Drewniana beskidzka świątynia zachowana na pokolenia
21 listopada 2020 | 12:49 | rk | Kaczyce Ⓒ Ⓟ
Wymiana zniszczonego dachu gontowego i szereg innych prac restauratorsko-konserwatorskich udało się wykonać w ciągu ostatnich kilku miesięcy w zabytkowym drewnianym kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach na Śląsku Cieszyńskim. W ten sposób, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładu własnego parafii, udało się zachować dla następnych pokoleń cenny przykład beskidzkiej sakralnej architektury drewnianej. Świątynia, przeniesiona w latach 1971-1972 do Kaczyc, z Ruptawy (obecnie część Jastrzębia-Zdroju) została wzniesiona przed 1620 r.
Jak poinformował ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, oprócz wymiany zniszczonego dachu gontowego na nowy w obrębie nawy, prezbiterium, zakrystii i obiegających świątynię sobót, wykonano też inne prace. „Zastąpiono stare gontowe szalowanie ścian kościoła dzięki czemu na następne dziesięciolecia zabezpieczono jego zrąb” – dodał naukowiec z UPJPII.
„Obecnie świątynia jaśnieje świeżością specjalnie zabezpieczonego nowego drewna, co prezentuje się niezwykle malowniczo. W przyszłym roku planowana jest wymiana gontowego poszycia hełmu i ścian przylegającej do kościoła drewnianej dzwonnicy” – zapowiedział duchowny.
Kościół w Kaczycach został częściowo zniszczony w czasie II wojny światowej. W czasie przeniesienia zmieniono także wezwanie kościoła ze św. Bartłomieja na Podwyższenie Krzyża Świętego. Złożony z niewielkimi zmianami kościół w Kaczycach poświęcono 25 czerwca 1972 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.