FDNT nagrodzi prace naukowe inspirowane nauczaniem Jana Pawła II
02 lutego 2018 | 22:51 | Warszawa / abd / mip Ⓒ Ⓟ
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Akademickim im. bp. Jana Chrapka. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych prac magisterskich i doktorskich, inspirowanych nauczaniem Jana Pawła II o roli mediów w promowaniu godności człowieka. Prace naukowe można zgłaszać do 31 marca br.
Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI rzecznik prasowy FDNT Paweł Żulewski, konkurs dedykowany studentom i absolwentom, to nowa formuła Konkursu o Indeks, który odbywał się przez 14 kolejnych lat aż do 2015 r. i był dedykowany maturzystom ubiegającym się o rozpoczęcie studiów na kierunkach dziennikarskich. Tym razem do konkursowej rywalizacji zaproszeni są autorzy prac magisterskich i rozpraw doktorskich poświęconych nauczaniu Jana Pawła II o roli mediów w promowaniu godności człowieka.
„Święty Jan Paweł II pozostawił po sobie niezwykły dorobek naukowy, który może być inspiracją dla pokoleń. Chcemy aby konkurs na najlepszą pracę magisterską i rozprawę doktorską, skłaniał do zgłębiania tego nauczania oraz refleksji nad wartością i godnością człowieka – tematem ważnym i ponadczasowym. Wszystko pod patronatem bpa Chrapka, wielkiego zwolennika propagowania wartości chrześcijańskich w mediach” – mówi Żulewski w rozmowie z KAI.
Autorzy prac naukowych mogą je zgłaszać do 31 marca br. Będą one oceniane według następujących kryteriów: zawartość merytoryczna pracy, oryginalność w przedstawieniu tematu i związek z nauczaniem Jana Pawła II oraz poprawność językowa. Do zdobycia są nagrody pieniężne: 3 tys. zł dla laureata w kategorii prac magisterskich i 10 tys. zł za najlepszy doktorat.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetem Lubelskim oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu można znaleźć pod adresem: https://dzielo.pl/konkurs-na-prace-magisterska-i-doktorska/formularz-zgloszeniowy/
***
Bp Jan Chrapek – michalita, redaktor miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, opiekun dziennikarzy, koordynator papieskich pielgrzymek.
Urodził się 18 lipca 1948 r. w Józefinie, w diecezji sandomierskiej. Ukończył Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej. W 1969 r. złożył śluby zakonne w zgromadzeniu michalitów. Po studiach seminaryjnych, w 1975 r. przyjął święcenia kapłańskie.W latach 1984-86 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”. W tym czasie pismo było ewenementem tworzonym przez ludzi różnych opcji, których Jan Chrapek potrafił znakomicie łączyć. Od 1986 do 1992 r. był przełożonym generalnym Zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). W tym właśnie roku otrzymał nominację biskupią. Sakrę przyjął 5 czerwca 1992 r. W 1999 r. otrzymał nominację na ordynariusza radomskiego.
Był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Odpowiadał z ramienia Rady Konferencji Biskupich Europejskich (CCEE) za media w Europie Środkowo-Wschodniej. Był jednym z twórców Katolickiej Agencji Informacyjnej i członkiem jej Rady Programowej. Wykładał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Potrafił zaprzyjaźnić się z niemal całym polskim środowiskiem dziennikarskim. To m.in. jego osobistemu świadectwu Kościół zawdzięcza pozytywną zmianę swego obrazu w mediach pod koniec lat 90.
Był organizatorem wizyt apostolskich Jana Pawła II w Polsce w 1997 i 1999 r. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć, m.in. jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji.
Zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 r. na drodze krajowej nr 7 między Białobrzegami a Radomiem. Po jego śmierci powstało wiele upamiętniających go inicjatyw. Min. przyznawana co roku dziennikarska nagroda „Ślad”, czy nagroda Funduszu Biskupa Jana Chrapka „Viventi Caritate”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.