Częstochowa: uroczystości ku czci św. Jakuba Apostoła
26 lipca 2014 | 11:00 | Ks.mf Ⓒ Ⓟ
„Idźmy za św. Jakubem do Jezusa” – mówił ks. Krzysztof Dziub, oficjał Sądu Metropolitalnego w Częstochowie, który wieczorem 25 lipca przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie z okazji uroczystości ku czci tego świętego.
„Idźmy za św. Jakubem do Jezusa. Patrzmy na życie tego Apostoła i uczmy się od niego, jak budować nasze życie” – mówił w homilii ks. dr Krzysztof Dziub, oficjał Sądu Metropolitalnego w Częstochowie, który wieczorem 25 lipca przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie z okazji uroczystości ku czci tego świętego.
Do obchodów święta swojego patrona wierni przygotowywali się przez „Triduum ku czci św. Jakuba”, podczas którego okolicznościowe nauki wygłosił ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”. Ks. Frukacz wskazał na powołanie i misję św. Jakuba, odnosząc się do trzech słów: „Jestem, pamiętam, czuwam”.
Uroczystości zgromadziły wiernych, kapłanów, siostry zakonne. Obecni byli członkowie bractw i stowarzyszeń, m.in. Akcji Katolickiej i Bractwa Eucharystycznego.
W homilii ks. Krzysztof Dziub, odnosząc się do tekstu Ewangelii, podkreślił, że „marzyć o miejscu obok Jezusa w Królestwie Bożym oznacza wpierw przemierzyć z Nim Jego ziemskie <dziś>. – A to <dziś> oznacza krzyż" – mówił ks. Dziub, stwierdzając, że „Królestwa Bożego nie otrzymuje się nigdy bez krzyża”.
Celebrans podkreślił, że „Jezus mówi swoim uczniom całą prawdę – w przeciwieństwie do polityków czy handlarzy czyniących sobie reklamę”. – Uczniowie na pytanie: czy możecie wypić kielich – dają piękną odpowiedź, i nie lekkomyślną. Wiedzą bowiem, że wyrzeczenie, nienawiść świata, krzyż i śmierć nie kończą wszystkiego- mówił ks. Dziub.
Oficjał Sądu Metropolitalnego podkreślił, że „Jezus przyjął dar dwóch serc, które Go kochały”. – Uczniowie prosili o zaszczyty, a wyprosili sobie krzyż – mówił kaznodzieja.
„Przyszłej naszej wielkości nie wyprosimy za żadną protekcję. Prawdziwą wielkość daje służba, bycie dla drugich, miłość aż do oddania życia na okup za wielu” – kontynuował ks. Dziub i podkreślił, że „według tego modelu trzeba budować życie własne, rodziny, życie społeczeństwa i narodowe”.
„Idźmy za Jezusem. I pamiętajmy, że nie chodzi o to, by otrzymać od razu miejsce po prawej bądź lewej stronie, ale trzeba przedstawić Jezusowi piękne życie” – zakończył kaznodzieja.
Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i modlitwą przy pomniku św. Jakuba – patrona pielgrzymów, parafii, Europy.
Pierwszy drewniany kościół św. Jakuba Apostoła w Częstochowie wystawił w 1582 r., wraz z przytułkiem i szpitalem dla pielgrzymów, Jakub Zalejski. Następnie w 1642 r. o. Andrzej Gołdonowski, przeor Jasnej Góry, zbudował w miejsce drewnianego – kościół murowany, przy którym osiadły siostry mariawitki. W 1870 r. władze carskie w odwet za powstanie styczniowe zburzyły rękami rosyjskich robotników kościół św. Jakuba i na jego miejsce wystawiły cerkiew św. Cyryla i Metodego jako symbol władzy carskiej w Częstochowie. W 1918 r. lud katolicki Częstochowy odzyskał świątynię i zamienił cerkiew na świątynię katolicką św. Jakuba jako symbol „zmartwychwstałej Polski”.
W 1937 r. pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina erygował parafię przy kościele św. Jakuba. Jej pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Mondry, działacz plebiscytowy na Warmii, późniejszy pierwszy redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” (1926-1937).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.