Życzenia sekretarza generalnego KEP z okazji 50-lecia święceń kapłańskich abp Stanisława Gądeckiego
Rok: 2023
Autor: Bp Artur Miziński
Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie,
w imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę złożyć serdeczne życzenia z okazji jubileuszu święceń kapłańskich.
Nie sposób ogarnąć dobra, które stało się udziałem Ludu Bożego, dzięki pięćdziesięcioletniej posłudze kapłańskiej Waszej Ekscelencji. Chciałbym więc złożyć Bogu dzięki za trzy ostatnie dekady pasterskiego posługiwania, w czasie których pełnił Ksiądz Arcybiskup ważne funkcje w ramach Konferencji Episkopatu Polski.
Zawołanie biskupie Waszej Ekscelencji – „czynem i prawdą”, stało się czymś więcej niż tylko hasłem pasterskiej służby. Stało się ono prawdziwym charyzmatem Księdza Arcybiskupa i przejawiało wielokrotnie w ramach przewodniczenia Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, Rady ds. Dialogu Religijnego, Komisji duszpasterstwa KEP i wreszcie – od 2014 roku – przewodniczenia całej Konferencji Episkopatu Polski, w tym Radzie Stałej i Prezydium KEP.
„Czynem i prawdą” znalazło swój wyraz w aktywności Księdza Arcybiskupa jako sześciokrotnego delegata polskich biskupów na Synod Biskupów w Rzymie oraz wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy. Wybory księży biskupów były znakiem ogromnego zaufania, szacunku oraz sympatii ze strony braci w biskupim posługiwaniu w Polsce i na świecie.
„Czyn i prawda” charakteryzowały Waszą Ekscelencję, jako konsultora Papieskiej Komisji ds. Relacji z Żydami oraz członka watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Bez charyzmatu „czynu i prawdy” nie byłoby odważnych listów do polskich władz w obronie życia poczętego, do patriarchy moskiewskiego Cyryla, w przededniu i po rosyjskiej agresji na Ukrainę, listu braterskiej troski o czystość wiary do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, ani synowskiej wizyty u Ojca Świętego Franciszka, gdzie dzielił się Ksiądz Arcybiskup spostrzeżeniami dotyczącymi tzw. polityki wschodniej Sekretariatu Stanu.
To „czyn i prawda” zawiodły Księdza Arcybiskupa jako przewodniczącego polskiego episkopatu do bombardowanego Iraku, krwawiącej Ukrainy – tuż po rosyjskiej agresji, jako przedstawiciela pierwszego episkopatu w Europie, który udał się na tereny ogarnięte wojną z „wizytą solidarności”.
Wreszcie, to „czyn i prawda” poprowadzą Księdza Arcybiskupa – jak ufamy – z pielgrzymką pojednania na Wołyń, w lipcu tego roku. Pojednania polsko-ukraińskiego, którego tak wielkim orędownikiem był św. Jan Paweł II.
Niech charyzmatem „czynu i prawdy” służy Ksiądz Arcybiskup jak najdłużej Kościołowi, który jest w Polsce.
Pannie Przenajświętszej, Jasnogórskiej Królowej Polski oraz wstawiennictwu świętych patronów życie i posługę Księdza Arcybiskupa zawierzamy.
Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, dnia 9 czerwca 2023 roku