Olsztyńsko-Gdańska (greckokatolicka)
Biskupi greckokatoliccy: wobec Bożego Narodzenia nikt nie może pozostać obojętny
Boże Narodzenie „to wydarzenie w historii ludzkości, wobec którego nikt nie może pozostać obojętny” – zauważają biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce w orędziu na Boże Narodzenie. „Chrystus przyszedł na świat w ludzkim ciele, aby każdemu człowiekowi otworzyć drogę do zbawienia” – podkreślają. List jest czytany dzisiaj (26 grudnia) w cerkwiach w całej Polsce.
Post Filipowy – Adwent w tradycji wschodniego chrześcijaństwa
Jak do Bożego Narodzenia przygotowują się chrześcijanie wschodnich tradycji? Czym jest Post Filipowy? Jaka jest relacja postu do radosnego oczekiwania? Jak świętować, gdy w Ukrainie trwa wojna? A także o konsekwencjach zmiany kalendarza liturgicznego opowiada w rozmowie z KAI ks. dr Igor Hubacz, wikariusz greckokatolickich parafii w Pasłęku, Elblągu i Godkowie.
Wystawa starodruków w zabytkowej cerkwi św. Mikołaja w Żelichowie/Cyganku
W ramach akcji Otwarte Zabytki Żuławskie w XIV-wiecznej pokrzyżackiej świątyni pw. św. Mikołaja w Żelichowie/Cyganku zaplanowano wystawę „Starodruki liturgiczne”. Kościół będzie dostępny do zwiedzania w sobotę i niedzielę 22-23 czerwca. W niedzielę wysłuchać będzie można także wykładu o architekturze sakralnej na Żuławach.
Parafia greckokatolicka w Żelichowie otrzymała zabytkowe dzwony od luteran
Ponad stuletnie dzwony z ewangelicko-augsburskiej parafii w Düsseldorfie dotarły już do parafii greckokatolickiej pw. św. Mikołaja w Żelichowie/Cyganku na Żuławach. Pokrzyżacka świątynia z XIV w. odzyskała już wieżę, zdemontowaną w 1945 r. „Minęło ponad 75 lat od chwili, kiedy wojna uciszyła świątynię w Żelichowie. Niebawem nastąpi historyczny moment: na nowo z wieży świątyni zabrzmią dzwony wzywające na modlitwę – mówi ks. Paweł Potoczny.
Ekumeniczne nabożeństwo w intencji pokoju w Ukrainie
Każdy atak Rosji, to kolejna stacja drogi krzyżowej ukraińskiego narodu – powiedział w sobotę biskup greckokatolickiej diecezji olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski. W Soborze Katedralnym Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Olsztynie przewodniczył on ekumenicznemu nabożeństwu w intencji pokoju w Ukrainie. Dziś mija 2 rocznica rosyjskiej inwazji na ten kraj.
Gdańsk – otwarcie nowego domu Sióstr Służebnic NPM
„Otwarcie nowego domu zakonnego, z jednej strony cieszy, a z drugiej zmusza do poszukiwania inspiracji, aby odpowiedzieć na wyzwania i potrzeby społeczności w którą wchodzimy w danej diecezji, parafii” – powiedziała s. Zofia Łebedowicz podczas otwarcia i poświęcenia domu i kaplicy pw. Archanioła Michała Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi w Gdańsku.
Wielkie Powieczerze, Święty Wieczór, kolędowanie – liturgia i tradycje Bożonarodzeniowe u grekokatolików
Czy wschodni chrześcijanie mają Pasterkę? W cerkwi znajdziemy szopkę? Jakie zwyczaje towarzyszą wigilijnej wieczerzy? O liturgii świąt Bożego Narodzenia, wigilijnych i świątecznych tradycjach u grekokatolików i Ukraińców w rozmowie z KAI opowiada ks. dr Igor Hubacz, wikariusz w parafiach greckokatolickich w Pasłęku, Elblągu i Godkowie.
Biskupi greckokatoliccy krytykują działania IPN w sprawie akcji „Wisła”
Z wielkim niezrozumieniem, z bólem i przykrością przyjęliśmy decyzję z dnia 28 listopada 2023 r., podjętą przez prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej o umorzeniu śledztwa w sprawie deportacyjnej akcji „Wisła” z 1947 r., przeprowadzonej przez polskie władze komunistyczne – napisali biskupi metropolii przemysko-warszawskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.
Zabytkowy pokrzyżacki kościół św. Mikołaja odzyskał wieżę
Zabytkowy pokrzyżacki kościół z XIV w. odzyskał wieżę. „Jestem człowiekiem wierzącym, moim Bogiem jest Bóg Wszechmogący, a patronem Św. Mikołaj Cudotwórca. Więc nie ma trudnych rzeczy” – opowiada w rozmowie z KAI ks. Paweł Potoczny, proboszcz greckokatolickiej parafii św. Mikołaja w Cyganku.
Biskupi greckokatoliccy: wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne jest duchowe odrodzenie świata
„Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne jest odrodzenie moralne i duchowe społeczeństwa światowego. Jak bardzo potrzebny jest świat, w którym wartości chrześcijańskie są na pierwszym miejscu, gdzie Bóg jest na swoim właściwym miejscu” – piszą w orędziu wielkanocnym biskupi greckokatoliccy w Polsce: abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski, bp Włodzimierz Juszczak – ordynariusz wrocławsko-koszaliński i bp Arkadiusz Trochanowski – ordynariusz olsztyńsko-gdański. List jest odczytywany dziś w świątyniach greckokatolickich w całym kraju. Wierni tego Kościoła obchodzą dziś Poniedziałek Wielkanocny.