Europa, Polska, Kościół
Wzrosła liczba pozytywnych ocen działalności Kościoła
Od lipca zwiększył się odsetek badanych pozytywnie oceniających działalność Kościoła rzymskokatolickiego (wzrost o 4 punkty procentowe, do 52%) – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Skala niezadowolenia z funkcjonowania Kościoła pozostała jednak niezmieniona – 37%. Spadek pozytywnej oceny działalności Kościoła utrzymuje się od maja, w marcu 2019 r. Kościół pozytywnie oceniało 57% badanych.
Wzrosła liczby księży migrujących między kontynentami
W okresie między rokiem 2005 a 2017 liczba księży diecezjalnych, którzy przemieszczali się między kontynentami, wzrosła o 21,3 proc. Te i wiele innych danych zamieszcza najnowsze opracowanie Centralnego Urzędu Statystyki Kościoła, poświęcone ruchom migracyjnym wśród duchowieństwa w wymiarach ogólnoświatowych.
Konferencja „Dziedzictwie kulturowym Apostołów Słowian na Śląsku”
Na motyw zmienności i zarazem kontynuacji w głoszeniu zbawienia i w budowaniu Kościoła, jako na element łączący św. Cyryla i św. św. Melchiora Grodzieckiego, zwrócił uwagę bp Roman Pindel, który dziś zainaugurował w klasztorze bonifratrów w Cieszynie konferencję naukową „Dziedzictwo kulturowe Apostołów Słowian na Śląsku”. Spotkanie, w którym udział wzięli m.in. duchowni katoliccy, protestanccy i prawosławni, naukowcy z Polski, Słowacji i Czech, samorządowcy i przedstawiciele administracji publicznej, zorganizowano z okazji 1150. rocznicy śmierci św. Cyryla i 400 rocznicy śmierci męczeńskiej św. Melchiora Grodzieckiego, którego Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił patronem 2019 roku.
Trzeba z pokorą podchodzić do doświadczenia innych
Małe zaangażowanie świeckich, konieczność ożywienia duszpasterstwa młodzieży i schematyzmy myślowe wywiedzione z czasów komunizmu – to zdaniem abp. Tadeusza Wojdy główne wyzwania stojące przed Kościołem w Polsce. „Powinniśmy z większą pokorą podchodzić do doświadczenia innych i nie bać się z nimi konfrontować” – stwierdza też w rozmowie z KAI metropolita białostocki.
Polacy solidaryzują się z Alfiem Evansem
W wielu polskich miastach, w środowiskach polonijnych i w internecie Polacy wyrażają solidarność z Alfiem Evansem i jego rodzicami. Msze św., pokojowe pikiety i wspólna akcja polskich kierowców tirów – to niektóre spośrod inicjatyw podejmowanych w Polsce. – Alfie jest przesłaniem dla świata: wezwanie do tego, by zastanowić się, dokąd zmierzamy, w Polsce i na […]
Dziś Święto Miłosierdzia Bożego
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi ustanowione przez Jana Pawła II Święto Miłosierdzia Bożego. Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami zakonnicy ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Faustyny Kowalskiej, której w 1935 roku objawił się Jezus, polecając by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. 17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski, […]
Niemiecka Caritas do UE
W związku z wizytą papieża Franciszka na włoskiej wyspie Lampedusa dyrektor niemieckiej Caritas zaapelował do państw Unii Europejskiej o większą solidarność z ludźmi poszukującymi azylu.
Wyrazy uznania episkopatu dla abdykującego króla
Konferencja Biskupów katolickich Belgii wyraziła uznanie dla króla Belgów Alberta II, który zapowiedział, że abdykuje 21 lipca br. na rzecz swego syna, księcia Filipa.
„Porta Polonica” w Bochum
W podległej Muzeum Przemysłu w Bochum placówce w Hanowerze powstał nowy ośrodek dokumentacji poświęcony kulturze i historii Polaków w Niemczech.
Tradycja „papamobile” podtrzymana
Papież Franciszek otrzymał 3 lipca w Watykanie kluczyki do „papamobile”, z którego będzie korzystał podczas Światowych Dni Młodzieży pod koniec lipca br. w Rio de Janeiro.