Poznańska
Trwają przygotowania do śniadania wielkanocnego Caritas dla 1300 osób
Caritas Archidiecezji Poznańskiej przygotowuje śniadanie wielkanocne dla 1300 osób bezdomnych i ubogich. Odbędzie się ono 20 kwietnia w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przed jadłodajnią Caritas prowadzoną przez siostry elżbietanki przy ul. Łąkowej w Poznaniu.
Poznań: festiwal nauki i sztuki o koronacji Chrobrego i odpowiedzialności
Koronacja Bolesława Chrobrego i odpowiedzialność za dziedzictwo państwa polskiego były głównymi tematami zorganizowanych na Ostrowie Tumskim w Poznaniu warsztatów dla uczniów poznańskich szkół podstawowych. Spotkania plenerowe przygotowali studenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Film o ks. Streichu w wersji dla niesłyszących
Film „Zabili księdza”, opowiadający o życiu Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, został przetłumaczony na język migowy przez Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Poznańskiej. „Cieszymy się, że także osoby niesłyszące będą mogły lepiej poznać tego męczennika” – mówi ks. Marcin Płóciennik, odpowiedzialny za grupę duszpasterską.
Wirtualna Ostatnia Wieczerza podczas Wielkiego Tygodnia
Katolicy świeccy skupieni wokół fundacji Miejsce Słowa zapraszają w Poznaniu do doświadczenia Ostatniej Wieczerzy w przestrzeni wirtualnej. – To zaproszenie do osobistego przeżycia wydarzeń, które miały miejsce w Wieczerniku. Nie chcemy zastępować Mszy świętej, ale pomóc wierzącym bardziej zrozumieć sens zbliżających się Świąt Wielkanocnych – mówią organizatorzy inicjatywy.
Abp Gądecki członkiem Dykasterii Nauki Wiary do 2029
Ojciec Święty Franciszek potwierdził, że abp Stanisław Gądecki będzie członkiem watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary do osiągnięcia przez niego 80. roku życia. 19 marca 2025 r. papież przyjął rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity poznańskiego złożoną po osiągnięciu przez niego 75. roku życia.
Ekstremalna Droga Krzyżowa – trasa Błogosławionej Piątki Poznańskiej
Czterdzieści jeden kilometrów pokonają uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej trasą Błogosławionej Piątki Poznańskiej. Nabożeństwo rozpocznie się 11 kwietnia Mszą św. o godz. 18.30 w kaplicy Zespołu Szkół Salezjańskich na os. Bohaterów II Wojny Światowej 29 w Poznaniu. Trasa wiedzie po miejscach związanych z Błogosławioną Piątką i salezjanami.
Współpraca IPN i Kościoła w działaniach edukacyjnych o ks. Streichu
Abp Stanisław Gądecki i zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma podpisali porozumienie o współpracy na polu edukacyjnym w zakresie najnowszej historii Polski, a w szczególności postaci ks. Stanisława Streicha, kapłana męczennika, którego beatyfikacja odbędzie się 24 maja w Poznaniu. „Ksiądz Stanisław Streich zapłacił wysoką cenę za patriotyzm” – mówił podczas uroczystej wymiany dokumentów w domu arcybiskupów poznańskich prezes IPN.
Poznań: Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim o współczesnych wzorcach świętości dla młodych
„Warianty świętości ukonkretnione w postaciach Pier Giorgio Frassatiego, Carlo Acutisa, a także Heleny Kmieć realizują indywidualnie istotę świętości: miłość w służeniu drugiemu człowiekowi przez dzielenie się łaską wiary i talentów danych od Boga. W każdy z tych wariantów wpisane jest jednoznacznie przesłanie, że wypełniając tę służbę, żyjemy prawdziwie, podążając ku wieczności” – zauważają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w oświadczeniu nt. współczesnych wzorców świętości dla młodych ludzi.
Abp Gądecki: bł. Natalią Tułasiewicz kierował „podwójny głód” – piękna i świętości
„Przez całe życie kierował nią «podwójny głód» – piękna i świętości. Tak rozumiała swoją misję świeckiego apostoła, który niesie innym Ewangelię i kulturę” – mówił o bł. Natalii Tułasiewicz abp Stanisław Gądecki 31 marca, w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci patronki polskich nauczycieli.
Nauczyciele i pracownicy oświaty pielgrzymowali do miejsca męczeńskiej śmierci bł. Natalii Tułasiewicz
„Pragniemy podziękować Bogu za życie bł. Natalii Tułasiewicz, która jest patronką nauczycieli i pracowników oświaty w Polsce. I pragniemy za jej wstawiennictwem prosić o łaski dla polskiej szkoły, zwłaszcza teraz, kiedy ta nasza szkoła napotyka tak wielkie trudności” – mówił bp Jan Glapiak do nauczycieli i pracowników oświaty, którzy pielgrzymowali do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, miejsca męczeńskiej śmierci bł. Natalii Tułasiewicz.