Dziś wznowienie programu „Ekumeniczny Lublin 2020”
02 września 2020 | 09:47 | dab / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Już we wtorkowy wieczór nabożeństwem ekumenicznym w lubelskim kościele polskokatolickim zostanie wznowiony program „Ekumeniczny Lublin 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. W jego ramach odbywają się spotkania, wspólna modlitwa oraz wydarzenia artystyczne. Podczas pierwszego spotkania goście pochylą się nad kulturą jako narzędziem do budowania jedności.
Jak zauważył w rozmowie z KAI prof. Sławomir Żurek, jutrzejsze spotkanie ma za zadanie pokazać, że kultura wymaga wsparcia. – Zaplanowaliśmy to spotkanie jako rozmowę pomiędzy artystą Grzegorzem Linkowskim, reżyserem i scenarzystą, a mecenasem sztuki, jakim jest Miasto Lublin, stąd obecność Michała Karapudy, który jest dyrektorem Wydziału Kultury. Chcemy uczynić kulturę narzędziem dialogu a nie miejscem walki – podkreślił.
W ramach kolejnych przedsięwzięć zaplanowane są m.in. debaty o dialogu, jedności, zaangażowaniu świeckich w dzieło ekumeniczne, koncerty klasycznej i współczesnej muzyki chrześcijańskiej oraz konferencja naukowa. Wydarzeniom towarzyszą nabożeństwa wielowyznaniowe i międzyreligijne.
– Na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 30 września br. zaprosiliśmy premier Hannę Suchocką, wieloletniego ambasadora RP w Watykanie. W debacie weźmie udział także prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Tematem rozmowy będzie Lublin i Europa, jako miejsca dialogu. Mamy nadzieję, że pokaże to Lublin w zupełnie innej perspektywie, bo często zapominamy, że nasze miasto było jednym z ważniejszych miejsc w Europie. Z drugiej strony liczymy, że pokaże to europejskość z perspektywy lokalnej – wyjaśnia prof. Żurek.
Spotkanie poprzedzi nabożeństwo ekumeniczne w lubelskiej archikatedrze, któremu przewodniczyć będzie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, a kazanie wygłosi bp Jerzy Samiec.
Podczas tegorocznej edycji organizatorzy zapraszają również gości spoza kultury chrześcijańskiej – Staramy się prowadzić dialog z judaizmem, jako fundament dialogu ekumenicznego, nakreślonego w Nostra Aetate oraz w nauczaniu papieża Franciszka. Stąd jedno z wydarzeń zostanie poświęcone tematowi Zagłady – dodał prof. Żurek.
Najbliższe spotkanie „Kultura i sztuka w służbie dialogu” odbędzie się w lubelskim kościele polskokatolickim (ul. Kunickiego 9) o godz. 19.00. Poprzedzi je wspólna modlitwa lubelskich chrześcijan o godz. 18.00.
Tegoroczna Inicjatywa „Lublin Ekumeniczny 2020. Ludzie i formy dialogu. Ku Jerozolimie” będzie przygotowywaniem do II Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego „Jerozolima – Lublin. Miasta dialogu 2021” (23-25 listopada 2021 Jerozolima – Watykańskie Centrum Notre Dame). Honorowym patronatem przedsięwzięcie objęli: Grecki Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Papieska Rada ds. Promocji Jedności Chrześcijan, Unia Utrechcka Kościołów Starokatolickich, Światowa Rada Luterańska.
Poprzednie edycje „Lublina Ekumenicznego” były poświęcone m.in. zagadnieniom związanym z 550. rocznicą podpisana Unii Lubelskiej czy stuleciem odzyskania Niepodległości. Ważnym dziełem związanym z programem jest stworzenie wirtualnej „Ekumenicznej Postylli” prezentującej rozważania biblijne przygotowane przez chrześcijan różnych wyznań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.