Dzień Świętości Życia w diecezji bielsko-żywieckiej
26 marca 2025 | 08:49 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
O 30. rocznicy ogłoszenia encykliki „Evangelium Vitae” przez Jana Pawła II – dokumentu, który podkreśla, że życie ludzkie jest świętym darem od Boga, a jego ochrona jest obowiązkiem nie tylko wierzących, ale wszystkich ludzi dobrej woli – przypomniał bp Roman Pindel w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Biskup bielsko-żywiecki przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Uroczysta liturgia, połączona z deklaracją przyjęcia dziecka w akcie duchowej adopcji, była najważniejszym punktem diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia.
Bp Pindel swoją homilię rozpoczął od ukazania biblijnego i historycznego spojrzenia na ochronę życia. Zwrócił uwagę, że Kościół od samego początku jednoznacznie opowiadał się za ochroną życia ludzkiego.
Wskazał na pierwszy chrześcijański dokument, który wyraźnie potępia aborcję – Didache (I wiek), w którym wymieniono: „Nie zabijaj dzieci przez poronienie ani nie przyprawiaj ich o śmierć już po urodzeniu”. „Nauczanie to było odpowiedzią na pogańskie zwyczaje, które chrześcijanie jednoznacznie odrzucili” – podkreślił.
Zdaniem biskupa, główne przesłanie encykliki „Evangelium Vitae” zawiera się już w samej początkowej konstatacji papieża, że Ewangelia Życia jest w centrum przesłania Chrystusa.
„Znaczy to, że dobra nowina o życiu stanowi centralną prawdę głoszonej Ewangelii przez Jezusa. Gdy jednak czyta się przypowieści, okazuje się, że dominujący w nich motyw to miłosierdzie Boga. W wielu pouczeniach Jezus nowelizuje nauczanie Starego Testamentu i zapowiada nowe przymierze i nową ofiarę w miejsce wielu składanych w świątyni. Z lektury tekstów o znakach, które Jezus czyni, wnioskujemy o Jego władzy nad grzechem, śmiercią i Szatanem. Jezus jest nie tylko Panem Życia, ale jak powiedział, jest Drogą prowadzącą do Prawdziwego Życia, na zawsze z Panem” – dodał.
„Ojciec Święty podkreśla, że godzenie w życie ludzkie jest sprzeciwianiem się Bogu. Dlatego wzywa rządy państw do zaprzestania stosowania kary śmierci tam, gdzie można tego uniknąć, aby nie szerzyć kultury śmierci. W encyklice wymienia także konkretne zagrożenia dla świętości życia, w tym: zabójstwa, ludobójstwa, aborcję, eutanazję i samobójstwo, tortury, niewolnictwo, handel ludźmi i prostytucję, nieludzkie warunki pracy, traktowanie człowieka jako narzędzie zysku” – kontynuował kaznodzieja i przypomniał, że Jan Paweł II przestrzega w encyklice, iż nie można wspierać ani aprobować niesprawiedliwego prawa dopuszczającego aborcję czy eutanazję – ani poprzez głosowanie, ani przez kształtowanie opinii publicznej. Biskup zauważył też, że papież wskazuje w dokumencie, że cywilizacja śmierci rozwija się tam, gdzie ludzie przestają dostrzegać wartość ludzkiego życia.
Według biskupa, Dzień Świętości Życia to wezwanie do działania. Przypomniał, że Jan Paweł II pragnął, aby był on obchodzony z aktywnym udziałem wiernych, którzy powinni budzić w społeczeństwie wrażliwość na wartość życia. „Nie chodzi jedynie o sprzeciw wobec aborcji i eutanazji, ale także o troskę o godność każdego człowieka na każdym etapie życia” – dodał.
„Jesteśmy zaproszeni do włączenia się w wielkie dzieło obrony życia, które może być realizowane w Polsce na niemal 150 sposobów. Tyle jest różnych ruchów, stowarzyszeń, organizacji, które organizują modlitwę, albo udzielają pomocy bezpośredniej każdemu, gdy życie dziecka jest zagrożone, czy wreszcie skupiają się na formacji oraz zmianie świadomości społecznej” – zaznaczył.
Podczas Mszy część osób podjęła po raz pierwszy lub odnowiła słowa przyrzeczenia modlitwy w ramach adopcji dzieci poczętych. W czasie tego ceremoniału podejmujący duchową adopcję trzymali w ręku zapalone od paschału świece. Biskup udzielił także indywidualnego błogosławieństwa matkom – z dziećmi lub oczekującym narodzin potomstwa oraz kobietom modlącym się o dar macierzyństwa.
Msza św. w komorowickim kościele poprzedziło nabożeństwo w intencji dzieci nienarodzonych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.