Częstochowa – ekumeniczna modlitwa o pokój
04 marca 2022 | 23:08 | ks. mf/niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Z udziałem duchownych i wiernych różnych wyznań chrześcijańskich w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie odbyła się ekumeniczna modlitwa o pokój na Ukrainie, w Europie i świecie. Dziś obchodzony jest Światowy dzień Modlitwy.
Rozpoczynając wspólną modlitwę ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii luterańskiej w Częstochowie zacytował słowa św. Pawła Apostoła z Listu do Filipian: „O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie”. – Wojna jest sprzeczna z wolą Bożą – kontynuował duchowny.
Również ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie podkreślił: „jako częstochowska ekumenia zawsze gromadziliśmy się na modlitwie o jedność, a dzisiaj we wspólnej modlitwie wołamy o pokój”. Następnie redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” pomodlił się o pokój modlitwą św. Jana Pawła II.
Natomiast bp Marcin Makuła, ewangelicki biskup wojskowy nawiązał do psalmu 23, mówiącego o tym, że Pan strzeże tego, kto idzie ciemną doliną. – Łączymy się z tymi, którzy idą doliną śmierci i ciemności. Ponieważ zabrakło światła w sercach ludzi. Światło jest siłą Boga. Gdy brakuje światła to ciemność rozprzestrzenia się – mówił bp Makuła.
Podczas spotkania modlitewnego zabrzmiała również muzyka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Macieja Józefa Żebrowskiego w Częstochowie oraz grupy ukraińskiej. Zabrzmiały utwory: Bacha, Mozarta, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Karla Jenkinsa. Ponadto ludowe pieśni ukraińskie wykonali: ks. Marcin Bielawski i lektor Daniel Grygiewicz z Kościoła prawosławnego. Muzyczną część spotkania poprowadziła Beata Młynarczyk.
Spotkanie zakończyło się modlitwą „Ojcze nasz” i „Błogosławieństwem Aaronowym”, którego udzielili: bp Marcin Makuła, ewangelicki biskup wojskowy i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Początki Światowego Dnia Modlitwy sięgają roku 1887, gdy wspólną modlitwę kobiet zainicjowała w USA w 1887 r. Mary Ellen James z Kościoła prezbiteriańskiego. Trzy lata później baptystki Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych, a także za biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych, emigrantów i ofiary wojny. W 1919 r. oba te, co roku odbywające się dni modlitwy kobiet, połączono i wspólne nabożeństwo odbyło się po raz pierwszy w pierwszy piątek Wielkiego Postu tegoż roku.
W Polsce pierwsze nabożeństwo z okazji Światowego Dnia Modlitwy odbyło się 4 marca 1927 r. w kościele baptystów w Łodzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.