Elmar Brok w Krakowie: należy skupić się na zwalczaniu przyczyn migracji
22 października 2022 | 18:38 | dg | Kraków Ⓒ Ⓟ
Należy przede wszystkim skupić się na zwalczaniu przyczyn migracji, co wymaga ulepszenia skoordynowanej europejskiej polityki oraz stwarzania szans na rozwój dla Afryki – powiedział dziś w Krakowie Elmar Brok. Niemiecki polityk i dziennikarz był gościem konferencji organizowanej pod hasłem „Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej”, której tegorocznym tematem jest „Wojna w Europie – jaka będzie Unia Europejska?”.
– Kto sądzi, że temat migracji może być rozwiązany na szczeblu krajowym, jest w błędzie – podkreślił Elmar Brok, wiceprzewodniczący Centrist Democrat International (IDC-CDI). Zwrócił w tym kontekście uwagę na konsekwencje wojny wywołanej przez Putina, np. ceny energii w Afryce zbliżone do niemieckich, a także wykorzystywanie przez Rosję zagrożenia głodem i wykorzystywania tego jako broni w wojnie.
Mówca wskazał, że według niektórych badaczy problem migracji będzie narastał: „jest mowa nawet o dwudziestu milionach ludzi, którzy z desperacji i biedy chcą i będą chcieli ruszyć w stronę Europy”. Europy, która mimo jej wewnętrznych problemów wciąż stanowi „ziemię obiecaną”.
– 50 proc. świadczeń socjalnych na świecie otrzymują obywatele Unii Europejskiej. Jeżeli ktoś np. w Erytrei czyta o tym na swoim smartfonie, nie dziwi, że chce tu przyjechać. Ja na jego miejscu natychmiast bym ruszył w kierunku Europy, bo widziałbym tam szansę dla siebie, a już w ogóle dla swojej rodziny” – powiedział Brok. Wskazał, że nawet jeden członek rodziny, który trafi do Europy, jest w stanie bardzo solidnie wesprzeć finansowo swoich bliskich, a badania wskazują na ogromne transfery przesyłane przez migrantów ich rodzinom.
Elmar Brok podkreślił, że należy przede wszystkim skupić się na zwalczaniu przyczyn migracji, co wymaga ulepszenia skoordynowanej europejskiej polityki oraz stwarzania szans na rozwój dla Afryki. Ci ludzie wcale nie chcą wyjeżdżać ze swoich krajów, i trzeba im pomóc, stwarzając dla nich szanse na miejscu. „To kluczowy sposób rozwiązania problemu migracji” – zaznaczył. Aktualne próby ograniczania funduszy na rozród Afryki, np. by oszczędności trafiały na rosnące bieżące potrzeby w Europie, będące skutkiem kryzysu gospodarczego, nie stanowi rozwiązania a w dalszej perspektywie kryzys pogłębia.
Zdaniem prelegenta, za odpowiednim podejściem do migracji nie stoją wyłącznie wartości chrześcijańskie czy humanistyczne, a w ogóle kwestia przetrwania Europy, dla której bezpieczeństwa konieczna jest perspektywiczna i sensowna polityka migracyjna, polegająca właśnie na zwalczaniu przyczyn migracji poprzez poprawę jakości życia na miejscu.
Wspomniał rozmowę z biskupem koptyjskim, który zwrócił uwagę na to, że Święta Rodzina również była migrantami i schronienie znalazła w Egipcie. „Podstawy bazujące na wartościach chrześcijańskich odgrywają bardzo ważną rolę. Kompletnie nie rozumiem, dlaczego niektórzy chrześcijanie są takimi przeciwnikami migracji” – powiedział.
Doceniając podejście Polski do uchodźców z Ukrainy zauważył, że jednak im uchodźcy są z dalszych krajów, tym gorzej się ich postrzega i z trudnością myśli się np. o przyjmowaniu osób z Afryki. Dodał, że w Niemczech też są różne opinie, uwarunkowane np. lokalnymi doświadczeniami sprzed upadku muru berlińskiego.
– Musimy zadbać o to, by w procesie europejskim legislacyjnym przyjąć dzielenie się ciężarami związanymi z migracją – wskazał mówca, odwołując się do wartości solidarności i podkreślając, że lepiej jest uniknąć problemu niż później go rozwiązywać.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.