Ekwador – trwają przygotowania do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego
30 lipca 2024 | 12:11 | o. jj | Quito Ⓒ Ⓟ
W Quito trwają ostatnie przygotowania do 53. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego (MKE), który odbędzie się w dniach 8-15 września pod hasłem „Braterstwo dla uzdrowienia świata”. Wydarzenie upamiętnia 150 rocznicę ofiarowania Ekwadoru Najświętszemu Sercu Pana Jezusa 25 marca 1874 r. Organizatorzy spodziewają się przybycia tysięcy pątników z ok. 40 krajów, m.in. z Polski. Kongres poprzedzi sympozjum teologiczne nt. „Związków między Eucharystią a braterstwem w zranionym [przez grzech] świecie”.
Stolica Ekwadoru nie jest nowym miejscem dla tego rodzaju zgromadzeń, gdyż w 1886 r. odbył się tam pierwszy Krajowy Kongres Eucharystyczny, który był kamieniem milowym w eucharystycznej historii kraju i świata. Miasto od 1978 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest ważnym ośrodkiem turystycznym w regionie.
Miejscem obecnego spotkania światowego będzie Metropolitalne Centrum Kongresowe przy Avenida Río Amazonas w północnej części Quito. Jest to nowoczesny kompleks zaprojektowany z myślą o organizacji szerokiej gamy wydarzeń i konferencji krajowych i międzynarodowych. Dzięki wszechstronnej infrastrukturze i najnowocześniejszej technologii ośrodek ten zapewni przestronne i funkcjonalne przestrzenie dla wszystkich działań kongresowych.
Program 53. MKE przewiduje pięć tematów, które będą dogłębnie rozwijane każdego dnia: „Zraniony świat”, „Braterstwo odkupione w Chrystusie”, „Eucharystia i przemienienie świata”, „Kościół synodalny” oraz „Eucharystia: Psalm braterstwa”.
Oprócz obrzędów liturgicznych, takich jak Msza św. na otwarcie Kongresu, podczas której 2500 dzieci przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej, odbędą się konferencje i osobiste świadectwa, które będą badać różne aspekty tajemnicy eucharystycznej i jej wpływu na życie chrześcijańskie.
Uczestnicy będą mogli wysłuchać wybitnych prelegentów, takich jak filmowiec Juan Manuel Cotelo; arcybiskup Bogoty (Kolumbia) kard. Luis José Rueda Aparicio, biskup Crookston w stanie Minnesota (USA) Andrew Cozzens, który przewodniczył niedawnemu Narodowemu Kongresowi Eucharystycznemu w Stanach Zjednoczonych, biskup Orihuela-Alicante w Hiszpanii José Ignacio Munill czy archiprezbiter Bazyliki św. Piotra w Watykanie kard. Mauro Gambetti.
Podejmą oni takie zagadnienia, jak uzdrowienie zranionego świata, życie konsekrowane, odnowa eucharystyczna i braterstwo. Nie zabraknie też osobistych świadectw, które ukażą przemieniającą moc Eucharystii. W ramach wydarzenia odbędą się również procesja i celebracje eucharystyczne w kilku związanych z katolicyzmem miejscach, uwieńczone Eucharystią na zakończenie MKE w Parku Dwóchsetlecia.
Swój udział w 53. Kongresie zapowiedziały delegacje z Algierii, Australii, Austrii, Bangladeszu, Brazylii, Chile, Czech, Dominikany, Ekwadoru, Gwinei Równikowej, Hiszpanii, Hondurasu, Indonezji, Japonii, Kanady, Kenii, Kolumbii, Republiki Konga, Lesotho, Łotwy, Meksyku, Namibii, Niemiec, Nigerii, Nowej Zelandii, Panamy, Paragwaju, Peru, Polski, Portoryko, Portugalii, Rumunii, Rwandy, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Togo, Ugandy, Urugwaju, Wenezueli, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i kilku innych krajów.
Przed Kongresem Kościół w Ekwadorze ułożył okolicznościową modlitwę związaną z jego tematem, która już jest odmawiana w wielu miejscach: „Panie Jezu Chryste, Chlebie żywy, który zstąpił z nieba, spójrz na ludzi, których kochasz i którzy Cię dzisiaj chwalą, czczą i błogosławią. Kiedy gromadzisz nas przy swoim stole, aby karmić nas swoim Ciałem, pomóż nam przezwyciężyć wszelkie podziały, nienawiść i egoizm, zjednoczyć się jako prawdziwi bracia i siostry, dzieci Ojca Niebieskiego. Ześlij nam swego Ducha miłości, abyśmy idąc drogami braterstwa – pokoju, dialogu i przebaczenia – mogli razem pracować nad uzdrawianiem ran świata. Amen”.
53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny poprzedzi sympozjum teologiczne, które będzie okazją do refleksji nad więzią, istniejącą między Eucharystią a braterstwem, w kontekście zranionego świata. Jest ona skierowana do teologów i pracowników naukowych, specjalizujących się w teologii sakramentalnej i pastoralnej, formatorów w seminariach lub domach formacyjnych oraz do wszystkich zainteresowanych badaniem Eucharystii i relacjami między wiarą chrześcijańską a współczesnym światem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.