrody, środowiska naukowe oraz twórcze powinny pokazywać, że człowiek inteligentny może być kimś głęboko wierzącym. – Mamy przełamywać pewien stereotyp w świecie, że nauka przeczy wierze, czyni człowieka samowystarczalnym. Sam jako kapłan jestem wdzięczny Opatrzności za to, że mogłem naukę łączyć z wiarą, a nie stwarzać bariery. Naukę należy traktować jako narzędzie, które może mnie przybliżyć do Pana Boga – dodał.
Osią rekolekcji, które zaplanował duchowny, stanie się również pytanie o to, czy człowiek jest w stanie dostrzec to, co jest święte w jego życiu. W rekolekcje wpisze się niedzielna konferencja naukowa „Ewolucjonizm a wiara w Boga”. Wówczas Mszy św. będzie przewodniczył bp Jan Tyrawa.
Ksiądz dr Wojciech Grygiel jest prodziekanem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. To filozof i chemik. Doktorat z chemii obronił w 1997 roku, a z filozofii w 2007 roku. Został wyświęcony na kapłana w 2003 roku.
Rekolekcje od wielu lat gromadzą tłumy wiernych w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim. Jak podkreśla ich organizator, proboszcz wspólnoty, ks. dr Roman Kneblewski – stały się tradycją, wrosły w bydgoską przestrzeń wydarzeń religijnych. Rekolekcje potrwają całą niedzielę. Nauki zaplanowano również od poniedziałku do środy, w cyklu parafialnym o 9, a dla mieszkańców miasta o 18.30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.