Fernando Vérgez Alzaga – pierwszy kardynał wśród Legionistów Chrystusa
27 sierpnia 2022 | 00:01 | pb (KAI/vidanuevadigital.com) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Być pierwszym kardynałem ze zgromadzenia Legion Chrystusa „oznacza jeszcze większą odpowiedzialność za wszystkich jego członków”. Taką opinię wyraził kardynał nominat Fernando Vérgez Alzaga, który otrzyma 27 sierpnia z rąk papieża Franciszka insygnia godności kardynalskiej wraz z 19 innymi nominatami z całego świata.
Ten 77-letni przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego będzie od jutra jednym z 15 kardynałów hiszpańskich. Spośród nich dziewięciu, w tym on sam, będzie miało prawo do udziału w ewentualnym konklawe.
– Wiemy, że Hiszpania, mimo wielu sprzeczności, nigdy nie straciła płomienia wiary. Pomimo prześladowań z przeszłości i pewnych sił społecznych, które chciałyby ograniczyć Kościół, czyniąc go nieistotnym dla wyborów życiowych, kontynuuje on swoją misję ewangelizacji i promocji człowieka – zapewnił hierarcha w wywiadzie dla Europa Press.
Skomentował w nim także reformę Kurii Rzymskiej, jakiej dokonał papież Franciszek, tłumacząc, że chodzi w niej nie tylko o „reformowanie struktur”, ale również o „przygotowanie ludzi do zmian”. Konieczna jest stała formacja pracowników, aby zmotywować ich do zmian, które zachodzą, a jednocześnie większa integracja między różnymi organami tworzącymi Kurię Rzymską i Gubernatorat.
Według kardynała nominata „Kuria Rzymska i organy Stolicy Apostolskiej z czasem przystosowały się do wyzwań stawianych przez społeczeństwo”. Jednak każdy pontyfikat ma swój szczególny charakter i w swoim nauczaniu każdy papież wyraża pewne opcje. Potrzebne są bowiem zmiany struktur i osób w zależności od potrzeb. Ponadczasowy jest tylko cel Stolicy Apostolskiej, czyli „wspieranie głoszenia Ewangelii i misji Kościoła we wszystkich częściach świata”.
Jako kardynał abp Vérgez będzie pełnił swe obowiązki, starając się dać priorytet temu samemu, co daje papież: ewangelizacji, miłosierdziu i roli świeckich w Kurii Rzymskiej. Są to, według niego, „główne elementy łączące” konstytucję apostolską „Praedicate Evangelium”, reformującą Kurię Rzymską, z Soborem Watykańskim II. Należy przy tym podkreślić „synodalność, która obejmuje cały Kościół w tym sensie, że każdy, zgodnie ze swoim posłannictwem, powinien brać w niej udział”. – Tą reformą papież zamierza wyeliminować pewną mentalność „karierowicza” – wskazał hiszpański hierarcha pracujący w Watykanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.