Czy sztuczne choinki są ekologiczne? Sprawdzamy
15 grudnia 2021 | 08:10 | marketing | Warszawa3 Ⓒ Ⓟ
Świadomość ekologiczna społeczeństwa cały czas rośnie. Staramy się ubierać, jeść, mieszkać, jeździć i żyć eko. Stawiamy na naturalne materiały i surowce. Jednak przed świętami Bożego Narodzenia coraz częściej nasz wybór pada na choinki sztuczne, a nie żywe. Czy zakup sztucznej choinki na święta rzeczywiście może być eko? Sprawdzamy!
Choinki na święta – jaki mamy wybór?
Planując zakup choinki, naszym podstawowym dylematem będzie drzewko żywe kontra sztuczne. Jeśli decydujemy się na pierwsze rozwiązanie, możemy wybrać choinkę ciętą, stawianą na specjalnym stojaku albo kupić drzewko w doniczce. Zwykle nie posiada ono korzeni, więc po świętach trafi nie do ziemi, ale na śmietnik. Z tego względu coraz częściej nasz wybór pada na choinki sztuczne – na pniu lub na stojaku. Jedna sztuczna choinka może pięknie zdobić nasz dom przez kilkanaście świąt Bożego Narodzenia. Co ważne, swoim wyglądem wcale nie musi wyraźnie odbiegać od prawdziwych odpowiedników.
Czy choinki sztuczne są ekologiczne?
W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy obecnie naprawdę piękne sztuczne choinki. Jednak już sam fakt, że dany produkt został wykonany z folii PVC, wydaje się przeczyć eko-rozwiązaniu. Nie ulega wątpliwości, że produkcja plastikowych wyrobów obciąża środowisko. Jednak w kontekście choinek na święta, warto spojrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy.
- Po pierwsze, sztuczną choinkę kupujemy na wiele lat – nierzadko z myślą, że zostanie w naszej rodzinie na zawsze. Dlatego, jeśli chcemy być bardziej eko, wybierzmy drzewko wysokiej jakości, z certyfikatami i atestami, od zaufanego sprzedawcy. Warto rozejrzeć się po rodzimym rynku – choinki sztuczne oferuje np. Dollo.
- Po drugie, brak corocznych wypraw po prawdziwą choinkę to zaoszczędzone paliwo i mniej wyciętych drzew (przyznajmy się, ile razy przed zakupem choinki zbadaliśmy źródło pochodzenia drzewek?).
- Po trzecie, jeśli kupujemy żywą choinkę w plastikowej siatce, z plastikowym stojakiem i plastikową doniczką, a do tego wieszamy na niej plastikowe ozdoby, to zdecydowanie nie jesteśmy eko.
- Po czwarte, żywe drzewka, które nie zostaną sprzedane, trafiają do utylizacji. Natomiast hurtownie sztucznych choinek zwykle przechowują pozostałe produkty w magazynach, aby sprzedać je w kolejnym sezonie.
- Po piąte, kto powiedział, że w naszym domu musi stanąć kilkumetrowe drzewo? Małe choinki sztuczne też mają swój urok i wspaniale budują świąteczny klimat.
By choinka sztuczna wyglądała jak żywa…
Jeśli w naszych proekologicznych wnętrzach nie wyobrażamy sobie widoku bijącej po oczach, plastikowej konstrukcji, wybierzmy odpowiedni model choinki i udekorujemy ją własnoręcznymi ozdobami. Wygląd maksymalnie zbliżony do prawdziwego drzewka zapewniają choinki sztuczne na pniu – osadzone na naturalnym pieńku sosnowym. Efekt dodatkowo podkreślają:
- igły wykonane z wysokiej jakość foli PVC;
- giętkie gałązki, które można formować i modelować w dowolny sposób – niedoskonały, czyli… naturalny;
- końcówki gałązek ozdobione masą perłową – wyglądają, jakby nadal leżał na nich śnieg;
- prawdziwe szyszki;
- juta w dolnej części, która osłania stojak.
Eko-dekoracje na sztuczną choinkę
Sztuczne choinki warto udekorować w stylu eko i własnoręcznie stworzyć wszystkie ozdoby. Najlepiej w prace zaangażować wszystkich domowników. Wspólne tworzenie dekoracji wspaniale zbliża, odpręża i wprawia w świąteczny nastrój. Zamiast plastikowych bombek, niech na naszym drzewku zawisną wysuszone plastry cytrusów i pierniczki. Oczywiście będące dziełem całej rodziny. Łańcuch możemy wykonać z kolorowego papieru. Jeśli kupujemy nowe lampki, wybierzmy oświetlenie LED. I pamiętajmy – jeśli sztuczna choinka nam się znudzi, sprzedajmy ją lub podarujmy komuś. Nie wyrzucajmy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.