Duszpasterze młodzieży z całego świata rozmawiali nt. ŚDM w diecezjach
09 czerwca 2021 | 02:15 | azr (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Odpowiedzialni za duszpasterstwo młodzieży z ramienia konferencji episkopatów, międzynarodowych ruchów i wspólnot wzięli udział w spotkaniu online poświęconym obchodom ŚDM w diecezjach i wydanym niedawno duszpasterskim wytycznym, na ten temat. Polskę reprezentował dyrektor KBO ŚDM ks. Mariusz Wilk.
– To bardzo budujące, kiedy o Kościele mówią duszpasterze ale i młodzi z całego świata: z różnych kultur i tradycji. To pokazuje powszechność Kościoła, tzn. ze nie możemy tylko myśleć o tym, co nam w Polsce „się przyda”, z czym się borykamy, ale z czego powinnismy być dumni – mówi w rozmowie z KAI ks. Mariusz Wilk, komentując zakończone we wtorek popołudniu spotkanie, poświęcone diecezjalnym obchodom ŚDM. W spotkaniu online, zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia wzięło udział ok. 200 osób: koordynatorzy duszpasterstwa młodzieży w episkopatach, międzunarodowych ruchach i wspólnotach, oraz członkowie młodzieżowej rady powołanej przy Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia dwa lata temu.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów dotyczących diecezjalnych spotkań młodych, których datę papież Franciszek przeniósł z Niedzieli Palmowej na Uroczystość Chrystusa Króla. Powodem tej zmiany były względy praktyczne – wiele diecezji miało trudności z organizacją radosnego święta młodych na progu Wielkiego Tygodnia, kiedy zarówno młodzi ludzie jak i księża przygotowują się do obchodów Wielkiej Nocy w parafiach. Nowa data, wybrana przez Ojca Świętego, nie tylko nie zrywa z tradycją zapoczątkowaną przez Jana Pawła II, ale wręcz przypomina, że istotą ŚDM – zarówno w wymiarze lokalnym, jak i międzynarodowym – jest spotkanie młodych ludzi z Jezusem Odkupicielem i dawcą szczęścia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.