Episkopat Portugalii zapowiedział wypłatę odszkodowań dla ofiar nadużyć seksualnych
12 kwietnia 2024 | 00:20 | SIC/RTP, Vatican News PL | Fatima Ⓒ Ⓟ
Konferencja Episkopatu Portugalii zgodziła się w czwartek na uruchomienie systemu wypłat odszkodowań finansowych dla ofiar nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. Jak poinformowali zgromadzeni w Fatimie biskupi, w najbliższych dniach ogłoszone zostaną warunki, na podstawie których wypłacane będą odszkodowania.
Sprecyzowali, że pomiędzy czerwcem a grudniem 2024 r. do działającej przy episkopacie Grupy Vita ofiary nadużyć ludzi Kościoła będą mogli składać wnioski o zadośćuczynienie finansowe. Wypłata odszkodowań nastąpi po potwierdzeniu, iż doszło do nadużycia ze strony pracującej w strukturach Kościoła osoby.
Precyzyjna liczba ofiar ludzi Kościoła w Portugalii jest nieznana. Wprawdzie tzw. niezależna komisja kierowana przez psychiatrę Pedro Strechta otrzymała pomiędzy 2022 r a 2023 r. ponad 500 zgłoszeń od domniemanych ofiar i świadków nadużyć, ale portugalskie służby nie dały wiary jej raportowi. W związku z tym, że zdecydowana większość doniesień do komisji Strechta opierała się o donosy skierowane do komisji przez internet, portugalska prokuratura uruchomiła zaledwie kilka śledztw. Krytycy raportu zespołu Strechta obejmującego domniemane nadużycia seksualne ludzi Kościoła, które miały zostać popełnione od 1950 r. do 2022 r, wskazują, że zagadkowy w tej sprawie jest fakt, że przed uruchomieniem pracy komisji w styczniu 2022 r., żadna z 512 osób, które się z nią skontaktowały, nie złożyła doniesienia na policję w sprawie domniemanej napaści seksualnej.
W środę prokuratura generalna Portugalii poinformowała, że umorzyła 13 z 20 spraw o nadużycia seksualne ludzi Kościoła skierowanych do niej głównie przez Grupę Vita. Instytucja ta kontynuuje pracę komisji Strechta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.