Sesja „Budowanie systemu ochrony małoletnich i bezbronnych w Kościele w Polsce – bilans i perspektywy” – ks. Piotr Studnicki
Rok: 2022
Autor: ks. Piotr Studnicki
Jest oczywiste, że modlitwa za osoby skrzywdzone i podejmowana pokuta za straszne grzechy nie mogą być jedyną formą odpowiedzi Kościoła na przestępstwa seksualne popełniane wobec małoletnich i bezbronnych. Ale też w wielowymiarowej odpowiedzi Kościoła, o której mówili moi przedmówcy, nie może zabraknąć wytrwałej modlitwy i szczerej pokuty, bo bez nich podejmowana przez Kościół reakcja, pomoc i przeciwdziałanie nie będą pełne i adekwatne.
Gdybyśmy się ograniczyli do modlitwy i pokuty, to jedynie pozorowalibyśmy działania. Gdybyśmy także – a we wspólnocie Kościoła może przede wszystkim – w taki duchowy sposób nie odpowiedzieli na zło, z którym się zmagamy – to ślizgalibyśmy się po powierzchni, nie wchodząc w głąb i nie dotykając istoty dramatu.
Sami skrzywdzeni wykorzystaniem seksualnym mówią o tym, że także takiej formy pomocy oczekują od wspólnoty Kościoła. Potwierdzają to słowa dwóch osób, które w ostatnich dniach otrzymałem:
„Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. Nie ze względu na wyjątkowość wydarzeń tego dnia, ale ze względu na wielkie pragnienie zaufania Wspólnocie Kościoła na nowo. Mimo że czuję, że do tego zaufania jeszcze bardzo daleko, to pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, że są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem” – pisze skrzywdzona wykorzystaniem seksualnym w Kościele.
„Dla mnie, osoby skrzywdzonej wykorzystaniem seksualnym przez księdza, ten dzień jest bardzo ważny. Jednoczy wspólnotę Kościoła przy nas, aby nas wysłuchać, otoczyć modlitwą i miłością. (…) Ten dzień jest nie tylko wypełniony modlitwą do Boga, ale jest także głośnym krzykiem do sumień, aby te tragiczne wydarzenia, które zniszczyły życie tak wielu z nas, już nigdy się nie powtórzyły” – pisze pan Tomasz ze Szczecina.
Pełne wersje tekstów obu świadectw, za które bardzo dziękuję, zamieszczone są na stronie wspolnotazezranionymi.pl.
Okazją do takiej duchowej i duszpasterskiej odpowiedzi będzie pierwszy piątek Wielkiego Postu: 4 marca Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.
Komunikat Delegata KEP
W związku z tym wydarzeniem abp Wojciech Polak jako Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotował specjalny komunikat. Został on rozesłany do biskupów diecezjalnych, z prośbą o przesłanie go do parafii, tak aby mógł być odczytany w kościołach i kaplicach w najbliższą niedzielę – 27 lutego, niedzielę poprzedzającą Dzień modlitwy i pokuty.
Zachęcając wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, do podjęcia postu oraz innych czynów pokutnych, abp Polak pisze m.in.: „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.”
Materiały duszpasterskie
Pomoc w przeżyciu I piątku Wielkiego Postu we wszystkich wspólnotach parafialnych w Polsce stanowią przygotowane materiały duszpasterskie. Również one zostały rozesłane za pośrednictwem kurii biskupich do parafii, a poprzez przełożonych kościelnych do wspólnot zakonnych. Są też zamieszczone na stronie wspolnotazezranionymi.pl.
Nie chodzi o to, by tego dnia organizować jakieś nadzwyczajne wydarzenia w parafiach czy wspólnotach, ale o to, aby skrzywdzonych przemocą seksualną otoczyć codzienną modlitwą Kościoła. Stąd w materiałach znaleźć można:
* propozycje homilii przygotowane przez biskupa pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damiana Muskusa oraz ks. Jakuba Kołacza SJ, delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego
* wezwania modlitwy wiernych napisane przez studentów studiów podyplomowych „Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży” prowadzonych przez Akademię Ignatianum w Krakowie we współpracy z Centrum Ochrony Dziecka
* rozważania drogi krzyżowej autorstwa o. Tomasza Grabowskiego OP, kaznodziei, rekolekcjonisty, duszpasterza i prezesa Wydawnictwa W drodze.
* rozważania różańcowe przygotowane przez siostry zakonne z telefonu zaufania „Siostry dla Sióstr” oraz towarzyszące osobom zranionym.
Jak widać materiały duszpasterskie są owocem współpracy wielu osób i środowisk, którym serdecznie za to dziękuję.
Dodatek do tygodników katolickich
Cieszę się także ze wspólnej inicjatywy Biura, FSJ i katolickich tygodników opinii – Tygodnika Niedziela, Gościa Niedzielnego, Tygodnika Idziemy, Przewodnika Katolickiego i Tygodnika Powszechnego. We wszystkich tych tygodnikach w numerze na niedzielę 27 lutego br. ukaże się specjalna wkładka na Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. W tym niewielkim insercie znajdują się m.in. informacje o duchowym i realnym wsparciu dla osób zranionych wykorzystaniem seksualnym. Dzięki tej solidarnej postawie redaktorów naczelnych i wydawców, za którą bardzo dziękuję, zachęta Delegata KEP do włączenia się w modlitwę we wspólnotach parafialnych trafi do szerokiego grona wiernych.
Obchody Dnia modlitwy
Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w tym dniu w całej Polsce.
W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 3 marca o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze poprowadzi ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów.
Intencja modlitwy za osoby zranione wybrzmi również w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach w piątek 4 marca o godz. 15.00. Modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.
Spis inicjatyw Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, podejmowanych w diecezjach i zakonach, zostanie udostępniony na stronie wspolnotazezranionymi.pl.