E PIT 2023 – wszystko co musisz wiedzieć
24 stycznia 2023 | 10:27 | marketing | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Niedługo zbliża się czas na rozliczenie pit-ów. Dla niektórych ta czynność jest niezwykle stresująca, jednak z roku na rok rozliczenia są łatwiejsze. Przeczytaj artykuł i dowiedz się potrzebnych informacji.
Czym jest usługa E PIT?
Twój e-pit to usługa, która została udostępniona przez Krajową Administrację Skarbową. Są to automatycznie przygotowane e-PITy online dla osób fizycznych. Usługa mój ePIT została udostępniona przez Ministerstwo Finansów 15 lutego 2019 roku. Podatnicy, którzy rozliczają w taki sposób swój podatek nie muszą wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów. Epodatnik otrzymuje uzupełnione dane, które zostały zgromadzone przez administrację skarbową, która czeka w wersji elektronicznej na podatki.gov.pl. Kiedy zalogujemy się, podatnicy mogą zweryfikować oraz zmodyfikować informacje. Jest też możliwość odrzucenia przygotowanej dokumentacji.
E PITy 2022
Zeznania za rok 2022 można składać od 15 lutego 2023 roku, po zalogowaniu się do e-Urzędu Skarbowego. Program do rozliczania PIT e-deklaracje umożliwia wtedy podatnikom PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz PIT-38. Podatnicy składający te deklaracje są zwolnieni z obowiązku samodzielnego składania deklaracji podatkowej. Automatycznie przygotowane deklaracje można modyfikować bądź zatwierdzić. W przypadku, gdy KAS nie posiada odpowiednich informacji, należy je uzupełnić.
W momencie, gdy nie zostaną podjęte żadne działania na mój e-PIT system uzna, że podatnik zaakceptował przedstawione wyliczenia i automatycznie zamknie i prześle do urzędu skarbowego. Należy jednak pamiętać, że automatycznie przygotowane deklaracje mogą nie uwzględniać ulg podatkowych oraz odliczeń, które przysługują podatnikowi. Dodatkowo może zostać niewykorzystane 1,5%, które można przeznaczyć na organizację użytku publicznego.
PIT gov uwzględnia jedynie część odliczeń oraz ulg. Dlatego zaleca się podatnikom weryfikację przygotowanych dokumentów. Usługa e PIT w dalszym ciągu nie daje możliwości rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnik musi pamiętać o uzupełnieniu informacji, których brakuje w deklaracji.
Rozliczanie PIT-ów przez internet czy jest bezpieczne?
Ministerstwo Finansów gwarantuje, że systemy informatyczne, które zapewniają e PIT 2023 i e PIT 2022 posiadają odpowiednie zabezpieczenia. Uniemożliwiają one dostęp do tajemnic skarbowych dla osób, które nie mogą posiadać takich informacji. Rozwiązania informatyczne mają zapewniony wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.
Program do wypełniania PIT-ów nie wymaga instalacji na urządzeniach. To również wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. E PITy logowanie posiadają system, który uniemożliwia włamanie się na dane konto dodatkowo dane nie są zapamiętywane przez pamięć komputera. Dzięki temu nikt niepowołany nie może zdobyć tych informacji. Na przykład użytkownicy, którzy również korzystają z tego urządzenia. E PITy mają zabezpieczenie przed złośliwymi oprogramowaniami oraz włamaniami.
Wysyłanie deklaracji przez internet
Podatnicy zastanawiają się jak sprawdzić PIT. Wystarczy zalogować się na swoje konto. Deklaracja PIT może zostać wysłana w dwóch przypadkach. Jednym z nich jest niepodjęcie jakichkolwiek działań, wtedy deklaracja zostanie wysłana po dacie 2 maja. Kolejną sytuacją jest wprowadzenie zmian, a następnie ich zaakceptowanie.
Użytkownik może wysłać deklarację podatkową drogą internetową lub można też wydrukować PIT i przekazać go osobiście lub drogą pocztową do urzędu skarbowego. Program umożliwia wysyłanie wszystkich deklaracji: PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, PIT-19A oraz PIT-16 i PIT 16a. Przed wysłaniem deklaracji program weryfikuje wszystkie dane i ich poprawność.
Szczegóły rozliczeń, o których warto wiedzieć
Elektroniczne rozliczanie PIT-ów wymaga od podatnika, by wybrał odpowiednią deklarację. Wybór deklaracji zależy także od wysokości osiągniętego dochodu. Najpopularniejszym podatkiem jest PIT-37. Ten podatek służy do rozliczania dochodów pochodzących z emerytur, rent, pracy, a także umów o dzieło oraz zlecenie, a także działalności, która wykonywane jest osobiście oraz pochodząca z praw autorskich.
Podatnicy, którzy posiadają także dochody z działalności gospodarczej, które są opodatkowane według skali, a także dochody, które zostały uzyskane z pracy zza granicą, również z działów rolnych i najmu według skali podatkowej. Wtedy należy wypełnić deklarację PIT-36.
PIT-28 trzeba wybrać, w momencie, gdy uzyskano dochody z działalności gospodarczej, która opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, które pochodzą z najmu prywatnego bądź sprzedaży produktów, które pochodzą z uprawy własnej.
PIT-36L należy wybrać w przypadku działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, które są opodatkowane podatkiem liniowym, więc 19-procentową stawką podatku. Dochody z giełdy trzeba rozliczać przy pomocy PIT-38, w momencie uzyskania dochodów z nieruchomości trzeba skorzystać z PIT-39.
Do zalogowania się do e-Urzędu Skarbowego potrzeba PESEL, datę urodzenia. Kwotę przychodu z zeszłego roku, a także dowolne informacje od pracodawcy/płatnika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.