Ewa Kowalewska: aborcja nie jest bezpieczna i nie jest dobrem dla kobiety
10 kwietnia 2024 | 00:20 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– 37 lat obowiązywania w Polsce ustawy dopuszczającej praktycznie aborcję na życzenie rodziło dramatyczne skutki społeczne. Mało osób już o tym pamięta – mówiła Ewa Kowalewska, przedstawicielka Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia podczas konferencji pt. „W obronie konstytucyjnych praw do życia, macierzyństwa i rodziny”, która odbyła się we wtorek w Sekretariacie KEP w Warszawie. Jak podkreśliła Ewa Kowalewska, mówienie o tym, że aborcja jest całkowicie bezpieczna i jest dobrem dla kobiety – jest kłamstwem.
Ewa Kowalewska mówiła o społecznych następstwach aborcji dla kobiet i rodzin. – Odnosząc się do projektów, które dyskutowane będą w Sejmie, jesteśmy po prostu zszokowani – podkreśliła w imieniu obrońców życia. Zwróciła uwagę, że mówienie, iż aborcja może być całkowicie bezpieczna, jest kłamstwem. – Aborcja jest okaleczaniem kobiet – powiedziała krytykując fakt, że w dyskusji publicznej przedstawia się to zjawisko jako coś pozytywnego i pożądanego.
W kontekście sejmowych projektów zadała też pytanie o to, jak mają się one do konstytucyjnych wartości, jakimi są ochrona macierzyństwa i rodzicielstwa.
W dalszej części swego wystąpienia mówiła o zapomnianych już dziś a powszechnie obserwowanych społecznych skutkach obowiązywania w Polsce przez 37 lat, od 1956 r., ustawy dopuszczającej praktycznie aborcję na życzenie. – Było wtedy mnóstwo kobiet, które cierpiały, nie były w stanie wziąć dziecka na ręce, odnosiły się do dzieci i matek w ciąży z agresją – wspominała. Jak podkreśliła, społeczeństwo polskie było społeczeństwem ocaleńców. Mówiła o tym, że dorastające dzieci zadawały pytania o swoje rodzeństwo. – Pamiętam, bo zdarzało się to również w mojej rodzinie – powiedziała.
Prof. Zoll o wyroku TK z 2020 r. ws. aborcji: to bardzo źle zrobiło Kościołowi i systemowi ochrony życia
Jak podkreśliła, decyzja o tym, by upomnieć się o ochronę matki i dziecka zapadła 23 kwietnia 1990 r. na 2 zjeździe NSZZ „Solidarność”. Ubolewała też, ze proponowane projekty to powrót do tego, co było poprzednio.
Ewa Kowalewska mówiła też o powikłaniach związanych z aborcją farmakologiczną. Powołując się na badania fińskie, zwróciła uwagę, że co 17 kobieta po zastosowaniu tego rodzaju aborcji trafia do szpitala z ciężkimi powikłaniami.
Przedstawicielka PFROŻ mówiła też, że naszym obowiązkiem jako społeczeństwa jest pomoc kobietom i że wiele w tym zakresie zostało już zrobione, czego przykładem jest choćby funkcjonujących 50 domów samotnej matki.
Podczas spotkania, które odbyło się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, głos zabrali: prof. Andrzej Zoll – prawnik, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993 – 1997, rzecznik praw obywatelskich w latach 2000 – 2006; dr Robert Pietras – specjalista ginekolog-położnik i seksuolog; Ewa Kowalewska – przedstawicielka zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia oraz dyrektor Human Life International Polska; Antoni Szymański – socjolog, senator VI i IX kadencji. Spotkanie moderował Marcin Przeciszewski – redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.