Rozważanie Benedykta XVI przed modlitwą Anioł Pański 4 października 2009r.
Rok: 2009
Autor: Benedykt XVI
Drodzy bracia i siostry!
Dziś przed południem w bazylice św. Piotra została odprawiona celebra eucharystyczna na otwarcie II zgromadzenia specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów, podczas której modlono się także w różnych językach afrykańskich. Mój czcigodny poprzednik Jan Paweł II zwołał pierwszy „Synod Afrykański” w 1994 roku w perspektywie roku 2000 i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. On, który kierowany zapałem misyjnym wielokrotnie pielgrzymował do ziemi afrykańskiej, zebrał treść tamtego zgromadzenie w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Africa”, rozpoczynając na nowo ewangelizację tego kontynentu. Po piętnastu latach to nowe zgromadzenie stanowi kontynuacją pierwszego, aby zweryfikować przebytą drogę, pogłębić niektóre aspekty i ocenić najnowsze wyzwania. Wybrany temat brzmi: „Kościół w Afryce na służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju” – a towarzysza mu słowa Chrystusa skierowane do uczniów: „Wy jesteście solą ziemi… wy jesteście światłością świata” (Mt 5, 13.14).
Synod stanowi zawsze intensywne doświadczenie kościelne, doświadczenie kolegialnej odpowiedzialności duszpasterskiej za jakiś szczególny aspekt życia Kościoła, bądź, jak w tym przypadku, za część ludu chrześcijańskiego, wyznaczoną obszarem geograficznym. Papież i jego najbliżsi współpracownicy gromadzą się razem z wyznaczonymi członkami zgromadzenia, z ekspertami i audytorami, aby pogłębić wybrany temat. Trzeba podkreślić, ze nie mamy tu do czynienia z konferencją naukową ani z posiedzeniem programowym. Słucha się relacji i wystąpień w auli, dokonuje się konfrontacji w grupach, wszyscy jednak dobrze wiemy, że główną postacią nie jesteśmy my: jest nim Pan, Jego Duch Święty, który prowadzi Kościół. Najważniejsze dla wszystkich jest słuchanie: słuchanie się nawzajem i wspólne wsłuchanie się w to, co Pan chce nam powiedzieć. Dlatego Synod przebiega w atmosferze wiary i modlitwy, w religijnym posłuszeństwie Słowu Bożemu. Do Następcy Piotra należy zwołanie i kierowanie zgromadzeniami synodalnymi, gromadzenie tego, co wynika z ich prac i przedstawienie następnie właściwych wskazań duszpasterskich.
Drodzy przyjaciele, Afryka to kontynent, który posiada niezwykłe bogactwo ludzkie. Obecnie liczba jej ludności sięga prawie miliarda osób a jej łączna stopa urodzin jest najwyższa w skali światowej. Afryka jest ziemią płodną w życie ludzkie, życie to jednak naznaczone jest niestety wielkim ubóstwem i doświadcza często wielkich niesprawiedliwości. Kościół angażuje się w ich przezwyciężenie siłą Ewangelii i konkretną solidarnością wielu instytucji i inicjatyw charytatywnych. Prośmy Maryję Pannę, aby błogosławiła II zgromadzeniu synodalnemu dla Afryki oraz wyjednała pokój i rozwój dla tego wielkiego i umiłowanego kontynentu.
Następnie papież odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański, udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego oraz pozdrowił zgromadzonych kolejno po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku.
W naszym języku Ojciec Święty powiedział:
Bardzo serdecznie pozdrawiam Polaków. Wspominając świętego Franciszka, szczególnie pozdrawiam dzisiaj wspólnoty franciszkanów, którzy świętują w Krakowie osiemsetlecie zatwierdzenia „reguły zakonnej” i ich charyzmatu. Módlcie się ze mną, by wiernie trwali w miłości Chrystusa ubogiego, czystego i posłusznego, niosąc ludziom ewangeliczną radość. Całej rodzinie franciszkańskiej i wam wszystkim z serca błogosławię.