„Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie” – prezentacja książki
27 listopada 2023 | 19:46 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Skąd ksiądz ma pieniądze? Jakie płaci podatki? Jak wygląda jego codzienność, przyjaźnie, modlitwa? Jak to jest żyć w celibacie? Jak być księdzem wobec kryzysów, skandali w Kościele, sekularyzacji? Jak to jest być proboszczem? – na te i wiele innych pytań odpowiadają księża – rozmówcy Dawida Gospodarka w książce „Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa eSPe. Prezentacja książki odbyła się dziś w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.
Książka „Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie” to zbiór 10 wywiadów dotyczących wybranych aspektów życia księży. Rozmówcy Dawida Gospodarka o bardzo różne osoby – księża młodzi i starsi, diecezjalni i zakonni, wikariusze, proboszczowie, biskup; duchowni z wielkich miast ale też małych miasteczek i wsi; znani i mniej znani, z różnymi pasjami i historiami.
– W związku z synodem o synodalności wiele mówi się o tym, by wysłuchiwać w Kościele świeckich. Dla mnie, jako świeckiego, ważne było, że mogłem wysłuchać perspektywy osób duchownych – powiedział Dawid Gospodarek, dziękując wszystkim tym księżom – współautorom książki.
Biskupi otrzymali wyjątkowy dar od osoby seksualnie skrzywdzonej w dzieciństwie przez księdza
Prowadząca spotkanie red. Małgorzata Terlikowska zwróciła uwagę, że książka ukazuje się w momencie, gdy duchowni nie mają „dobrej prasy”, doświadczają przemocy werbalnej, bywa, że i fizycznej. Jak zaznaczyła, wśród wielu tematów poruszonych w książce powraca wątek kryzysu.
Nawiązując do tej wypowiedzi o. Jacek Prusak SJ, jeden z rozmówców Dawida Gospodarka, wyraził opinię, że księży w Polsce czeka prawdopodobnie zmaganie przede wszystkim z kryzysem w dwojakim wymiarze. Po pierwsze – kapłaństwo będzie wkrótce wyborem kontrkulturowym; trzeba będzie mieć odwagę, by być księdzem – nie tylko powołanie i chęć. Po drugie – księża będą musieli na nowo szukać swojego miejsca w Kościele – Kościele rozwijającym się w kierunku synodalności i w społeczeństwie, w którym nie ma się kredytu zaufania jako ksiądz a trzeba na to zaufanie zapracować.
– Księża będą prawdopodobnie pod wpływem coraz większej liczby stresorów. Pytanie, czy będą sobie po ludzku dawać z tym radę. Jest to tez pytanie o ich ludzką dojrzałość – powiedział o. Prusak.
Uczestnicy spotkania podkreślali, jak ważne jest – również w wypadku księży – przyznanie sobie prawa do nieradzenia sobie z czymś i umiejętność prośby o pomoc. Mówili o nielicznych ośrodkach zajmujących się pomocą księżom z problemami oraz o wielkich potrzebach a jednocześnie brakach na tym polu. O. Prusak zaznaczył, że ten wymiar pomocy, jaki jest dostępny to kropla w morzu potrzeb. Odwołując się do badań przeprowadzonych w środowisku osób duchownych, stwierdził, że bardzo wielu księży cierpi w milczeniu, bardzo wielu jest zaniedbanych i pozostawionych ze swoimi problemami samym sobie.
Rozmawiano również m.in. o finansach Kościoła (książka Dawida Gospodarka podważa wiele stereotypów na ten temat) oraz o klerykalizmie – za strony zarówno duchownych jak i świeckich.
Czy zniesienie celibatu to „lek na całe zło”, jak to podpowiadają często media? Odpowiadając na to pytanie o. Prusak podkreślił, że na pewno nie rozwiąże to wszystkich problemów księży. Celibat generuje pewne problemy, natomiast jego brak – inne. Wyraził przy tym opinię, że w przypadku księży diecezjalnych byłby zwolennikiem wyboru takiej lub innej drogi. Podkreślił też, że ta kwestia jest podnoszona w Kościele katolickim i prawdopodobnie ulegnie w pewnym momencie jakiejś zmianie.
Podczas rozmowy powracał temat pewnego rozdźwięku między formacją seminaryjną a praktyką życia kapłańskiego. W tym kontekście o. Prusak zaznaczył, że formacja księży powinna bardziej uwzględniać wymiar ludzki i być bardziej zindywidualizowana, czemu skądinąd prawdopodobnie sprzyjać będzie zmniejszająca się liczba kandydatów do kapłaństwa.
Dawid Gospodarek, Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie. Wydawnictwo eSPe, Kraków, 2023
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.