Dziś papież przyjmie dyplomatów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej
08 stycznia 2024 | 03:00 | pb, acistampa.com | Watykan Ⓒ Ⓟ
Dziś rano papież Franciszek przyjmie dyplomatów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Jest to tradycyjne już spotkanie, połączone z wymianą życzeń noworocznych.
Stolica Apostolska utrzymuje obecnie pełne stosunki dyplomatyczne ze 184 państwami świata, a ponadto z Unią Europejską i Suwerennym Zakonem Maltańskim. W latach 1871-1929, między upadkiem Państwa Kościelnego i powstaniem Państwa Watykańskiego, gdy Stolica Apostolska nie dysponowała uznanym prawnie terytorium, ich liczba wzrosła z 16 do 27. W 1963 roku było tych państw już 49, w 1978 roku – 89, a w 2005 roku – 174. Za pontyfikatu Benedykta XVI doszły: Czarnogóra (2006), Zjednoczone Emiraty Arabskie (2007), Botswana (2008), Rosja (2009), Malezja (2011) i Sudan Południowy (2013), a za pontyfikatu Franciszka – Palestyna (2015), Mauretania (2016), Mjanma (2017) i Oman (2023).
Stolica Apostolska ma obecnie 180 misji dyplomatycznych zagranicą, z których 73 mają charakter nierezydencjalny, to znaczy, że przedstawiciel papieża reprezentuje go w więcej niż jednym państwie lub organizacji międzynarodowej.
Tradycyjnie nuncjusze apostolscy są dziekanami korpusu dyplomatycznego, akredytowanego w danym państwie. Jest to znakiem znaczenia dyplomacji papieskiej w świecie. Dlatego niedawna decyzja Nikaragui o rezygnacji z tej tradycji była znakiem zerwania z Kościołem katolickim.
Ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej i rezydujących w Rzymie jest 91 (łącznie z przedstawicielami Unii Europejskiej i Suwerennego Zakonu Maltańskiego). Ostatnio siedziby swych ambasad otworzyły przy Watykanie: Szwajcaria i Azerbejdżan. Pozostałe państwa utrzymujące pełne stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską są reprezentowane przez ambasadorów reprezentujących je jednocześnie w innym kraju i tam rezydujących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.