Centrum Życia i Rodziny wydało kompendium pro life
20 października 2020 | 19:38 | Biuro Prasowe - Centrum Życia i Rodziny | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” to pierwsza w Polsce publikacja, która w sposób rzetelny odpowiada na pytania o podstawy merytoryczne pełnej ochrony życia przed narodzeniem. Publikacja wydana przez Centrum Życia i Rodziny została zaprezentowana podczas briefingu prasowego.
Publikacja „W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy” powstała, aby wypełnić istniejącą lukę w wiedzy i dostarczyć rzetelnej argumentacji tym wszystkim, dla których poszanowanie godności człowieka i obrona jego życia od pierwszych chwil istnienia stanowią wartości fundamentalne. Pełne wydanie publikacji jest bezpłatne i dostępne na stronie kompendiumprolife.pl, gdzie każdy zainteresowany może zamówić zarówno wersję papierową jak i wersję elektroniczną opracowania.
Jak tłumaczą twórcy tym, co wyróżnia publikację jest fakt, że Ci, którzy szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, na każdej stronie znajdą wskazówkę, stosowne dane, odwołanie do konkretnych badań i źródeł. W tej publikacji nic nie wynika samo z siebie, tu wszystko jest uzasadnione.
Ważnym aspektem opracowania jest analiza przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, a także orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i innych dokumentów, które odnoszą się pośrednio bądź bezpośrednio do kwestii ochrony życia poczętego.
Publikacja została opracowana przez Biuro Analiz Centrum Życia i Rodziny we współpracy z ekspertami zewnętrznymi. Jest ona adresowana w sposób szczególny do osób sprawujących władzę, publicystów, nauczycieli i wychowawców. Wśród konsultantów merytorycznych publikacji byli m.in. prof. Bogdan Chazan, prof. Aleksander Nalaskowski, a także dr hab. Lidia Banowska oraz lek. med. Grażyna Rybak, specjalista pediatrii.
Publikacja zawiera odpowiedzi na kluczowe pytania w toczącej się debacie na temat aborcji:
Czy przed narodzeniem mamy do czynienia z człowiekiem? Co współczesna medycyna mówi na temat początku życia człowieka?
– Czy dziecko przed narodzeniem jest chronione przez prawo? A jeśli tak to w jaki sposób?
– Czy prawo kobiety w ciąży do decydowania o swoim ciele obejmuje także życie jej nienarodzonego dziecka?
– Czy istnieje „prawo do aborcji” i czy jest to „prawo człowieka”?
Czy pełna ochrona prawna życia dziecka przed narodzeniem może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety?
Jeden z rozdziałów publikacji jest poświęcony kwestii dopuszczalności aborcji z przesłanki eugenicznej. W tym rozdziale autorzy zwracają uwagę na fakt, że postulat pozbawiania lub ograniczania ochrony prawnej życia dziecka dotkniętego chorobą lub niepełnosprawnością opiera się na błędnym przekonaniu, jakoby życie ludzkie dotknięte cierpieniem lub ograniczeniami miało mniejszą wartość niż życie osoby zdrowej. Tymczasem właściwą odpowiedzią na ludzkie cierpienie i słabość są otoczenie człowieka w potrzebie miłością i troską, a nie odbieranie mu życia.
Autorzy przytaczają dane, według których nawet 25 proc. aborcji z przyczyn eugenicznych jest dokonywanych w przypadku dzieci z zespołem Downa bez współistniejących wad somatycznych (zespół Downa to nie choroba tylko zespół cech wywołanych wadą genetyczną), które otoczone opieką i miłością mogą prowadzić życie pełne radości i szczęścia.
Publikacja jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.kompendiumprolife.pl. Wydawcy publikacji z Centrum Życia i Rodziny podkreślają, że opracowanie ma niezwykłą wartość merytoryczną i może przyczynić się do zwiększenia ochrony życia ludzkiego. Dodają, że oczekują na decyzję sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy 22 października zdecydują o konstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej. Podkreślają, że w razie niepowodzenia i utrzymania tzw. przesłanki eugenicznej, będą domagać się od polityków przyjęcia projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję”, który znajduje się w komisjach sejmowych.
„W obronie życia. Kompendium niezbędnej wiedzy”, Kazimierz Przeszowski, Centrum Życia i Rodziny, Warszawa 2020.
Publikację można zamówić w wersji papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.