Czy Góra Oliwna nie potrzebuje dodatkowej ochrony?
14 lipca 2022 | 16:52 | ts (KAI) | Jerozolima Ⓒ Ⓟ
Izraelskie próby ogłoszenia, że teren Góry Oliwnej w Jerozolimie jest parkiem narodowym, są częścią większego planu dla Jerozolimy. Zwrócił na to uwagę Daniel Seidemann, prawnik specjalizujący się w sporach terytorialnych we wschodniej Jerozolimie.
W wywiadzie dla francuskojęzycznego magazynu franciszkańskiego „Terre Sainte Magazine” (lipiec/sierpień) Seidemann powiedział, że zapowiedziane w lutym upaństwowienie Góry Oliwnej ma na celu „otoczenie Starego Miasta Jerozolimy i narzucenie mu wyłącznie żydowskiej obecności i historii”. Fragmenty wywiadu zostały z wyprzedzeniem opublikowane w Internecie 12 lipca.
Góra Oliwna nie potrzebuje dodatkowej ochrony, ponieważ jest już „jednym z najlepiej utrzymanych” miejsc, którym opiekują się mieszkające tam wspólnoty religijne – uważa założyciel organizacji Terrestrial Jerusalem (Ziemskie Jeruzalem). Organizacja ta opowiada się za rozwiązaniem kwestii jerozolimskiej zgodnie z proponowaną zasadą dwóch państw. Oficjalny argument dla utworzenia parku narodowego jest według Seidemanna niesłuszny.
Zdaniem prawnika, plan parku narodowego jest częścią „wyraźnego programu wymyślonego i wdrożonego w ostatnich latach przez religijne żydowskie stowarzyszenia osadników”. Dzieje się to kosztem obecności i dziedzictwa chrześcijańskiego i muzułmańskiego, na które w „tej narracji” nie ma miejsca. Jednocześnie Seidemann uważa, że fałszywe są twierdzenia władz parku narodowego, iż prawa właścicieli nie zostaną w żaden sposób naruszone przez utworzenie parku narodowego.
Jerozolimski aktywista zakwestionował też lutowe wypowiedzi zarządu parku, że projekt nie będzie realizowany bez dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z organami religijnymi. Początkowo zaplanowane na marzec przesłuchanie w sprawie zatwierdzenia kontrowersyjnego projektu zostało „niestety odłożone”. „Tak więc wbrew oficjalnym twierdzeniom władz parków narodowych, projekt posuwa się naprzód” – powiedział Seidemann.
Trzech zwierzchników kościelnych w Jerozolimie, w tym kustosz franciszkanów o. Francesco Patton, wezwało izraelską minister środowiska Tamar Zandberg, aby przekonała władze parku do porzucenia planów. „W ostatnich latach nie można się oprzeć wrażeniu, że różne podmioty próbują zminimalizować, by nie powiedzieć wyeliminować, wszystkie nieżydowskie cechy Świętego Miasta, próbując zmienić status quo na tej świętej górze” – napisali w liście z 18 lutego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.