Dyrektorzy szkół katolickich z całej Polski zgromadzili się na Jasnej Górze
24 sierpnia 2022 | 16:52 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwa na Jasnej Górze. To doroczne spotkanie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Ma charakter merytoryczny, ale jest też zawierzeniem tych placówek i całej polskiej oświaty Matce Bożej. W części formacyjnej stanowi przypomnienie o tożsamości szkoły katolickiej.
Przywoływane są słowa Benedykta XVI, że tożsamość szkoły katolickiej to nie jest pojęcie abstrakcyjne, filozoficzne, o którym można dyskutować, ale jest to wiara, która przejawia się w relacji z Chrystusem w naszej codzienności, wtedy, gdy życie wiarą czuć w powietrzu szkoły katolickiej – zauważyła s. Patrycja Garbacka, przedstawicielka Rady Szkół Katolickich.
Ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich, podkreślił z kolei, że misją tego typu placówek jest pokazanie radości życia chrześcijańskiego, co w dzisiejszym świecie choć nie jest łatwe, jest bardzo ważne. – Sekularyzacja i laicyzacja, zwłaszcza młodego pokolenia, jest obecnie bardzo widoczna. Szkoły katolickie powinny pokazywać radość prawdziwego chrześcijaństwa, czyli bycia z Bogiem. Św. Jan Bosko uczył, że chrześcijaństwo to przede wszystkim radość – przypomniał kapłan.
S. Patrycja podkreśliła, że w rozważaniu o tożsamości szkoły katolickiej mieści się też poczucie tożsamości narodowej, miłości, patriotyzmu. – Naszych braci z Ukrainy też dzisiaj otaczamy serdeczną modlitwą, by mogli cieszyć się niepodległością, wolnością, ale też rozwojem swojej wiary, bo mimo trudnych doświadczeń, jest to może też szansa, by w relacji z Bogiem postąpić do przodu – zauważyła przedstawicielka Rady Szkół Katolickich.
W programie konferencji dyrektorów szkół katolickich nie brakuje części poświęconej zagadnieniom prawa pracy i bieżącym informacjom dotyczącym przepisów oświatowych i działań ministerstwa. – Jest dużo zmian, które rodzą troski i obawy, ale jest też w nas wiele nadziei. Szkoła katolicka przygotowuje dzieci i młodzież od strony intelektualnej, ale przede wszystkim kształtuje charakter, wychowuje do życia wartościami – zauważył ks. Latawiec.
W Polsce jest ok. 500 szkół katolickich, różnego szczebla. Kształcą się w nich też dzieci z Ukrainy, choć w większości są wyznania prawosławnego. – Nasze dzieci bardzo dobrze je przyjmują. Niektóre dość płynnie mówią po polsku, ale są i takie, którzy mają problemy ze zrozumieniem naszego języka. Ważne jest, żeby mieć cierpliwość i okazywać chęć pomocy. To jest też wyzwanie dla nas, by służyć i dostrzegać w drugim człowieku wielką wartość – powiedział przewodniczący Rady Szkół Katolickich.
S. Patrycja dodała, że „szkoła katolicka ma dawać to świadectwo otwarcia się na pomoc dla potrzebujących”. – Dlatego każda ze szkół angażuje się w pomoc, nie tylko przyjmując uczniów, ale też organizując akcje charytatywne i trwając na nieustannej modlitwie.
Uczestnicy wysłuchają konferencji o. Dariusza Kowalczyka, jezuity, wykładowcy Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz wezmą udział w Eucharystii wieńczącej całe spotkanie, której przewodniczyć ma bp Marek Mendyk, asystent RSK.
Rada Szkół Katolickich została powołana w 1994 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Jest kościelną jednostką organizacyjną o zasięgu ogólnopolskim. Zrzesza wszystkie szkoły katolickie w Polsce różnego szczebla, prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne. Rada Szkół Katolickich wspiera placówki w zachowaniu katolickiej tożsamości i rozwijaniu działalności. Od 2009 r. Patronką Rady Szkół Katolickich jest Matka Boża Częstochowska.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.