Dziś w całej Polsce obchody Dnia Dziecka Utraconego
15 października 2020 | 04:00 | ar, pra, rk, diecezjakoszalin.pl, dlaczego.org.pl / hsz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Eucharystie, rekolekcje, symboliczne pochówki, wspólne modlitwy i spotkania rodzin po stracie składają się na coroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego, przypadającego 15 października. Tego dnia mija symbolicznie 9 miesięcy ciąży, liczone od dnia 1 stycznia. Jak zwykle w wielu parafiach w całej Polsce zaplanowano wydarzenia, które mają pomóc rodzicom w uporaniu się ze śmiercią dziecka.
Tarnów
Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Utraconego, tarnowska fundacja Spes organizuje ogólnopolską konferencję online. Do udziału zaprasza personel medyczny, rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich.
Konferencja pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju zdiagnozowanym w okresie perinatalnym” odbędzie się 20 października o godz. 16.00. Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym. Rola hospicjum perinatalnego.” Po krótkiej przerwie dr n. med. Agnieszka Stembalska przybliży temat „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu”. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie internetowej.
Fundacja Spes informuje także, że 18 października w Tarnowie odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach. O 15.00 zaplanowano Mszę św. w kościele w Tarnowie Mościcach w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. „Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu” – mówi Joanna Sadowska, prezes Fundacji.
Uroczystości na cmentarzu rozpoczną się po Mszy św. Uczestnicy spotkają się przy kaplicy cmentarza w Tarnowie Mościcach, skąd uroczyście przejdą na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych.
Częstochowa
W częstochowskim Sanktuarium św. Józefa o godzinie 17:30 odbędzie się różaniec po stracie, a następnie, o 18:00 Eucharystia, po której zostanie wygłoszona prelekcja „Trudne oblicza macierzyństwa – oczami położnej” mgr Anny Stachulskiej położnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego ŚUM w Katowicach. Obchody zakończy adoracja podczas której, każdy rodzic będzie mógł zapalić przy ołtarzu światełko pamięci symbolizujące jego utracone dziecko.
– Każda śmierć ma jakiś ukryty sens, tylko nie zawsze jesteśmy w stanie go pojąć, zwłaszcza, gdy umiera Ktoś, kogo nie zdążyło się jeszcze zobaczyć. Strata dziecka jest tragedią. I nie ma tu znaczenia jego wiek, czy wielkość. Niezależnie od tego, czy przeżyło kilka lat, miesięcy, czy tygodni – czasem tylko tych pod sercem mamy. Jego rodzina ma prawo do smutku i żałoby – zapewniają organizatorzy wydarzenia.
Warszawa
Na Dzień Dziecka Utraconego zapraszają również dominikanie z klasztoru św. Józefa na warszawskim Służewie. O godzinie 19:30 odbędzie się specjalna Msza św. w intencji zmarłych dzieci, a także wszystkich, którzy doświadczyli straty dziecka, bez względu na jego wiek i okoliczności śmierci. Imiona i nazwiska dzieci do wyczytania w czasie modlitwy powszechnej można przesyłać na adres: ddu.warszawa@gmail.com. Po Eucharystii odbędzie się spotkanie rodziców po stracie.
Od 14 do 16 października o 19:00 w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na warszawskim wrzecionie odbędą się rekolekcje dla osób po stracie dziecka poczętego pt. „Pożegnać Nieprzywitanych”. Poprowadzi je ks. Wojciech Szychowski. – Podczas rekolekcji zostanie podjęty temat straty w kontekście duchowym jak również psychologicznym. Będzie można, przy pomocy łaski Bożej, zmierzyć się z bólem i cierpieniem jakie taka strata przynosi. Będzie też możliwość spowiedzi oraz „spotkania” z utraconym dzieckiem. Te trzy dni będą czasem, w którym ci wszyscy mężczyźni i te wszystkie kobiety, które maja za sobą tak smutne i trudne doświadczenie, będą mogli doświadczyć, że to nigdy nienarodzone dziecko żyje i oręduje za nimi u Boga – podkreślają inicjatorzy modlitwy.
Kraków
Msza św. dziękczynna za dar życia połączona z zawierzeniem zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu oraz spektakl o dziecięctwie duchowym złożą się na diecezjalne obchody Dnia Dziecka Utraconego, które w Krakowie odbędą się 16 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
O godzinie 18.00 będzie sprawowana Msza św. Organizatorzy proszą o przyniesienie świec oraz kart z zapisanym imieniem i nazwiskiem dziecka. Imiona dzieci będą wpisane do Księgi Dzieci Utraconych.
Po liturgii przewidziany jest spektakl artystyczno-hagiograficzny Teatru Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux w Krakowie na podstawie pism traktujących o dziecięctwie duchowym św. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i s. Leonii Nastał.
Organizatorami diecezjalnych obchodów Dnia Dziecka Utraconego są Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.
Lublin
Obchody Dnia Dziecka Utraconego, zaplanowano także w Kościele p.w. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie, ul. Skierki 12. 15 października odbędzie się tam Eucharystia o godzinie 18:00 w intencji wszystkich rodziców, którzy stracili swoje dziecko, bez względu na czas i okoliczności jego śmierci.
Msze św. w intencji rodziców dzieci utraconych obywają się w tej parafii w każdą pierwszą sobotę miesiąca od listopada do czerwca. Podczas modlitwy odczytywane są imiona dzieci, które rodzice mogą zapisać w Internetowej Księgi Dzieci Utraconych (LINK).
Koszalin
W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka odbędzie się w sobotę 17 października o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry). Następnie o godz. 11.30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się uroczystości pogrzebowe.
Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już dwudziesty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Jak tłumaczą organizatorzy Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3490 dzieci.
Słupsk
17 października w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 11.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 12:15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się jedenaście pochówków, podczas których w sumie pochowano 624 dzieci.
Bielsko-Biała
Kilka dni przed oficjalnym terminem, w parafii na Złotych Łanach w Bielsku-Białej, 11 października odbyły się obchody Dnia Dziecka Utraconego, kiedy Kościół modli się za rodziny, w których dzieci zmarły na skutek poronień, w trakcie porodu, w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku.
Szczecinek
W Szczecinku jedenasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 24 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 188 dzieci.
Skrzatusz
Dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa, czy zabójstwa), w Domu Rekolekcyjnym w Skrzatuszu k. Piły przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w terminie 16-18 października odbędą się rekolekcje. W programie konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa, indywidualne rozmowy z księżmi i psychologami. Swój udział można jeszcze zgłosić pod numerem telefonu 696 918 401 lub mailowo rekolekcje.stratadziecka@gmail.com.
Bydgoszcz
Na bydgoskim cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej przy Grobie Dziecka Utraconego (kwatera dziecięca) odbędzie się uroczysta modlitwa i wspomnienie utraconych dzieci. Następnie o godzinie 18:30 w kościele pw. św. Jadwigi – Królowej na ul. Wojska Polskiego 7 odbędzie się Eucharystia w intencji rodzin po stracie dziecka.
Radomsko
Parafia pod wezwaniem św. Lamberta w Radomsku zachęca do wspólnej modlitwy rodziców, których boleśnie dotknęła strata dziecka. Eucharystia odbędzie się o godz. 16:00 w kościele św. Ojca Pio. Uroczystości zakończy modlitwa przy pomniku Dziecka Utraconego na Nowym Cmentarzu.
Wieluń
w dniu 15 października 2020 roku o godzinie 15:00 na Cmentarzu Komunalnym w Wieluniu odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych oraz Eucharystia dla rodziców doświadczających poczucia straty. Msza św. będzie sprawowana w wieluńskim kościele Sióstr Benedyktynek o godzinie 18:00, poprzedzi ja różaniec o godzinie 17:30.
Szczecin
15 października odbędzie się pogrzeb Dzieci Utraconych w Szczecinie. Skremowane ciała zostaną pochowane w zbiorowym grobowcu Dzieci Utraconych na tamtejszym Cmentarzu Zachodnim. Będzie to już piąty taki pochówek w Szczecinie.
Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach. Statystyki wskazują, że około 10–15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem, z czego do 80% poronień dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży.
Miejsca, gdzie można uzyskać pomoc:
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.