Ekumenizm konieczny w akademickim kształceniu teologicznym
04 listopada 2019 | 15:01 | ts (KAI) | Genewa Ⓒ Ⓟ
Ekumenizm jest koniecznością w akademickim kształceniu teologicznym, nie jest „opcją na marginesie”. Podkreślili to uczestnicy konferencji Światowej Rady Kościołów (ŚRK), która obradowała w tych dniach w Instytucie Ekumenicznym w Bossey pod Genewą. Dziś już nie można być teologiem prawosławnym, protestanckim, czy rzymsko-katolickim uprawiającym teologię tylko własnego Kościoła, uważa prof. Christophe Chalamet z protestanckiego Wydziału Teologicznego w Genewie.
– Ekumenizm oznacza wymianę darów, włącznie z darami nauczania oraz duchowymi, ponad granicami tradycji chrześcijańskiej, a także wspólne poszukiwanie jedności wszystkich chrześcijan”, powiedział prof. Chalamet. Jego zdaniem, współcześnie studia teologii muszą być prowadzone w świadomości, że „kształcenie teologiczne powinno mieć charakter ekumeniczny”.
Otwierając obrady sekretarz generalny ŚRK, Fykse Tweit podkreślił, że dziś ważniejszym od pytania: „Czego potrzebują Kościoły?” jest pytanie: „Czego świat potrzebuje od Kościołów?” Fykse Tveit ubolewał, że na świecie jest mniej miejsca na „instytucjonalne kształcenie teologiczne w duchu ekumenicznym”. Dlatego też podejmowane są starania o takie kształcenie, aby z następnymi pokoleniami dzielić wizję ruchu ekumenicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.