Dąbrówka k. Mogilna: młodzi modlili się przy relikwiach bł. Karoliny Kózkówny
15 listopada 2009 | 12:22 | bgk Ⓒ Ⓟ
Ponad 200 młodych ludzi z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło 14 listopada w pieszej pielgrzymce do relikwii bł. Karoliny Kózkówny w Dąbrówce k. Mogilna. W drodze towarzyszyły im słowa: „Ty ścieżkę życia mi ukażesz” zaczerpnięte z homilii wygłoszonej przez papieża Jana Pawła II podczas beatyfikacji Karoliny.
Do Dąbrówki pielgrzymowała młodzież z Miłosławia, Kłecka, Słupcy, Gniezna, Inowrocławia, Żnina, Pobiedzisk i Mogilna. Towarzyszyło im 15 kapłanów. Jak co roku miejsce zbiórki wyznaczono w mogileńskim klasztorze, u którego bram – jeszcze przed wyruszeniem w drogę – zasadzono jabłoń, którą młodzież z Mogilna otrzymała na zakończenie tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę.
W drodze do Dąbrówki młodzież zatrzymywała się dwukrotnie: przy kapliczce Jezusa Frasobliwego i przy obelisku Błogosławionych Męczenników obozu w Szczeglinie. Na miejscu z uczestnikami pielgrzymki spotkał się bp Wojciech Polak, który odprawił dla nich Msze św. Młodzi ludzie obejrzeli także film o Giannie Jessen, kobiecie która przeżyła aborcję i dziś działa na rzecz obrony życia nienarodzonych.
Spotkanie w Dąbrówce zakończyła procesja do gruszy bł. Karoliny, podczas której młodzi ludzie, przy czterech „stacjach” wysłuchali tekstów m.in. papieża Jana Pawła II, Bartłomieja I i św. Matki Teresy z Kalkuty na temat szacunku dla życia szacunku dla życia od narodzin do naturalnej śmierci, ochrony życia nienarodzonych, ochrony stworzenia Bożego oraz szacunku dla życia przy jego przekazywaniu.
Karolina Kózka urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci. Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary. Duży wpływ na jej duchowy rozwój miał wuj, Franciszek Borzęcki, któremu pomagała w prowadzeniu świetlicy i biblioteki, do której przychodziły często osoby dorosłe i młodzież.
18 listopada 1914 roku carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Zmasakrowane ciało znaleziono 4 grudnia w pobliskim lesie. Pogrzeb Karoliny był wielką manifestacją okolicznej ludności, która z wielkim przekonaniem mówiła, że uczestniczy w pogrzebie męczennicy. Pochowano ją w kościele we wsi Zabawa.
Beatyfikacja Karoliny Kózkówny odbyła się 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie. Mszy św. przewodniczył papież Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.