Elbląg – święto seminarium i zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego
07 grudnia 2024 | 18:58 | ks. pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ
Msza święta, prezentacja najnowszego tomu „Studiów Elbląskich” oraz wykład naukowy, złożyły się dziś na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP – święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.
W homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że w tym roku mija 170 lat od chwili, gdy papież Pius IX ogłosił naukę o Niepokalanym Poczęciu Maryi jako prawdę wiary. – Dyskusja na ten temat była długa. Sięga ona wieków średnich, a właściwie rozpoczęła się już u Ojców Kościoła – zauważył biskup elbląski.
– U wczesnych pisarzy chrześcijańskich pojawiła się antyteza, przeciwstawienie Ewy i Maryi. Te osoby symbolizują różny stan, różną sytuację człowieka – mówił kaznodzieja. Ewa (wraz z Adamem) przedstawia stan po upadku, po grzechu pierworodnym. Natomiast Maryja przedstawia zupełnie nową sytuację po dziele, którego dokonał Jezus Chrystus umierając za nas i dla nas. Maryja jest pierwszą spośród osób odkupionych przez Syna Bożego. Jest od początku wolna od skutków grzechu pierworodnego – przypomniał pasterz Kościoła elbląskiego.
Zwracając się do alumnów seminarium bp Jezierski zakomunikował, że diecezja wiąże z nimi duże nadzieje na przyszłość. – Zamierzamy w wasze ręce złożyć dziedzictwo wiary chrześcijańskiej, dziedzictwo kultury duchowej i materialnej Kościoła elbląskiego. Chcemy wam powierzyć w przyszłości troskę i odpowiedzialność za parafie i diecezję, a przede wszystkim za lud Boży tej ziemi – mówił.
Druga część uroczystości odbyła się w auli seminarium. Zgromadzonych powitał ks. dr hab. Piotr Towarek (UWM Olsztyn), kierownik elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz redaktor naczelny „Studiów Elbląskich”. Zaprezentował on zgromadzonym w auli najnowszy tom tego czasopisma (25/2024), którego wydawcą jest seminarium elbląskie.
Zawartość publikacji stanowią 33 artykuły naukowe w działach: historia, teologia, filozofia, oraz 11 tekstów zawartych w dziale materiałów i recenzji. Tegoroczny tom „Studiów Elbląskich” zadedykowany został bp. Jackowi Jezierskiemu w 75. rocznicę urodzin, 50. rocznicę kapłaństwa, 30. rocznicę święceń biskupich oraz 10. rocznicę posługi pasterskiej w diecezji elbląskiej. Tę księgę pamiątkową wręczyli Jubilatowi trzej rektorzy seminarium elbląskiego: ks. dr Jakub Altman (obecny rektor) oraz ks. prof. Stefan Ewertowski (pierwszy rektor WSD) i ks. dr Grzegorz Puchalski (drugi rektor WSD).
Następnie członkowie towarzystwa oraz zebrani w auli goście i alumni seminarium wysłuchali wykładu zatytułowanego „Biskup Jacek Jezierski: teolog i ekumenista”, który wygłosił ks. prof. Paweł Rabczyński (UWM Olsztyn). Ukazał on bieg życia Jubilata, a także jego dorobek naukowy na gruncie teologicznym, działania na rzecz jedności chrześcijan, w tym także syntezę ekumenizmu naszkicowanego przez bp. Jezierskiego w jego publikacjach naukowych, nauczaniu pasterskim, czy wypowiedziach prasowych.
Seminarium diecezji elbląskiej rozpoczęło swoją działalność w Elblągu w 1993 roku. Przez ponad 30 lat wrosło ono bardzo mocno w krajobraz religijnym miasta i jego społeczności. W dniu 14 czerwca br. bp elbląski Jacek Jezierski podał do publicznej wiadomości informację o przeniesieniu alumnów seminarium z Elbląga do Olsztyna.
Od początku roku akademickiego 2024/25 mieszkają oni w gmachu warmińskiego seminarium Hosianum w Olsztynie i uczestniczą w formacji przygotowującej do kapłaństwa wraz z alumnami archidiecezji warmińskiej oraz klerykami seminarium księży werbistów i zakonu kanoników laterańskich. Za formację intelektualną elbląskich kleryków odpowiadają wykładowcy Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a za formację duchową moderatorzy Hosianum.
Elbląski oddział PTT powstał 26 kwietnia 2016 r. z inicjatywy bp. Jacka Jezierskiego. Skupia w sobie zwłaszcza dawnych profesorów i wykładowców seminarium elbląskiego. PTT powstało we Lwowie w 1924 r. Obecnie zarząd główny towarzystwa mieści się w Krakowie. Jego celem jest rozwój nauk kościelnych, zwłaszcza teologii, a także współpraca z innymi towarzystwami naukowymi oraz uczelniami kościelnymi w Polsce.
W ramach towarzystwa działa kilkanaście sekcji specjalistycznych oraz oddziałów terenowych, jak również Wydawnictwo UNUM. W rozpoczynającym się 2024 roku PTT obchodzi 100-lecie istnienia i działalności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.