Gliwicka
„Pokonany przez Chrystusa” – Światowy Dzień Chorego i Jubileusz Nawrócenia św. Kamila
XXXIII Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego to wyjątkowy czas refleksji nad losem osób cierpiących i tych, którzy im pomagają. Święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku przypomina o znaczeniu troski, empatii i wsparcia dla chorych oraz ich opiekunów. W Polsce obchody tego dnia mają szczególny wymiar w parafiach i placówkach prowadzonych przez Zakon Kamilianów. Jego założyciel, św. Kamil de Lellis, jest patronem chorych i służby zdrowia. We wszystkich kamiliańskich parafiach w kraju odbywają się Msze święte i Nabożeństwa z Błogosławieństwem chorych.
Tysiące katolików modliło się w PreZero Arenie
W sobotę 1 lutego w PreZero Arenie w Gliwicach tysiące ludzi zgromadziło się, aby wspólnie modlić się w ramach „Uniesionych”. Towarzyszył im charyzmatyczny dominikanin o. Adam Szustak.
35. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Łysieckiej
Powołaniem szczególnym tego miejsca jest modlitwa wstawiennicza za uzdrowienie ran świata, który zagubił drogę do Boga – powiedział bp Sławomir Oder w czasie Mszy ormiańskokatolickiej w ramach obchodów 35. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Łysieckiej. 3 września 1989 r. patriarcha ormiańskokatolicki Jan Piotr XVIII Kasparian koronował obraz Matki Bożej Łysieckiej na placu Krakowskim w Gliwicach. 10 listopada z udziałem bp. Sławomira Odera, biskupa diecezjalnego gliwickiego miały miejsce uroczyste obchody kolejnej rocznicy tamtego wydarzenia.
Diecezja gliwicka – dekret reformujący finanse parafii
Biskup gliwicki Sławomir Oder wydał 25 września dekret zobowiązujący proboszczów i administratorów parafii diecezji gliwickiej, do wprowadzenia nowych zasad, które mają na celu zapewnienie przejrzystości parafialnych finansów oraz staranne gospodarowanie finansami parafii.
Jałmużnik biskupa gliwickiego organizuje działalność
W niedzielę 20 października w kościele św. Andrzeja w Zabrzu jałmużnik biskupa gliwickiego ks. Mariusz Setlak rozpocznie cykl kazań, które będzie głosił w kolejnych miejscach diecezji.
Kongres Eucharystyczny diecezji gliwickiej: spotkania z mężem sł. Bożej Chiary Corbelli Petrillo
Spotkania z Enrico Petrillo, mężem zmarłej w 2012 roku służebnicy Bożej Chiary Corbelli Petrillo, odbędą się 12 i 13 października w Lublińcu i Gliwicach, w ramach epilogów Kongresu Eucharystycznego diecezji gliwickiej, które mają na celu przedłużenie i ugruntowanie doświadczenia kongresu.
Posłanie misjonarza do Kazachstanu
W kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy 27 września odbyło się posłanie misyjne ks. Grzegorza Lepiorza, który udaje się na misje do Kazachstanu. Mszy św. przewodniczył bp gliwicki Sławomir Oder, który wręczył mu krzyż misyjny i udzielił błogosławieństwa.
378. Gliwicka Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę
Pątnicy 378. Gliwickiej Pieszej Pielgrzymki tradycyjnie udali się bezpośrednio, by pokłonić się Matce, a dopiero potem na plac przed Szczytem, by się przedstawić i modlić podczas Mszy św. W 11 grupach na Jasną Górę przybyło 961 osób. Ich hasło to: „Ja jestem z wami”, które jest też nawiązaniem i podziękowaniem za tegoroczny Kongres Eucharystyczny.
Biskup biegnący w błocie, Golcowie o Bogu, techno „Abba, Ojcze” – w Kokotku zakończył się Festiwal Życia
Rekordowa frekwencja, biskup biegnący z młodzieżą w błocie czy pierwszy katolicki stand-up w wykonaniu księdza – to niektóre elementy zakończonego dziś w Kokotku Festiwalu Życia. Tegoroczna edycja wydarzenia zapadnie w pamięć uczestników z powodu wielu wyjątkowych momentów, ale przede wszystkim pozostawi tysiące młodych ludzi z ważnymi przemyśleniami na cały kolejny rok – podkreślają organizatorzy. W największym w Polsce chrześcijańskim festiwalu dla młodzieży uczestniczyło kilka tysięcy osób.
Katolicki stand-up na Festiwalu Życia w Kokotku
Uczestnicy Festiwalu Życia w Kokotku mogli wysłuchać pierwszego na tym festiwalu katolickiego stand-upu. Ks. Łukasz Wieczorek, duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej, zaangażowany również w przygotowanie Festiwalu Życia w trakcie niemal godzinnego wystąpienia w komediowym stylu opowiadał o różnych sytuacjach ze swojego kapłańskiego życia. Mówił również, o pierwszym razie, gdy udzielał ślubu.