Ekumenizm
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2025 – pod hasłem „Czy wierzysz w to?”
Najbliższy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, trwający od 18 do 25 stycznia, będzie przebiegał pod hasłem „Czy wierzysz w to?” (J 11,26). Modlitwy i rozważania zostały przygotowane przez wspólnotę monastyczną Bose w północnych Włoszech. Hasło Tygodnia i tematyka rozważań jest związana z przypadającą w 2025 r. 1700. rocznicą pierwszego soboru powszechnego, który odbył się w Nicei niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. oraz ze sformułowanym podczas tego soboru Credo, które jest wyrazem wspólnej wiary chrześcijan.
Papież zachęca Romów-baptystów do braterskiej współpracy
Braterska współpraca między chrześcijanami jest sama w sobie znakiem, świadectwem, pierwszym narzędziem ewangelizacji dla dobra wszystkich. I w tajemniczy sposób jedność działania inspirowana Ewangelią przybliża nas do pełnej jedności wiary, poprzez wzajemne poznanie i szacunek – stwierdził Franciszek w przesłaniu wręczonym podczas audiencji dla Romskiej Ewangelicznej Misji Baptystów we Włoszech.
W Warszawie obradowali diecezjalni referenci ds. ekumenizmu
Tuż przed końcem roku liturgicznego 29 listopada w Warszawie spotkali się diecezjalni referenci ds. ekumenizmu i inne osoby zaangażowane w działalność na rzecz jedności chrześcijan. Wszystkich obecnych powitał przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Jacek Jezierski.
Modlitwa ekumeniczna w katedrze polowej w intencji poległych Polaków i Niemców
Pamięć o polskich i niemieckich żołnierzach, ofiarach cywilnych konfliktów zbrojnych oraz poległych podczas misji pokojowych, uczczono w stołecznej katedrze polowej modlitwą ekumeniczną. Okazją do wspólnej ceremonii był obchodzony w Niemczech Dzień Żałoby Narodowej.
Na Synodzie Biskupów dyskutowano nt. roli biskupa Rzymu w dialogu ekumenicznym
Prymat i synodalność w Kościele były tematem rozmowy okrągłego stołu, który odbył się w czasie dopiero co rozpoczętego Synodu Biskupów, a okazją do jej odbycia była prezentacja francuskiego przekładu książki „Il Vescovo di Roma” (Biskup Rzymu), który ukazał się 3 października. Zawiera ona teksty, będące owocem dialogów ekumenicznych nt. posługi papieża w odpowiedzi na wezwanie św. Jana Pawła II sprzed prawie 30 laty nt. kroków podejmowanych od Soboru Watykańskiego II w tym zakresie. W obecnym spotkaniu, które odbyło się w Ośrodku Kulturalnym św. Ludwika Francuzów, wzięli udział teologowie katoliccy, prawosławni i protestanccy, uczestniczący w Synodzie.
Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej
Ok 50 osób z Polski i z Niemiec weźmie udział w Ekumenicznej Pielgrzymce dla Sprawiedliwości Klimatycznej, która wyruszy 21 września z Gniezna, by 16 października dotrzeć do Berlina. Jak podkreśla ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, która współorganizuje wydarzenie, celem pielgrzymki jest refleksja nad tym, co robimy z Ziemią, naszym domem, który dostaliśmy od Pana Boga.
Kolejny dzień Ekumenicznej Pielgrzymki do Siedmiu Kościołów Apokalipsy
Kolejny dzień Ekumenicznej Pielgrzymki do Siedmiu Kościołów Apokalipsy pątnicy rozpoczęli od Eucharystii, w czasie której ks. Tadeusz Weber, nawiązując do Ewangelii i postaci św. Jana Chryzostoma, wskazał, że każdy ma w swoim życiu ludzi, którzy byli mistrzami i nauczycielami nie tylko życia, ale również i wiary – możemy dziś wspomnieć tych, którzy nas do Chrystusa doprowadzili, którzy nam pokazali drogę wiary i głosili nam Ewangelię – zaznaczył kaznodzieja.
Ekumeniczna Pielgrzymka do Turcji szlakiem Siedmiu Kościołów Apokalipsy
Jedziemy dotknąć pierwszego Kościoła. Pielgrzymując do Siedmiu Kościołów, które są adresatami listów z Apokalipsy, dotykamy pierwszego Kościoła, dotykamy Ciała Jezusa, jakim jest Kościół – powiedział kard. Grzegorz Ryś. Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego, cembrowaną w kaplicy Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, rozpoczęła się Ekumeniczna Pielgrzymka do Turcji szlakiem Siedmiu Kościołów Apokalipsy.
Abp Guzdek na obchodach 100-lecia autokefalii polskiej Cerkwi prawosławnej
„Służymy temu samemu Panu i głosimy wspólne ewangeliczne wartości” – mówił abp Józef Guzdek w soborze św. Mikołaja w Białymstoku, gdzie odbyły się diecezjalne obchody 100-lecia autokefalii polskiej Cerkwi prawosławnej połączone z jubileuszem 25-lecia ingresu abp. Jakuba. W uroczystościach uczestniczył abp Sawa, metropolita warszawski i całej Polski.
Papież o współpracy z Greckim Kościołem Prawosławnym: jedność harmonią w różnorodności
Dziś Franciszka odwiedził grecki metropolita Agathanghelos, dyrektor prawosławnej Apostolikì Diakonia, wraz z przedstawicielami Ateńskiego Kolegium Teologicznego. Papież wyraził wdzięczność za współpracę wspomnianych instytucji z watykańską Dykasterią ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Jak zaznaczył, „podążając razem, pracując razem i modląc się razem, przygotowujemy się do przyjęcia od Boga daru jedności, który jako owoc Ducha Świętego będzie komunią i harmonią w uprawnionej różnorodności”.