Diecezjalna pielgrzymka do miejsca śmierci Melchiora Grodzieckiego
14 października 2019 | 15:24 | rk / hsz | Koszyce Ⓒ Ⓟ
„Męczennicy koszyccy są zwycięzcami: wytrwali do końca swojego życia i do końca swojego cierpienia za wiarę” – przypomniał bp Roman Pindel, który przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Elżbiety w Koszycach na Słowacji. Liturgia z udziałem arcybiskupa Koszyc Bernarda Bobera oraz licznych kapłanów bielsko-żywieckich była kulminacyjnym momentem diecezjalnej pielgrzymki do miejsca śmierci pochodzącego z Cieszyna św. Melchiora Grodzieckiego, jednego z trzech męczenników, którzy 400 lat temu ponieśli śmierć w obronie wiary.
Pielgrzymów powitał arcybiskup Bober, który podziękował im za swoiste świadectwo wiary. „Dziś przybyliście do Koszyc jego śladami i dajecie świadectwo o pięknie i atrakcyjności wiary katolickiej. Dziękujemy wam za to, bracia z Polski. Bądźcie dla nas, Słowaków, a przede wszystkim w dzisiejszej Europie, która traci swoją chrześcijańską tożsamość, świadkami zachęty w wierze” – zaznaczył, życząc, by spotkanie przy grobie męczenników – świadków wiary – przyniosło Polakom i Słowakom „błogosławieństwo, pokój, odwagę i wierność Chrystusowi i Jego Kościołowi”.
W homilii bp Pindel zwrócił uwagę okoliczność rodzenia się kultu męczenników koszyckich, którzy, jak zauważył, stali się orędownikami całego Kościoła powszechnego. Zaapelował, by tamto świadectwo wierności w wierze było inspiracją i przykładem dla współczesnych chrześcijan.
„Męczennicy koszyccy wytrwali do końca swojego życia i do końca swojego cierpienia za wiarę. Dlatego na pewno są zwycięzcami. Stąd pewność Kościoła w Koszycach i całego Kościoła, że są zbawieni i mogą być naszymi orędownikami. Nie ma większej pewności co do zbawienia, jak ta, że ktoś oddał życie za wiarę” – stwierdził hierarcha i wskazał, by w chwilach pokusy i trudności modlić się o umocnienie. „A Bóg sam obiecuje, że próba nie będzie ponad nasze siły i ponad łaskę, którą otrzymamy” – dodał.
Na pamiątką wspólnej modlitwy w Koszycach abp Bober wręczył ordynariuszowi diecezji bielsko-żywieckiej uwieczniający koszycką katedrę. Bp Pindel udzielił na koniec błogosławieństwa relikwiarzem z doczesnymi szczątkami męczenników koszyckich. Pielgrzymi mogli uczcić te relikwie indywidualnie.
Melchior Grodziecki urodził się w Cieszynie w 1584 r. Ukończył kolegium jezuickie w Wiedniu i w 1614 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Posługiwał m.in. w Pradze, gdzie głosił kazania i spowiadał, a po wypędzeniu jezuitów z Czech w 1618 r., udał się na Węgry. Przebywając w Koszycach jako kapelan wojskowy wraz z dwoma innymi kapłanami – Chorwatem Markiem Kriżem i Węgrem Stefanem Pongraczem – dostał się w ręce żołnierzy Betlena Gabora, księcia Siedmiogrodu. Wszyscy trzej ponieśli śmierć męczeńską na początku wojny trzydziestoletniej we wrześniu 1619 r.Liczne łaski i cuda za wstawiennictwem św. Melchiora i jego towarzyszy oraz ich żywy kult na Słowacji, Węgrzech, Morawach i Śląsku doprowadziły do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego już w 1628 r. W styczniu 1905 r. papież Pius X ogłosił beatyfikację trzech Męczenników Koszyckich, a w lipcu 1995 r. w Koszycach Jan Paweł II dokonał ich kanonizacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.