Dokument
Życzenia Przewodniczącego KEP z okazji 50. rocznicy święceń biskupich bp. Władysława Bobowskiego
Życzę Księdzu Biskupowi prawdziwego szczęścia, którego dawcą jest Jezus Chrystus – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście do biskupa pomocniczego seniora diecezji tarnowskiej Władysława Bobowskiego. 2 lutego br. przypada 50. rocznica jego święceń biskupich.
Bp Kiciński: misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei
Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei dla tych, którzy doświadczają sytuacji życia bez nadziei – napisał bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, w Liście na Dzień Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić 2 lutego.
Biskup siedlecki solidaryzuje się z bliskimi tragicznie zmarłego ratownika medycznego
„Wobec tragicznej śmierci ratownika medycznego, do której doszło w sobotni wieczór w Siedlcach, podczas pełnienia przez Niego służby, pragnę zapewnić o mojej solidarności ze wszystkimi, których ta śmierć dotknęła” – napisał biskup siedlecki Kazimierz Gurda, w odniesieniu do tragedii jaka miała miejsce w sobotę wieczorem.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP o sytuacji po publikacji rozporządzenia MEN
Sytuacja powstała na skutek publikacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzania z dnia 17 stycznia 2025 roku, wprowadzającego zmiany w organizacji lekcji religii w szkole, była głównym tematem obrad Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się 24 stycznia.
Apel środowisk katolickich ws. szerzenia wrogości w relacjach chrześcijańsko-żydowskich
„Gesty życzliwości okazywane dziś niewielkiej polskiej społeczności żydowskiej są wyrazem czci dla naszej wspólnej wielowiekowej historii. Napięcie religijne między chrześcijaństwem i judaizmem oraz między Polską a Izraelem wymagają umotywowanej prezentacji racji chrześcijańskich i polskich, w czym akty agresji i szerzenie uprzedzeń tylko przeszkadzają” – stwierdza apel historyków i publicystów katolickich w związku z pojawiającymi się próbami szerzenia wrogości w relacjach chrześcijańsko-żydowskich.
Poparcie KORPS dla stanowiska PFROŻ ws. ocalenia przedmiotu “Wychowanie do życia w rodzinie”
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły w pełni popiera stanowisko Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, wyrażone liście otwartym do wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza ws. przedmiotu “Wychowanie do życia w rodzinie”.
„Nie ustępować złu” – otwarty apel ukraińskich działaczy społecznych do przywódców światowych
Ponad 160 osób podpisało otwarte orędzie ukraińskich działaczy społecznych: obrońców praw człowieka, deputowanych ludowych, dyplomatów, naukowców, czołowych artystów, przedsiębiorców i zwierzchników różnych wspólnot religijnych do przywódców światowych i społeczności międzynarodowej. Dokument ten, zatytułowany „Nie ustępować złu”, przedstawia ukraińskie widzenie dalekosiężnych celów Rosji oraz kreśli pozytywne i negatywne scenariusze zakończenia wojny, uzależnione od stanowisk przywódców światowych i wspólnoty międzynarodowej. Pod dokumentem, który ogłoszono 5 stycznia, podpisało się ponad 160 osób.
Spotkanie Zespołów ds. Dialogu Ekumenicznego Kościoła Polskokatolickiego w RP i Kościoła Rzymskokatolickiego
W siedzibie Kurii Biskupiej diecezji warszawskiej Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie Zespołów ds. Dialogu Ekumenicznego Kościoła Polskokatolickiego w RP i Kościoła Rzymskokatolickiego. Podjęto m.in. decyzję o zorganizowaniu międzynarodowego sympozjum poświęconego recepcji Soboru Nicejskiego w perspektywie starokatolickiej i rzymskokatolickiej.
Statystyka misyjna – aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek
Aktualnie posługuje na misjach 1662 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 660. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 101, Zambia – 65, Tanzania – 57, Madagaskar – 41, Republika Centralnej Afryki – 36, Republika Południowej Afryki – 34 i Ghana – 23. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 66 księży diecezjalnych, 257 zakonników, 322 siostry zakonne i 15 osób świeckich. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji każdego roku, 1 października, przedstawia aktualne statystyki misyjne, pokazując ilu polskich misjonarzy pracuje w danym momencie na terytoriach misyjnych.
Komunikat Prezydium KEP wobec zmian wprowadzanych przez MEN w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych
Wobec działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw – czytamy w Komunikacie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wobec zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych.