Dziś 52. Dzień Środków Społecznego Przekazu
16 września 2018 | 06:29 | pgo / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Myślę, że mamy dzisiaj bardzo dużo bożków. Są to m.in. bożek cytowalności i bożek klikalności, który coraz częściej się pojawia, niekiedy żeby dziennikarstwo nie służyło prawdzie, dobru, pięknu i łączeniu, tylko dzieleniu – mówiła Ewa Ablewicz-Rzeczkowska, zastępca redaktora naczelnego Informacyjnej Agencji Radiowej, podczas konferencji prasowej przed 52. Dniem Środków Społecznego Przekazu. Tegoroczne Orędzie papieża Franciszka nosi tytuł „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”. W Polsce 52. Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest 16 września.
Ewa Ablewicz-Rzeczkowska wyraziła wdzięczność papieżowi Franciszkowi, za przypomnienie podstawowych prawd dotyczących zawodu dziennikarza w swoim Orędziu. – Jestem wdzięczna za to, że akcentuje, że dziennikarstwo to misja, że dziennikarz jest sługą prawdy, za te wszystkie podstawowe myśli, które myślę że stale wymagają przypominania – powiedziała.
Ablewicz-Rzeczkowska zaznaczyła, że papież zwraca też uwagę na bożka pośpiechu dziennikarzy. – Myślę, że mamy dzisiaj bardzo dużo bożków. Są to m.in. bożek cytowalności i bożek klikalności, który coraz częściej się pojawia, niekiedy żeby dziennikarstwo nie służyło prawdzie, dobru, pięknu i łączeniu, tylko dzieleniu Franciszek przestrzega przed tym, żeby nie traktować człowieka, do którego się zwracamy i siebie samego, bez godności – dodała.
Z kolei Marcin Przeciszewski, prezes KAI przytoczył wyniki badań nt. fake newsów, przeprowadzonych w lutym br. przez Katnar Public na terenie 28 krajów należących do UE, z których wynika, że nieprawdziwe informacje są postrzegane jako poważny problem społeczny przez 85 % Europejczyków. – Cieszy fakt, że specjalnie temu problemowi papież Franciszek poświęcił swe tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Świadczy to o tym, że Stolica Apostolska doskonale zdaje sobie sprawę z wagi problemu i chce mu przeciwdziałać, wskazując konkretne drogi wyjścia – zauważył.
– Franciszek jest na tyle radykalny w swej ocenie, że w produkcji i rozpowszechnianiu fake newsów dostrzega ewidentną rolę szatana. Porównuje je do szatańskiej manipulacji, jaka miała miejsce w raju, wobec Ewy i Adama. A ówczesny fake news polegał na uwodzicielskim przedstawieniu zła jako dobra i wzywał człowieka do wyzwolenia się z krepujących ram, jakie nałożył nań Stwórca – podkreślił prezes KAI.
Przeciszewski zaznaczył również, że Orędzie Franciszka jest wielkim apelem o odpowiedzialność za kształt przekazywanej informacji. – Apel ten papież kieruje nie tylko do twórców mediów, ale i do każdego z nas.
Przypomina, że „nikt z nas nie może zwalniać się z odpowiedzialności za przeciwdziałanie tym fałszerstwom”. Tym bardziej, że nikt z nas nie jest tylko biernym odbiorcą treści produkowanych przez media, ale staje się ich aktywnym twórcą za pomocą sieci społecznościowych – powiedział. Jak dodał, Franciszek wskazuje konkretne środki zaradcze: konfrontację tych informacji z innymi źródłami, inicjatywy edukacyjne, czy konieczność nowych rozwiązań prawnych.
Ks. dr hab. Marek Lis, Ks. Marek Lis, prezes Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS-POLSKA zauważył, papież kończy orędzie przepiękną modlitwą. – Dzisiaj stawanie się narzędziami pokoju jest możliwe i potrzebne, ale nie w naiwny sposób. U Franciszka znajdujemy ogromny realizm, gdy mówi o przemocy, o wojnie, terroryzmie i zagrożeniach. Dziennikarstwo nie ma być dobroduszne, nie ma pomijać, ale ma szukać prawdziwych przyczyn tego, co się w świecie dzieje, tego czego jesteśmy uczestnikami – mówił.
Duchowny dodał również, że potrzebna jest nowa Karta Etyczna Mediów, bo od roku 1995, w którym została wydana, nastąpiła pojawiło się szereg nowych środków społecznego komunikowania.
Tegoroczne orędzie na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pod tytułem „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju” zostało ogłoszone w dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego, 24 stycznia i dostępne jest TUTAJ.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony w Kościele powszechnym w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W niektórych krajach są to inne daty: na przykład w Polsce przyjęto, że będzie to III niedziela września – w bieżącym roku jest to 16 września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.