Duszpasterz Rolników: ważna jest opłacalność produkcji
26 sierpnia 2018 | 22:22 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Życzymy wszystkim sprawującym władzę, wszystkim politykom, aby pamiętali o tak ważnej kategorii w rolnictwie jaką jest opłacalność produkcji. Żebyście mogli sprzedawać owoce waszego rolniczego trudu po sprawiedliwych cenach. Aby się opłacała praca w rodzinnych gospodarstwach” – mówił bp Edward Białogłowski. 26 sierpnia delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników, przewodniczył Mszy św. podczas dożynek diecezjalnych w Parku Papieskim w Rzeszowie.
Do Parku Papieskiego w Rzeszowie przyjechało ponad 80 delegacji z parafii diecezji rzeszowskiej, które przywiozły ze sobą ponad sto wieńców. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z dekanatu Nowy Żmigród. Przed rozpoczęciem Mszy św. ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywiał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy. Starostwie dożynek, Wiesław Bajorek i Urszula Baciak z parafii w Samoklęskach, zwrócili się do zebranych z apelem o wierność dożynkowym tradycjom. „Dożynki to w polskiej tradycji stary zwyczaj pielęgnowany wśród rolników z pokolenia na pokolenie. Rolnicy, pozostańcie wierni tej pięknej tradycji” – mówili.
Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyli infułaci: ks. Stanisław Mac, ks. Wiesław Szurek oraz ponad dwudziestu księży. Razem z nimi modlił się bp Kazimierz Górny.
Biskup Białogłowski w homilii, nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zwrócił uwagę m.in. na zaangażowanie rolników. „Czas niewoli, czas pokuty i oczyszczenia rodził także nadzieje i przebudzenie. Nasi ojcowie nie ulegli wynarodowieniu dzięki temu, że zachowali polskość w sercach i w rodzinach. Polskość była obecna w świątyniach. Rolnicy, uprawiając polską ziemię i czerpiąc nadzieję z żywej wiary w Boga i pokładając ufność w opiekę Maryi, wytrwali i odzyskali utracany skarb niepodległości. Skarb, który jest darem i zadaniem” – mówił hierarcha.
Dziękując rolnikom, sadownikom i pszczelarzom za codzienny trud biskup zwrócił uwagę, że chleb powszedni kieruje uwagę na chleb dający życie wieczne – Eucharystię. „Na ołtarzach, podczas każdej Eucharystii, znajduje się chleb wypracowany przez rolników i wino wytłoczone z winogron. Dary te, mocą Ducha Świętego i słowami konsekracji, stają się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. Przez ten fakt mamy pamiętać, że nasza troska nie może być tylko troską o ziemię. Podnosząc czoło z nad ziemi mamy spoglądać ku niebu, gdzie Bóg czeka na nas, aby hojnie nagrodzić naszą życiową życzliwość w dobru” – podkreślił.
Zwracając się do władz rządowych i samorządowych oraz polityków bp Białogłowski przypomniał o ich odpowiedzialności za rolników. „Modlimy się także za rządzących nami i za polityków, aby pamiętali o polskiej wsi. (…) Życzymy wszystkim sprawującym władzę, wszystkim politykom, aby pamiętali o tak ważnej kategorii w rolnictwie jaką jest opłacalność produkcji. Żebyście mogli sprzedawać owoce waszego rolniczego trudu po sprawiedliwych cenach. Aby się opłacała praca w rodzinnych gospodarstwach” – mówił biskup.
W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii przynosząc chleby, wino, miód i owoce. Na zakończenie liturgii bp Białogłowski pobłogosławił przyniesione płody ziemi. Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, prezentowały swoje wieńce. Znaczna ich część zwierała symbole nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.