Caritas i Polski Holding Hotelowy zorganizują Śniadania Wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy
07 kwietnia 2022 | 17:30 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Caritas Polska i Polski Holding Hotelowy zapraszają uchodźców z Ukrainy na wielkanocne śniadania. Inicjatywę zaplanowano na 24 kwietnia, gdy Wielkanoc obchodzić będą wierni Kościołów wschodnich i gdy przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego oraz patronalne święto Caritas. Wydarzenie odbędzie się w ponad 50 hotelach i obiektach należących do grupy PHH w całej Polsce.
– Zbliżające się Święta Wielkanocne nie będą tak samo radosnymi świętami jak zwykle – jesteśmy dziś raczej zasmuceni tym, co się u naszych wschodnich sąsiadów. Tydzień po świętach obchodzonych przez katolików rzymskich przypadną święta dla wiernych Kościołów wschodnich. Ci ludzie znaleźli się w Polsce sami. W momencie, gdy powinni się radować, będą smutni. W większości są to matki z dziećmi, gdyż ojcowie i mężowie walczą na wojnie. Oni nie wiedzą, kiedy się z nimi spotkają i czy w ogóle ich jeszcze zobaczą. Dlatego postanowiliśmy jeszcze raz pokazać naszym braciom z Ukrainy, że jesteśmy z nimi i przeznaczyć dla nich miejsca w naszych hotelach, przy stole, czyli zorganizować Wielkanoc prawosławną, bo większość Ukraińców to prawosławni i grekokatolicy. Dzięki temu możemy ich wspierać – powiedział Gheorghe Marian Cristescu, prezes Polskiego Holdingu Hotelowego podczas briefingu dla dziennikarzy zorganizowanego w hotelu Renaissance przy Lotnisku Chopina.
Polski Holding Hotelowy udostępni 24 kwietnia ok. 7,5 tys. miejsc przy wielkanocnych stołach, które staną w ponad 50 obiektach hotelowych należących do PHH. Hotele mieszczą się w większych i mniejszych miastach w całej Polsce. Warszawski Renaissance Warsaw Airport Hotel pomieści 300 osób, podobnie pobliski Hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport. W samej stolicy przygotowanych zostanie przynajmniej 1000 miejsc.
Polski Holding Hotelowy zaprasza jednak do wielkanocnej inicjatywy także inne firmy z branży HoReCa (hotele, restauracje, catering), które goszczą obecnie gości z Ukrainy. Toczą się już rozmowy w tej sprawie.
Inicjatywa skierowana jest szczególnie do osób, które w wyniku rosyjskiej agresji uciekły z Ukrainy do Polski, ale z różnych powodów nie są objęte długotrwałą opieką przez instytucje i Polaków w ich domach rodzinnych. – Jeśli te osoby przebywają w jakichś ośrodkach, a nie w domach i nie doświadczają bliskości i ciepła, będą mogły skorzystać tego dnia z tej namiastki atmosfery świątecznej, którą my możemy im zaoferować. Mam nadzieję, że nikt z naszych braci z Ukrainy nie będzie w te święta sam – dodał prezes PHH.
Obywatele Ukrainy chętni do wzięcia udziału w śniadaniu wielkanocnych w jednym z hoteli PHH, będą zapraszani za pośrednictwem diecezjalnych Caritas, które takie zaproszenia będą dystrybuować w swoich placówkach. Dlatego śniadania zostaną przygotowane w diecezjach, na terenie których znajdują się obiekty hotelowe holdingu.
– Możemy w hotelach w całej Polsce podarować naszym siostrom i braciom z Ukrainy coś, czego do tej pory od nas nie otrzymali. Otrzymali już bardzo dużo – wsparcie materialne i psychologiczne, pomoc rzeczową, mieszkania i gościnę każdego z nas – powiedział ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej. – W najważniejszym dniu dla nas wszystkich, jakim jest dzień Paschy, dla katolików rzymskich w tym roku 17 kwietnia, a dla chrześcijan na wschodzie – 24 kwietnia, możemy podkreślić to święto, żeby być razem. To jest wartość dodana, której potrzebujemy, patrząc na tragedię tej wojny. Aby nie popaść w nieszczęście nienawiści, odwetu i zła, potrzeba nam mocy Chrystusa zmartwychwstałego. To jest przesłanie tej inicjatywy.
Zastępca dyrektora Caritas Polska br. Cordian Szwarc OFM podkreśla, że Wielkanoc to święto, w którym wspominamy przejście Chrystusa ze śmierci do życia. Tej symboliki doświadczamy także w przypadku tego, co obecnie dzieje się w Ukrainie. – Jest to przejście z miejsc, które niosą śmierć i zniszczenie do stołu wielkanocnego, który jest najważniejszym meblem w naszych domach. Przy nim się spotykamy, poświęcamy sobie uwagę, słuchamy i rozmawiamy o swoich problemach. Tam możemy po prostu ze sobą być – powiedział zakonnik.
W prawosławną Wielkanoc (24 kwietnia) katolicy rzymscy obchodzić będą Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która jest także świętem patronalnym Caritas. – Dla nas zajęcie miejsca przy stole razem z naszymi siostrami i braćmi z Ukrainy to ogromny dar. Możemy skorzystać z tego zaproszenia i współtworzyć te miejsca, które wypełnione zostaną serdecznością, miłością i poświęconą uwagą – dodał.
Jak przypomniał, Caritas od początku wojny jest obecna w Ukrainie, niosąc jej pomoc. Wsparcie ze strony Caritas jest realizowane także w Polsce i obejmuje nie tylko potrzeby doraźne. – Patrzymy też długofalowo, bo to wszystko nie skończy się jutro a dramatyczne, diabelskie wręcz konsekwencje wojny, będą ponoszone jeszcze przez wiele lat. Dlatego zajęcie miejsca przy wielkanocnym stole i wspólnego celebrowania Paschy jest bardzo ważne, bo w tym miejscu rodzi się nadzieja. Chrystus zmartwychwstały daje nadzieję, bo on jako Zbawiciel usuwa wszelkie zło – dodał br. Szwarc OFM.
W śniadaniach wielkanocnych w Warszawie będzie pomagać Walentyna Krokos ze Lwowa, wolontariuszka Caritas Archidiecezji Warszawskiej. – Mamy nadzieję, że w czasie tych świat zapanuje pokój nie tylko tu, ale i w Ukrainie i że nasz kraj podniesie się z ruiny. Ważne, aby teraz każdy na świecie miał taką świadomość i aby nie przymykał oczu na tę wojnę. To da nam szansę na możliwość spotkań w gronie rodzinnym, bez pustych miejsc przy stole. Ta inicjatywa daje nadzieję na jedność i na to, że nie jesteśmy sami – powiedziała.
Ukraińska wolontariuszka pozdrowiła wszystkich katolików oraz swoich rodaków wszystkich wyznań, zapraszając ich w swoim języku na śniadania wielkanocne współorganizowane przez Caritas i Polski Holding Hotelowy.
Polski Holding Hotelowy to spółka w 100 proc. z kapitałem państwowym. Od wielu lat współpracuje jako franczyzobiorca z czołowymi światowymi sieciami hotelowymi, takimi jak Marriott International, Hilton International, Best Western Hotels&Resorts, InterContinental Hotels Group i Louvre Hotels Group. W portfelu holdingu znajdują się m.in. trzy hotele zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Chopina – Renaissance Warsaw Airport Hotel, Courtyard by Marriott Warsaw Airport i Hampton by Hilton Warsaw Airport. Do spółki należą również hotele zlokalizowane bezpośrednio przy portach lotniczych w Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i Rzeszowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.