Diecezja gliwicka: trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
19 stycznia 2011 | 18:30 | rs Ⓒ Ⓟ
Modlitwa przenosi góry – powiedział o rozpoczętym w diecezji gliwickiej Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej w Gliwicach. Parafie przygotowały na ten tydzień modlitwy i nabożeństwa ekumeniczne.
W ramach Tygodnia Modlitw odbywają się liczne konferencje, spotkania i nabożeństwa podkreślające potrzebę pojednania chrześcijan. – Ta jedność jest warunkiem koniecznym, żebyśmy byli jednym głosem, zwracając się do Boga i żebyśmy potrafili stanąć przy jednym ołtarzu i złożyć jedną eucharystyczną ofiarę – tłumaczy proboszcz gliwickiej katedry.
– Na pewno droga do jedności całkowitej jest daleka, ale nie możemy powiedzieć, że jest niemożliwa – powiedział KAI ks. Plucik. – Dlatego pamiętajmy o modlitwie, bo ona przenosi góry – dodał.
W programie spotkań modlitewnych w diecezji gliwickiej jest Msza św. w obrządku bizantyjskim w bytomskim kościele św. Barbary w piątek 21 stycznia o godz. 17. Przewodniczyć jej będzie ks. mitrat prof. Janusz Czerski. Natomiast w sobotę o godz. 10.00 w kaplicy ewangelickiej przy Palcu Klasztornym w Bytomiu odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne.
W niedzielę modlitwy o pojednanie chrześcijan będą kontynuowane w kościele ewangelicko-augsburskim w Gliwicach. W nabożeństwie rozpoczynającym się o godz. 11.00 będzie uczestniczyć ks. infułat Konrad Kołodziej i ks. Henryk Gerlica. Dwie godziny później w parafii św. Michała w Gliwicach bp Gerard Kusz odprawi Mszę św., a homilię wygłosi ks. Paweł Lewicki z Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Swoją obecność zapowiedział również ks. Andrzej Wójcik z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W niedzielne popołudnie w kościele św. Teresy w Zabrzu Mikulczycach również odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego słowo Boże wygłosi ks. Dariusz Dawid z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.