Chrześcijańskie powołanie polega na pielęgnowaniu wzajemnego zaufania
17 listopada 2011 | 14:22 | rm Ⓒ Ⓟ
Chrześcijańskie powołanie polega na pielęgnowaniu ziarna wzajemnego zaufania, braterstwa i solidarności w przestrzeniach społecznych, kulturowych, ekonomicznych i politycznych – powiedział abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski celebrował 16 listopada wieczorem Mszę św. w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Miejscowe sanktuarium, które obchodzi 25-lecie powstania, jest wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy. Od wielu lat rozwija się przy nim działalność charytatywna.
Abp Migliore przyjechał do Skarżyska-Kamiennej z okazji trwających Dni Opieki, które towarzyszą przypadającemu 16 listopada odpustowi ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Była to również pierwsza oficjalna wizyta nuncjusza apostolskiego w diecezji radomskiej. W uroczystościach uczestniczyli m. in. biskup Henryk Tomasik i bp Edward Materski – inicjator wybudowania sanktuarium.
W homilii abp Migliore mówił, że nasze chrześcijańskie powołanie polega na pielęgnowaniu ziarna wzajemnego zaufania, braterstwa i solidarności w przestrzeniach społecznych, kulturowych, ekonomicznych i politycznych. Podkreślił, że stanie się to możliwe tylko wtedy, jeżeli wcześniej będzie to wszystko doświadczeniem nas wszystkich. Stwierdził, że powszechne braterstwo należy przełożyć na kategorie polityczne i społeczne, które z kolei mogłyby wpływać na porządek prawny na płaszczyźnie narodowej i międzynarodowej. – To zadanie trudne ale satysfakcjonujące dla ludzi dobrej woli. W ten sposób oddamy chwałę i część Matce Bożej Ostrobramskiej, Matce Miłosierdzia, Matce braterstwa – powiedział nuncjusz apostolski.
Zdaniem nuncjusza społeczność braterska to ta, w której nie ma przywilejów i gdzie każdy troszczy się o innych, ubogaca wolność i równość, bowiem w przeciwieństwie do wolności liberalnej, wolność braterska czuje się odpowiedzialna za wolność drugiego człowieka.
Hierarcha zwrócił uwagę, że społeczeństwo bardziej zglobalizowane zbliża nas, ale nie czyni nas braćmi. – Życie duchowe chrześcijanina nie ogranicza się do osiągnięcia osobistej doskonałości z oczach Bożych, odnosi się także do życia codziennego, do relacji rodzinnych, do szkoły i pracy, do zarządzania życiem publicznym w jego aspekcie ekonomicznym, kulturalnym i społecznym – mówił celebrans.
Abp Migliore podziękował także bp. Edwardowi Materskiemu za wybudowanie sanktuarium maryjnego na wzór Ostrej Bramy w Wilnie. – Matka Boża od początku patronowała tej parafii. To zasługa biskupa Edwarda, który jako wilnianin ma do Matki Bożej szczególne nabożeństwo. Budowa materialnej świątyni i pięknego sanktuarium była i jest obrazem tworzenia duchowej wspólnoty tej parafii. Od początku bowiem, kiedy zaczęto myśleć o budowie kościoła, żywy był kult Matki Bożej Miłosierdzia. Ona patronuje nie tylko tej parafii, ale i całemu miastu. Maryja uczy nas jak żyć, jak podobać się Bogu, jak wypełniać Jego wolę w codziennym życiu – mówił nuncjusz apostolski.
Wierni są dumni z bliskich związków sanktuarium z Janem Pawłem II, który jako wotum podarował Matce Bożej złoty różaniec i piuskę. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany tekst przez papieża Polaka „Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam”. Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 roku. Właśnie, na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja zawierzenia ulicami miasta z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.
Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych. W lipcu oddano do użytku Centrum „Ostra Brama” im. bł. Jana Pawła II. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia-bar, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych.
W sanktuarium przebywał śp. prezydent Polski Lech Kaczyński. U Matki Bożej Miłosierdzia gościli także: Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Eleni i Alicja Majewska. W 2008 r. bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.