Duszpasterstwo młodzieży w Polsce ma czym się chwalić
31 marca 2017 | 10:14 | Barcelona / Dorota Abdelmoula / bd Ⓒ Ⓟ
W Polsce ciągle mamy niedosyt po Światowych Dniach Młodzieży i innych ważnych wydarzeniach (…) Ale kiedy patrzymy na to, co dzieje się w Europie i świecie, mamy wiele powodów, by cieszyć się z polskiej młodzieży i być z niej dumnymi – mówi w rozmowie z KAI bp Marek Mendyk, biorący udział w trwającym do 31 marca w Barcelonie międzynarodowym sympozjum o towarzyszeniu młodzieży.
To sympozjum jest niezwykle ważne, wręcz koniecznie, chociażby po to, żebyśmy mogli zrozumieć, jak wygląda sytuacja młodych ludzi w poszczególnych krajach Europy – mówi przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP i podkreśla, że z wielu powodów obecność Polaków na spotkaniu jest bardzo ważna. Np. ze względu na świadectwo wytrwałej pracy z młodzieżą, jakim mogą podzielić się Polacy, a także możliwość spojrzenia na polskie duszpasterstwo młodych w szerszej perspektywie.
„W Polsce ciągle mamy niedosyt po Światowych Dniach Młodzieży i innych ważnych wydarzeniach: chcielibyśmy, żeby młodych ludzi było więcej, żeby byli bardziej aktywni i chętniej brali odpowiedzialność za życie społeczności w Kościele. Ale kiedy patrzymy na to, co dzieje się w Europie i świecie, mamy wiele powodów by cieszyć się z polskiej młodzieży i być z niej dumnym” – zapewnia hierarcha. Jak mówi, po powrocie do Polski dołoży wszelkich starań, by spotykając się z kapłanami jeszcze bardziej zachęcić ich do szukania młodych ludzi, którzy są poza Kościołem.
Mówiąc o doświadczeniu, którym Polacy dzielą się z uczestnikami sympozjum z całej Europy, legnicki biskup podkreśla, że ważne jest nie tylko zwracanie uwagi na młodzież, ale też na towarzyszących jej ewangelizatorów.
„Trzeba mieć czas, by być z młodym człowiekiem, by tak, jak Jezus w drodze do Emaus iść razem z uczniami i krok po kroku wyjaśniać i pokazywać, że Bóg jest i to Bóg jest Panem historii, a wszystkie zdarzenia, które nas spotykają mają sens, kiedy je wyjaśniamy w świetle Ewangelii” – podkreśla.
Towarzyszenie młodzieży wzorowane na ewangelicznym spotkaniu Jezusa i uczniów w drodze do Emaus, było jednym z najważniejszych wątków poruszonych przez abp. Marka Jędraszewskiego, przewodniczącego Komisji CCEE ds. Katechezy, Szkół i Uniwersytetów we wtorkowym wykładzie wprowadzającym w temat sympozjum.
„Historia uczniów zdążających do Emaus pozostaje ciągle aktualna w odniesieniu do młodych ludzi, żyjących we współczesnej Europie. Wielu z nich urodziło się w chrześcijańskich rodzinach i w sposób niejako naturalny wzrastają w wierze Kościoła katolickiego. Wielu innych z różnych powodów straciło wiarę, niekiedy poprzez utratę zaufania do Kościoła. Stąd często żyją oni w poczuciu wewnętrznego rozgoryczenia, za którym idą: smutek, brak poczucia sensu życia i obezwładniająca ich beznadzieja. Wielu jeszcze innych wie wprawdzie, że istnieje religia chrześcijańska (…) Do nich wszystkich – chociaż za każdym razem w inny sposób – zbliża się Kościół i poprzez swoich świadków zaczyna budzić w nich nadzieję na nowe, autentyczne życie” – mówił we wtorek metropolita krakowski, podkreślając także, że duszpasterstwo młodzieży powinno dawać odpowiedzi na kryzysy, jakie przeżywa współczesna Europa, wśród których na pierwszym miejscu wymienił „kryzys rozumienia osoby ludzkiej i międzyosobowej wspólnoty”.
Także bp Damian Bryl, który, podczas czwartkowego „rynku dobrych praktyk” organizowanego w ramach sympozjum, prezentował kilkanaście inicjatyw duszpasterskich z Polski, podkreśla, że duszpasterstwo młodzieży w Polsce nie powinno zachowywać dla siebie bogatych doświadczeń, ale dzielić się z innymi przestrzeniami i metodami działania wypracowanymi w polskim Kościele, a okazją do tego są międzynarodowe spotkania takie, jak trwające w Barcelonie sympozjum.
„Chcemy podzielić się doświadczeniem niedzielnej Mszy św., która w naszych duszpasterstwach, zwłaszcza akademickich, jest bardzo dobrze przygotowana. To jest coś, do czego chcemy zaprosić innych. Chcemy też pokazać wartość duszpasterstwa osób niepełnosprawnych, a także szkoły katolickie i przykłady tego, w jaki sposób doświadczenie wiary jest wyrażane przez kulturę, np. poprzez piękne nabożeństwo Gorzkich Żali w duszpasterstwie akademickim u oo. franciszkanów w Poznaniu” – wylicza hierarcha, którego stanowisko było często odwiedzane przez gości z całego świata.
Z kolei dyrektor Krajowego Biura ŚDM ks. Emil Parafiniuk, podkreśla, że towarzyszenie młodzieży nie może pozostać oderwane od innych obszarów duszpasterskich, ale wpisywać się w całościową wizję pastoralną lokalnego Kościoła.
„Tu, w Barcelonie, nieustannie podkreśla się, że towarzyszenie człowiekowi odbywa się przez całe jego życie, a o duszpasterstwie młodych powinniśmy mówić w kontekście szkoły, rodziny, także osób starszych. Ważna jest też refleksja nad kwestią powołań i przygotowaniem do przyszłorocznego synodu” – mówi ks. Parafiniuk w rozmowie z KAI. Jak dodaje, liczne propozycje duszpasterskie nie powinny jednak prowadzić do tworzenia się niezdrowej konkurencji, ale uzupełniać wzajemnie. Podkreśla też potrzebę priorytetowego traktowania duszpasterstwa młodzieży w kontekście duszpasterstwa ogólnego.
„To ono jest fundamentem dla duszpasterstwa rodzin. Następnie, to w rodzinach i wśród ludzi młodych rodzą się odpowiedzi na powołania” – przypomina. Jak mówi, do skutecznego działania, potrzeba nie tylko niezbędnego wsparcia finansowego i logistycznego, ale przede wszystkim zadbania o to, by wśród licznych obowiązków księża mieli odpowiednią ilość czasu dla młodzieży.
„Młodzież przede wszystkim oczekuje od nas, aby z nią być, nie uciekać. To jest to, o czym mówi papież Franciszek: pasterz musi pachnieć owcami, przesiąknąć ich zapachem. Inaczej się nie da.”
Jak mówią delegaci z innych krajów Europy, ważnym elementem towarzyszenia młodzieży wciąż pozostaje świadectwo, jakie sobie nawzajem dają młodzi ludzie. Mówiąc o wydarzeniach ostatnich miesięcy często podkreślają serdeczne przyjęcie i odważne mówienie o wierze młodych Polaków i ich rodzin, którzy przyjęli pielgrzymów z Europy i świata podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży.
Sympozjum zatytułowane: „Szedł z nimi (Łk 24,15). Towarzyszenie młodym, by w wolności odpowiadali na wołanie Chrystusa” trwa w Barcelonie w dniach 28-31 marca. Jego organizatorami są Rada Konferencji Episkopatów Europy wspólnie z Konferencją Episkopatu Hiszpanii i Archidiecezją Barcelony. Biorą w nim udział biskupi, księża i świeccy z 37 europejskich konferencji episkopatów i międzynarodowych wspólnot, m.in. Chemin Neuf, Emmanuel, Focolare i Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich – w sumie 275 osób. Polskę reprezentują abp Marek Jędraszewski, bp Damian Bryl, bp Marek Mendyk, ks. Emil Parafiniuk oraz ks. Marek Spyra.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.