Ekumeniczna gala nagród Ubi Caritas
21 października 2017 | 14:48 | Warszawa / agt, pgo, mp, Caritas Polska / mz Ⓒ Ⓟ
Siostra Urszula włączyła się bardzo mocno w dzieła miłosierdzia i dzieła pomocy ludziom z terenów ogarniętych wojną. Współpracuje ze wszystkimi kościołami chrześcijańskimi, ale nie tylko. Pomaga każdemu potrzebującemu – powiedział w rozmowie z KAI ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przyznał jej nagrodę specjalną. W sobotę w Warszawie w Teatrze Kamienica po raz 16. rozdano nagrody Ubi Caritas. Coroczna gala to ogólnopolska inicjatywa ekumeniczna Caritas Polska, prawosławnego Eleos i dwóch ewangelickich Diakonii.
– Ten dzień należy do bohaterów tego wydarzenia, wyjątkowych osób, które każdego dnia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym – rozpoczął galę ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Przy całym swoim zaangażowaniu w dzieła Caritas pozostają osobami bardzo skromnymi. Podczas gali chcemy je docenić, uhonorować i nagrodzić, ponieważ takie osoby tworzą i budują rodzinę Caritas, sprawiając, że jesteśmy organizacją charytatywną cieszącą się największym zaufaniem Polaków – dodał.
Na widowni warszawskiego Teatru Kamienica zgromadziło się blisko 300 osób – działaczy społecznych, księży, siostry zakonne, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, mediów oraz przedsiębiorstw. Wszystkich przyciągnęła siła serc przepełnionych bezwarunkowym miłosierdziem. Część oficjalną uatrakcyjniły występy artystyczne Tetiany Galitsyny oraz Tadeusza Woźniaka.
Abp Henryk Hoser podkreślił w swym wystąpieniu, że Caritas, Eleos i Diakonia – to nie tylko hasła i piękne słowa, ale są to konkretne czyny miłości miłosiernej Boga, która realizuje się przez konkretnych ludzi, w tym i obecnych na tej sali. Dodał, że ich wszystkich cechują trzy wartości: czujność, czyli umiejętność dostrzeżenia potrzeb innych; wierność przejawiająca się w stałym towarzyszeniu potrzebującym oraz odwaga, gdyż praca na rzecz innych wymaga odważnego przekraczania wielu barier i trudności. A na samym końcu – spointował – jest radość, jak ta płynąca z faktu Zmartwychwstania Jezusa, która ożywia całą wspólnotę Kościoła.
Nagrody katolickiej Caritas Polska
W sposób szczególny wyróżniono s. Urszulę Brzonkalik. Franciszkanka Misjonarka Maryi otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Caritas Polska za posługę w ogarniętym wojną Aleppo w Syrii. Z oddaniem organizuje i wspiera polskie programy pomocowe, pełniąc posługę w bardzo niebezpiecznym miejscu. Misjonarki z Konwentu Franciszkanek Misjonarek Maryi niosą wsparcie duchowe i psychiczne, m.in. prowadząc kuchnię żywiącą dziennie 8 tys. osób oraz angażując się na miejscu w realizację programu Caritas „Rodzina Rodzinie”, z którego korzysta już 10 tys. syryjskich rodzin.
– Jest to wytrawna misjonarka, która wiele lat pracowała i pracuje w Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Obecnie od kilku lat jest w Aleppo w Syrii. W tym mieście które przeżywa cały czas ogromną tragedię, w którym brakuje bardzo wiele podstawowych rzeczy do życia – powiedział KAI, dyrektor Caritas Polska.
Ks. Marcin Iżycki w rozmowie z KAI przyznał, że siostra Urszula włączyła się bardzo mocno w dzieła miłosierdzia i dzieła pomocy ludziom z terenów ogarniętych wojną. – Współpracuje ze wszystkimi kościołami chrześcijańskimi, ale nie tylko. Pomaga każdemu potrzebującemu. Uznałem, że właśnie siostra Urszula będzie znakomitą osobą, która otrzyma to specjalne wyróżnienie, statuetkę Ubi Caritas – powiedział dyrektor Caritas.
Czytaj także: Polska siostra z Aleppo uhonorowana nagrodą szefa Caritas Polska
– Jeżeli ja się pochylam nad innym człowiekiem, robię to dlatego, że ktoś inny, sam Bóg pochylił się nad nim wcześniej – przyznała laureatka w materiale filmowym, gdyż będąc w Syrii nie mogła przyjechać na galę. – W Aleppo żyją tysiące ludzi, nad którymi możemy się pochylić. Uważam tę nagrodę za wyróżnienie dla tych wszystkich rodzin, które z poświęceniem włączają się od miesięcy w program „Rodzina Rodzinie„.
Od jesieni 2016 r. siostra Urszula realizuje program „Rodzina Rodzinie”, największy projekt pomocowy Caritas Polska, a jednocześnie jeden z największych polskich programów społecznych w Polsce. Projekt opiera się o system pomocy udzielanej konkretnym rodzinom syryjskim przez polskich darczyńców – osoby indywidualne, rodziny i parafie.
Nagrody Ubi Caritas, czyli statuetki św. Faustyny przyznano tradycyjnie w trzech kategoriach. W kategorii „Darczyńca” laureatami zostali państwo Hanna i Konstanty Strusowie za długoletnie wsparcie Caritas diecezji siedleckiej i programu „Skrzydła”. Wrażliwe na potrzeby innych małżeństwo pełni funkcję mecenasów kultury i partnerów wielu przedsięwzięć.
W kategorii „Świadectwo” nagrodę przyznano wolontariuszom Telefonu Zaufania wraz z opiekunem ks. prof. Markiem Dziewieckim i sekretarzem ks. Robertem Kowalskim. Uhonorowano w ten sposób służbę 120 wolontariuszy diecezji radomskiej, którzy oferują telefoniczną pomoc w zakresie dysfunkcji społecznych przez pięć dni w tygodniu. Udzielono już w ten sposób pomocy 18 tys. osobom.
W kategorii „Współpraca” nagroda trafiła do Agaty Heyda i wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas w Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu za aktywnie działanie na rzecz środowiska lokalnego, szkoły i diecezji sosnowieckiej. Koordynatorka Koła z oddaniem szkoli wolontariuszy w pracy nad samodzielnymi projektami i akcjami diecezjalnej Caritas.
Nagrody Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego
Przyznano także nagrody organizacji ekumenicznych współorganizujących wydarzenie. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, reprezentowanego przez bp. Marka Izdebskiego, wręczyła Nagrody im. księdza biskupa Jana Niewieczerzała, biskupa tego Kościoła w latach 60-tych i 70-tych oraz wieloletniego prezesa Polskie Rady Ekumenicznej. Laureatami zostali Wacława Żórawska za pracę w Diakonii i pomoc pielęgniarską, Danuta Kwiatkowska za wsparcie dla osób starszych i schorowanych, Barbara Stahl za pracę na rzecz dzieci z osób dysfunkcyjnych i Michał Tessarowicz za wsparcie finansowe działalności Diakonii i założenie trzech fundacji na rzecz kobiet w Afryce.
Nagrody Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego
Nagrodę główną Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, czyli statuetkę „Miłosiernego Samarytanina”, otrzymała Zofia Wojtas, a wręczyła Wanda Falk, stojąca na czele Diakonii Polska. A laudację na cześć laureatki wygłosił biskup Ryszard Bogusz. Diakonia od 2007 r. przyznaje nagrody „Miłosiernego Samarytanina” w uznaniu za zaangażowanie na rzecz pracy diakonijnej, pomocy bliźniemu oraz za „samarytańskie serce”. Nagradzane są osoby lub instytucje w celu podkreślenia znaczenia współpracy z Diakonią Polską i Diakoniami diecezjalnymi lub parafialnymi.
Czytaj także: Bp Samiec dla KAI: jako ewangelicy możemy wiele zaoferować polskiemu społeczeństwu
Zofia Wojtas jest znana w całej diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego RP jako osoba mocno zaangażowana w działalność diakonijną (charytatywną). Wspiera chorych w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Organizuje zbiórkę, transport i podział zebranych darów dla osób potrzebujących na Mazurach. Pomaga seniorom w ramach działalności Koła Odwiedzinowego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie.
Ponadto Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznała wyróżnienia Waldemarowi Andrzejczakowi z parafii ewangelicko-augsburskiej w Ozorkowie oraz Gabriele i ks. Werner Schröer z Ruhlsdorf z Niemiec. Waldemar Andrzejczak przed laty zaangażowany był w akcję Gwiazdkowa Niespodzianka, w ramach której organizował paczki dla potrzebujących dzieci z Ozorkowa. Natomiast w ramach akcji „Prezent pod choinkę” zbierał w ozorkowskich szkołach paczki dla dzieci z Ukrainy. Zajmuje się też wypożyczaniem sprzętu rehabilitacyjnego w ramach diecezjalnej wypożyczalni takiego sprzętu.
Gabriele i ks. Werner Schröer od 10 lat organizują i koordynują akcję przygotowywania prezentów bożonarodzeniowych dla dzieci z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku. Zaangażowali w tę inicjatywę wiele osób, często przez kilka lat jedna rodzina przygotowuje prezent dla tego samego dziecka. Dzięki temu została stworzona więź między rodzinami w Niemczech i Polsce. Państwo Schröer byli też zaangażowani w działalność grupy roboczej w ramach partnerstwa Diakonii Polskiej i Schwestern- und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts.
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przyznała w tym roku również jedną nagrodę specjalną. Otrzymała ją berlińska instytucja diakonijna Schwestern-und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts, z którą Diakonia Polska miała partnerstwo w latach 1999–2017. W ramach tych kontaktów odbyło się kilkadziesiąt spotkań dwustronnych, wiele seminariów, szkoleń, wizyt studyjnych, organizowano wakacyjne obozy czy zbiórki prezentów świątecznych dla dzieci z rodzin socjalnie słabych. Partnerstwo to pozwoliło wymieniać doświadczenia i rozwijać pracę diakonijną w Polsce – wiele polskich parafii i instytucji uzyskało konkretne wsparcie. To wszystko było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy Schwestern-und Brüderschaft des Evangelischen Johannesstifts.
Nagrody prawosławnej ELEOS
W imieniu ELEOS przemawiał stojący na jej czele ks. Doroteusz Sawicki, który podkreślił w szczególności potrzebę otwarcia się na uchodźców. Zaapelował, że jeśli sami chcemy być traktowani jak ludzie, to najpierw powinniśmy pochylić się nad drugim człowiekiem, tym najbardziej potrzebującym.
Nagroda Główna „Dłonie Miłosierdzia” Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos, w kategorii świadectwo trafiła do Kościoła Ewangelickiego Środkowych Niemiec (EKM) za wsparcie rzeczowe, merytoryczne i finansowe działalności charytatywnej.
Z kolei Nagrodę Specjalną „Dłonie Miłosierdzia” przyznano Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszemu Paisjuszowi Arcybiskupowi Przemyskiemu i Gorlickiemu Kościoła Prawosławnego w Polsce. W kategorii Współpraca z ELEOS wśród wyróżnionych przez Eleos znaleźli się Jens Lattke, Barbara Phieler, ks. Norbert Becke i Martin Phieler z Niemiec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.