Do 2013 roku powstanie książka o bp. Czesławie Kaczmarku
03 stycznia 2012 | 21:01 | dziar Ⓒ Ⓟ
Do 2013 roku ma powstać książka o bp. Czesławie Kaczmarku. Zawierać będzie wspomnienia osób, które go znały. Pomysłodawcą publikacji jest socjolog – dr Tadeusz Sakowicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
„Stan wiedzy o życiu i posłudze bp. Kaczmarka wciąż nie jest zadowalający, poza tym ubywa świadków życia tego wyjątkowego człowieka” – uważa Sakowicz. W realizację inicjatywy jest m.in. zaangażowany ks. prof. Jan Śledzianowski, który znał osobiście bp. Kaczmarka i jest autorem książek na jego temat.
Przygotowano specjalny kwestionariusz, który otrzymali już profesorowie seminarium, księża emeryci oraz środowiska świeckie biskupa męczennika z czasów PRL. Pytania dotyczą np. okoliczności spotkania biskupa, wrażenia jakie wywierał, wyszczególnienia jego cech negatywnych i pozytywnych, ustosunkowania się do wiarygodności ówczesnego wizerunku społecznego hierarchy, oceny jego dorobku życia, obecnego stanu kultu, klasyfikacji wydarzeń z jego życia, czy oceny znaczenia posługi dla Kielc i diecezji.
Sakowicz apeluje także o udostępnienie fotografii, pamiątek osobistych, wycinków prasowych. Książka ma być gotowa w 2013 roku – w 50. rocznicę śmierci bp. Kaczmarka.
Bp Czesław Kaczmarek był biskupem kieleckim w latach 1938–1963. Został aresztowany 20 stycznia 1951 r. Przez cały dzień trwała rewizja w pomieszczeniach Kurii, przeprowadzana przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Oskarżony przez władze komunistyczne m.in. o szpiegostwo i działalność antypaństwową, był więziony, torturowany, poddany długotrwałemu śledztwu i sfingowanemu procesowi.
Jednym z bezpośrednich powodów bezprecedensowej decyzji władz komunistycznych o aresztowaniu biskupa było potępienie przez niego tzw. księży patriotów i sprzeciw wobec żądania, by potępił księży z Wolbromia oskarżanych o współpracę z podziemiem antykomunistycznym. W krótkim czasie w więzieniach znalazła się znaczna grupa współpracowników kieleckiego biskupa – 20 księży i osoby świeckie.
Biskup został w pełni zrehabilitowany decyzją Prokuratora Generalnego RP w 1990 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.