Chrześcijańska Półkula – Carl A. Anderson, Najwyższy Rycerz Kolumba
Rok: 2010
Autor: Inny
Chrześcijańska Półkula
Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson
Matka Boża z Guadalupe od 475 lat jest patronką kościołów i rodzin na całej półkuli amerykańskiej, a jej przesłanie jest równie aktualne dziś, jak było w 1531 roku. Choć w ciągu tych pięciu wieków stała się symbolem wielu rzeczy, jak to zaznaczył papież Jan Paweł II w encyklice „Ecclesia in America”, jej najważniejszym przesłaniem jest wezwanie do jedności, gdyż jest Ona matką duchową nas wszystkich.
W „Ecclesia in America” papież Jan Paweł II stwierdził, że: „Ukazanie się Maryji Indianinowi Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac, w roku 1531 miało decydujące znaczenie dla ewangelizacji. Ten wpływ przekracza granice Meksyku rozciągając się na cały kontynent. Ameryka, która historycznie była i jest mieszanką narodów, uznała w „obliczu metyskim Dziewicy z Tepeyac, w Maryi z Guadalupe, znamienny przykład ewangelizacji doskonale zinkulturowanej”. Dlatego też nie tylko w Centrum i na Południu, lecz także na Północy kontynentu, Dziewica z Guadalupe jest czczona, jako Królowa Ameryki”.
Papież napisał również: „Odnowa Kościoła w Ameryce nie będzie możliwa bez aktywnej obecności świeckich. Dlatego też oni w znacznej mierze ponoszą odpowiedzialność za przyszłość Kościoła”.
Pozostaje pytanie, co wierni katolicy – wszyscy ochrzczeni zarówno świeccy jak i duchowni – mogą zrobić, aby przyczynić się do wypełnienia zobowiązania, do którego wzywa encyklika Ecclesia in America – zobowiązania opartego na rzeczywistej jedności, którą stanowimy połączeni w sakramentalnym życiu Kościoła, jedności, która jest ponad granicami.
Wszyscy my w Amerykach mamy prawo do uznania Matki Bożej z Guadalupe za naszą Matkę. Na tej półkuli jest nas, złączonych więzami wspólnej wiary, więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie.
Dążąc do pogłębienia naszej duchowej jedności, zjednoczeni pod płaszczem Matki Bożej i w świetle jej przesłania, Rycerze Kolumba działają od 1882 roku w Stanach Zjednoczonych, od 1897 roku w Kanadzie, od 1905 roku w Meksyku, od 1909 roku w Panamie i na Kubie, od 1911 roku w Puerto Rico, od 1967 roku w Gwatemali i od 1979 roku w Republice Dominikańskiej.
Rycerze są jednym z przykładów ponad stuletniej współpracy katolików na całej półkuli amerykańskiej. Ta współpraca przybiera różne formy, a jej rozwój jest jednym z głównych celów, jaki wyznaczyli sobie Rycerze Kolumba i do jakiego powinny dążyć także inne katolickie organizacje w Stanach Zjednoczonych.
Zapraszamy was do przyłączenia się do największej świeckiej organizacji na świecie, która oferuje rodzinom możliwość wspólnej realizacji powołania do świętości. Jesteśmy zdecydowani, aby szerzyć przesłanie Matki Bożej, która zawsze prowadzi nas do swojego Syna Jezusa, Chrystusa.